Ministrica Pozder povodom Svjetskog dana pčela otvorila skup „Ako pčele odu?!“

  • 20.05.2025.
  • Ministrica Pozder povodom Svjetskog dana pčela otvorila skup „Ako pčele odu?!“

    Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder danas je u Europskoj kući u Sarajevu otvorila svečani prijem pod nazivom „Ako pčele odu?!“, koji je povodom Svjetskog dana pčela koji se obilježava 20. maja, organizirala Ambasada Republike Slovenije u Bosni i Hercegovini.

     

    Ovaj događaj okupio je predstavnike institucija, stručnjake, pčelare i ljubitelje prirode kako bi se istakla ključna uloga pčela u očuvanju ekosistema, promovirala održivost i ojačala međunarodna saradnja između Bosne i Hercegovine i Slovenije.

     

    Ministrica Pozder je naglasila značaj pčelarstva, ali i važnost donošenja kvalitetnih i sprovodivih odluka za očuvanje prirode.

     

    - Sretna sam što danas, zajedno s prijateljima iz Slovenije i Bosne i Hercegovine, obilježavamo dan koji slavi pčelarstvo, ali i upozorava na važnost međunarodnih veza koje nas obogaćuju - rekla je ministrica Pozder.

     

    Istakla je da ovaj događaj spaja kulturu, nauku, tradiciju i diplomatsku saradnju, stavljajući u fokus nezamjenjivu ulogu pčela u globalnom ekosistemu.

     

    - Kao ministrica zadužena za okoliš i turizam, svjesna sam koliko možemo naučiti od Slovenije, zemlje poznate po svojoj posvećenosti održivom razvoju i zaštiti prirode. Nedavno usvojenim izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti prirode omogućili smo lakše i jednostavnije procese za zaštitu područja čime želimo dostići što veći procenat zaštićenih područja u našoj zemlji koja jesu preduvjet i opstanka i zaštite pčela. Vlada Federacije BiH kroz budžet je obezbijedila sredstva za Federalni agromediteranski zavod iz kojih će se uspostaviti labaratorijski kapaciteti za ispitivanje kvalitete meda, čime se značajno unapređuju kapaciteti institucija da brigu o okolišu i zdravlju naših građana - istakla je ministrica Pozder.

     

    Poseban naglasak federalna ministrica je stavila na alarmantnu situaciju vezanu za opstanak pčela, pozivajući se na stručno predavanje profesora dr. Gorana Mirjanića s Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci, koji je u svom izlaganju upozorio na ozbiljne prijetnje pčelinjim populacijama, te podsjetio na značaj pčela za globalnu poljoprivredu i sigurnost hrane.

     

    Događaj je bio obogaćen raznovrsnim programom koji je uključivao kulturne i edukativne elemente, te su predstavljene pčelarske aktivnosti udruženja žrtava mina UDAS iz Banje Luke i udruženja OSI MEN iz Mostara, koja kroz svoje projekte promovišu inkluziju, održivi razvoj i ekonomsku osnaženost svojih članova kroz pčelarstvo. Ove inicijative pokazuju kako pčelarstvo može biti ne samo ekološki, već i društveno korisno, pružajući prilike za zajednice koje se suočavaju s različitim izazovima.

     

    Također, na skupu su prikazana dva kratka filma o pčelama i radu Pčelarskog saveza Slovenije, koji su ukazali na važnost organiziranog pristupa pčelarstvu i zaštiti pčela.

     

    Pored obilježavanja Svjetskog dana pčela, ovaj događaj je podsjetio i na potrebu za zajedničkim djelovanjem u borbi protiv ekoloških izazova, saopćeno je iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma.