Federalno ministarstvo rada i socijalne politike je saopćilo da je prvog dana sajma „Gledaj sebi posla“, održana panel diskusija pod nazivom „Karijera i poslovi 21. stoljeća – trendovi i izazovi.“ Panelisti su razgovarali o ključnim izazovima i prilikama koje donosi moderno tržište rada u eri digitalizacije i tehnološkog razvoja.
Na početku panela istaknuto je da se poslovi i karijerni putevi u savremenom svijetu mijenjaju brže nego ikada prije, uz kontinuirani utjecaj globalizacije, digitalizacije i umjetne inteligencije. Panelisti su podijelili svoja iskustva i ideje o tome kako mladi i zaposleni mogu biti konkurentni na tržištu rada koje se stalno transformira.
Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić kao panelist govorio je o ulozi institucija u prilagođavanju zakonskih okvira novim potrebama tržišta rada. Posebno je naglasio značaj zakona koji se trenutno razvijaju u oblasti zapošljavanja, kao i programe podrške mladima i ranjivim kategorijama pri zapošljavanju.
U saopćenju Ministarstva je navedeno da je izvršni direktor kompanije Bloomteq Nermin Hadžić istakao kako umjetna inteligencija mijenja poslovne procese i otvara nove mogućnosti za razvoj karijera, dok istovremeno dovodi do gašenja određenih tradicionalnih zanimanja. Naglasio je važnost ulaganja u tehnološko obrazovanje kako bi se mladi prilagodili novim trendovima.
Dodaju da se menadžerica za planiranje finansija i investicija u Fondaciji Mozaik Nerma Saračević osvrnula na mogućnosti ulaganja u „start up“ kompanije koje koriste moderne tehnologije poput umjetne inteligencije i Interneta stvari (IoT), te da je naglasila važnost partnerstva između obrazovnih institucija i poslovnog sektora.
Iz Ministarstva je navedeno da je direktor kompanije Artco Group Anis Škamo podijelio iskustva iz IT industrije u BiH i regiji te objasnio kako njegova kompanija ulaže u dodatnu edukaciju i profesionalni razvoj mladih. Posebno je istakao potencijal za zapošljavanje osoba sa invaliditetom kroz specijalizirane IT programe.
Jedan od panelista je bio i osnivač i direktor Connect Arene Elsin Uzunović koji je govorio o rapidnom rastu „gaming“ industrije i njenom potencijalu za otvaranje novih radnih mjesta, ne samo kroz „freelancing“, već i kroz stalne pozicije u produkciji videoigara, organizaciji e-sport događaja i edukacijama iz ove oblasti.
Iz Ministarstva navode da su panelisti tokom diskusije istakli da je prilagodba obrazovnog sistema ključna za razvoj tržišta rada koje se sve više oslanja na tehnološke vještine, te da se razgovaralo i o neophodnosti kontinuiranog profesionalnog usavršavanja, te podrške „start up“ kompanijama kroz investicione fondove i mentorstvo.
Panel je zaključen uz poruku da prilike i izazovi poslova budućnosti zahtijevaju sinergiju između obrazovnog sistema, poslovnog sektora i institucija, kako bi se stvorili održivi uslovi za razvoj karijera i jačanje ekonomije u Bosni i Hercegovini, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socjalne politike.