Влада Федерације БиХ је усвојила информацију Федералног министарство пољопривреде, водопривреде и шумарства о стању у области здравља пољопривредног биља у Федерацији БиХ у 2021. години. Заштита здравља биља је неодвојиви сегмент цјелокупног система сигурности хране и од посебног је интереса за Федерацију БиХ и Босну и Херцеговину и мора се подићи на виши ниво, а обавезе проистекле из процеса европских интеграција приоритет су у раду свих федералних органа.
Федерално министарство пољопривреде, водопривреде и шумарства задужено је да информацију учини доступном, а да закључак прослиједи свим надлежним федералним управним организацијама и кантоналним владама, ради подузимања потребних мјера и активности из њихове надлежности и осигурања средстава за имплементацију прописа.
Федерална управа за инспекцијске послове задужена је да сачини анализу стања и могућности за кадровско јачање и функционалност организационих јединица ФУЗИП-а надлежних за инспекцијски надзор у области заштите здравља биља и у року од 60 дана приједлог достави Влади ФБиХ. Такођер, ФУЗИП ће Управи БиХ за заштиту здравља биља доставити иницијативу за покретање активности с циљем изједначавања процедура инспекцијских надзора на граничним пријелазима, процента узорковања и јединственог цјеновника фитосанитарних контрола.
Влада је задужила Федерални завод за пољопривреду Сарајево и Федерални агромедитерански завод Мостар да сачине план јачања функционалности лабораторија за дијагностику штетних организама и обима лабораторијских анализа на штетне организме, укључујући и план БАТА акредитације дијагностичких метода штетних организама и исти у року од 60 дана достави Влади ФБиХ.
Иначе, у информацији Федералног министарство пољопривреде, водопривреде и шумарства, између осталог је наведено да је Вијеће министара БиХ 2003. године донијело Одлуку о процедурама и поступку усклађивања законодавства БиХ са ацqуис цоммунаутаире, која је означила почетак добровољне хармонизације прописа БиХ с прописима Европске уније. Потписивањем Споразума о стабилизацији и придруживању између Европских заједница и њихових држава чланица с једне и Босне и Херцеговине с друге стране, та је хармонизација постала обавезујућа.
Одлуку о ратификацији Међународне конвенције о заштити биља, Предсједништво БиХ донијело је у мају 2003. године, чиме је БиХ преузела обавезу из Конвенције да ће усвојити законске прописе и техничке и административне мјере.
Фитосанитарна област је заједно са ветеринарством и сигурности хране, дио посебног ацqуис-а Европске уније (поглавље 12.), па је с тога заштита здравља биља, једнако као и заштита здравља људи и здравља животиња, од посебног интереса сваке државе.