Влада ФБиХ је усвојила завршни извјештај Федералног министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства о проведеној свеобухватној процјени утицаја прописа за сектор водних услуга у ФБиХ. Ријеч је активности путем које је израђена претходна процјена и детаљно анализирано стање у овом сектору, а што претходи припреми Преднацрта закона о водним услугама.
Влада ФБиХ данас је подржала и друге мјере из завршног извјештаја, усмјерене на хитно отпочињање законске реформе сектора водних услуга, те задужила Федерално министарство да припреми Преднацрт закона о водним услугама.
Како је у извјештају наведено, систем управљања водним услугама, који предвиђа одрживе комуналне услуге снабдијевања водом за пиће, сакупљање, одводњу и третман урбаних отпадних вода насеља и градова у ФБиХ, суочава се са изазовима у процесу транспозиције и посебно имплементације водних и водно-комуналних директива Европске уније.
Кроз свеобухватну процјену утицаја прописа детаљно су анализирани стање у сектору водних услуга, како у погледу рада предузећа (јавна комунална/водоводна предузећа - оператори система) и стање инфраструктуре којом се водне услуге пружају крајњим корисницима, те тренутни законодавни оквир које ова питања регулира на федералном, кантоналном и нивоу јединица локалне самоуправе.
Поступак је идентифицирао и низ законских, оперативних и финансијских проблема, као што су недовољна финансијска одрживост и оператора система и инфраструктуре за пружање водних услуга, неријешено капитално финансирање у развој сектора, те ограничени институционални и оперативни капацитети. Такођер ту си и законска и уставна ограничења за ефикасно регулисање цјеновне политике, те недовољно транспониран нормативно-правни и институционални оквир у сврху одрживог развоја сектора водних услуга у складу са захтјевима имплементације водно-комуналних директива ЕУ.
Нови федерални Закон о водним услугама је, уз наставак већ започетих активности на законској реформи водних услуга, оцијењен као најбољи приступ за наведене проблеме. Регулирање сектора водних услуга уједно је био захтјев и услов међународних финансијских институција, што је у коначници изражено кроз Одлуку Владе Федерације о усвајању Програма за унапређења водних услуга у ФБиХ и кориштењу најављене финансијске и техничке подршке.
Усвајањем Закона о водним услугама у ФБиХ било би унапријеђено регулисање овог сектора у складу са савременим трендовима, те уједно повећан интерес инвеститора и донатора за улагање путем кредита и грантова у одрживост и развој водних услуга. Тиме би постепено били остварени стратешки циљеви у области заштите вода и околиша. Закон би требао да омогући постепено регулисање цијена услуга, уз повећања прихода и средстава за одржавање, те унапређење квалитета инфраструктуре и услуга, као и одрживости оператора водних услуга.