БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Министар Хрњић: Изванредни трендови у пољопривредној производњи Федерације БиХ

  • 20.12.2024.
  • Министар Хрњић: Изванредни трендови у пољопривредној производњи Федерације БиХ

    Федерални министар пољопривреде, водопривреде и шумарства Кемал Хрњић на данашњој конференцији за медије, одржаној у сједишту Владе Федерације БиХ у Сарајеву, представио је постигнуте резултате у пољопривредној производњи код клијената који су у федералном систему новчаних подршки.

     

    - Пољопривреда Федерације БиХ иде убрзаним корацима напријед. Трендови су изванредни и морам признати изнад очекивања. Стратегија коју смо усвојили, стратешки циљеви и мјере, види се да дају резултат. Производња млијека расла је за 5,3 посто. Ово је рекордна производња млијека када говоримо о премираном млијеку са нивоа Федерације, преко 141 милион литара млијека. Надомјестили смо све губитке из година короне и ово је сигурно показатељ да су мјере које смо креирали за ову производњу дале изузетно добре резултате. Ово повећање генерира више од 20 милиона КМ, а овај сектор, процијењујемо, Федерацији донесе око пола милијарде КМ нове вриједности. У овом сектору имати повећање од пет посто је заиста велики успјех - истакао је министар Хрњић.

     

    Додао је и да производња меса, те кукуруза, уљарица и поврћа биљежи значајан раст.

     

    - Производња говеђег меса из домаћег узгоја такођер је у порасту 27,7 посто, пилећег меса 11 посто, узгој располодних јуница скоро 20 посто и узгој бројлера 10,4 посто. Производња меркантилног кукуруза 109 посто, производња поврћа 18 посто и производња уљарица 118 посто - истакао је министар Хрњић позитивне показатеље.

     

    Министар је указао и на одређене производње које су забиљежиле пад, као што су производња хељде, љековитог и ароматичног биља и морске рибе, те производња свињског меса – тов свиња која биљежи пад од 27,8 посто.

     

    - Разлоге за пад у производњи видимо у тржишним условима, као и у недостатку заинтересираности пољопривредника за бављење овим врстама производњи. Када је у питању тов свиња, изгубили смо само 30 посто, док су земље у региону забиљежиле много веће падове у производњама - појаснио је министар.

     

    Подсјетио је да ресорно федерално министарство ове године реализира рекордан буџет у износу од 175 милиона КМ. Такођер указано је и на друга буџетска издвајања која иду у корист пољопривредних произвођача, попут горива из робних резерви, програма за ветеринарство, грант средстава намијењених за кориснике Развојне банке ФБиХ, чиме се буџет повећава на близу 195 милиона КМ.

     

    Министар Хрњић указао је и на повећање броја захтјева у оквиру модела руралног развоја.

     

    - Ове године ми смо запримили 4.183 захтјева, а прије шест година било је тек 235 захтјева. Они су инвестирали више од 190 милиона КМ, што је повећање у односу на прошлу годину од 35 посто. Највећи број захтјева ове године био је за мјеру механизације и прикључних уређаја за коју је аплицирало 2.440 корисника. У оквиру мјере за суфинансирање расплодне стоке, поднијето је 323 захтјева. Највећа улагања остварена су у оквиру прехрамбене индустрије, која је инвестирала 90,8 милиона КМ од 129 корисника - истакао је министар Хрњић.

     

    Током презентације истакнуто је да су Унско-сански, Тузлански и Кантон 10, кантони с највећим бројем додијељених новчаних подршки у периоду од 2019. до 2023. године. Најављено је да би ове године пољопривредни произвођачи могли очекивати једну трећину од уложених средстава у инвестиције, изузев прехрамбене индустрије за коју се очекује проценат испод 20 посто.

     

    Министар Хрњић најавио је и увођење посебног бесплатног телефонског броја за борбу против корупције и малверзација у области пољопривреде. На крају конференције за медије министар се захвалио пољопривредним произвођачима, упосленицима Министарства, члановима Владе и Парламента Федерације БиХ на подршци коју су дали на путу повећања пољопривредне производње у Федерацији БиХ.