Федерални министар правде Ведран Шкобић појаснио је најбитније одредбе Приједлога закона о заштити од насиља у обитељи и насиља према женама, те измјене и допуне Казненог закона Федерације БиХ, а које је Влада Федерације БиХ утврдила ове седмице и упутила у парламентарну процедуру. Истакао је да ова законска рјешења у Федерацији БиХ представљају проведбу Истанбулске и Ланзароте конвенције, те низа препорука из Еуропске комисије на путу Босне и Херцеговине ка Еуропској унији.
Када је ријеч о Казненом закону Федерације БиХ, министар Шкобић је нагласио да је фокус стављен на пооштравање санкција у дијелу који се односе на насиље у обитељи, али и других казних дјела која се могу довести у везу са насиљем у обитељи.
- Осим пооштравању казни, приступили смо и доношењу, односно дефинирању других казних дјела попут казног дјела ухођења, те казнених дјела који се тичу заштите дјеце од узнемиравања, сексуалног уземиравања и свих других облика. Када је у питању дефинирање нових појмова, овај закон отвара могућност и тужитељима и, наравно, и судцима, те полицијским органима, да сада јасно реагирају управо на аномалије на које се раније није могло реагирати и да стану у заштиту дјеце, жена и, наравно, опћенито у заштиту обитељи, када је насиље у питању. Такођер, у закону о заштити од насиља у обитељи и насиља према женама смо приступили искључиво пооштравању цијеле те политике и, казао бих, давању већих овлаштења полицијским органима када је у питању рад полиције - казао је министар Шкобић.
Додао је да ће сада сви у ланцу одлучивања у борби против насиља у обитељи имати већу одговорност и већу могућност дјеловања. То се односи на центре за социјални рад, образовне установе, полицију и правосудне институције, које ће сада морати имати већу улогу и одговорност, те истински стати у заштиту жена и дјеце, рањивих категорија.
- Уводимо низ других правила за журне мјере реакције сустава на насиље у обитељи. Кроз полицијска овлаштења дајемо могућност и полицији да и прије него што суд донесе одлуку, уколико постоји основана сумња, насилника изузме из обитељи, односно да га удаље из обитељи, односно из куће, те га чак, по потреби, ставе у притворску јединицу, наравно, до доношења хитне одлуке суда. Јер, управо се у тим моментима, у првих три до шест сати дешавају најгоре ствари када је ријеч о насиљу у обитељи. На овај начин омогућавамо полицији да промптно дјелује када је насиље у питању - казао је министар Шкобић.
Истакао је да су анализе показале да већину тешких дјела насиља у обитељи, почине управо прекршитељи мјера које су им раније одређене, као што су мјере забране приступа обитељи и забране ухођења.
- Анализирајући смо увидјели да је блага санкција за те прекриштеље, гдје је по садашњем закону та санкција од 500 до 1.500 КМ. Сада смо умјесто те новчане казне, као бланкетну диспозицију, увели казну затвора до три године. Тиме репресивно дјелујемо да се онај ко помисли да нешто учини, прекриши мјеру, сјети да то представља казнено дјело и да ће евентуално завршити иза решетака, гдје му је и мјесто - казао је министар.
Једна од новина коју закон доноси јесте и прецизно праћење починитеља дјела насиља.
- Када се одреди мјера забране ухођења, забране приступа обитељи, односно жртви, ми у датом моменту, према садашњем закону, уопће не знамо, сустав не зна гдје се налази и који је начин контроле. Једини начин је полицијско возило испред куће или стана. Наравно, то све кошта. Ми смо сада, наравно, свјесни технологије којом смо окружени процијенили да нам она пружа пуно тога, па тако и могућност увођења електронског надзора починитеља ових дјела насиља. То значи увођење сустава наногница. Ми то већ имамо у затворском суставу, само што се ради по другачијем принципу. Дакле, наногница ће у датом моменту јасно указивати полицијским органима гдје се починитељ налази. Указиват ће и жртви, уколико се приближи на више од 200 метара и, наравно, самог починитеља упозорават ће да чини прекшај, да се претјерано приближава жртви што, наравно, не смије - казао је министар Шкобић, те је додао да се једино на тај начин, уз тако ефикасну контролу насилника, може на правилан начин заштитити жртва и постићи да промптно и правовремено дјелују полицијски органи.