БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Министар Делић: Високо и Читлук пилот градови за проведбу Гаранције за младе у Федерацији БиХ

  • 19.09.2023.
  • Министар Делић: Високо и Читлук пилот градови за проведбу Гаранције за младе у Федерацији БиХ

    У Федералном министарству рада и социјалне политике у Сарајеву данас је одржан први састанак учесника пилот процеса Гаранције за младе у Федерацији БиХ. Током разговора истакнут је значај израде Плана за провођење Гаранције за младе, те су представљене кључне карактеристике, механизми координације и проведбе, као и први кораци у планирању пилот процеса у изабраним градовима.

    Из Министарства наводе да ће у пилот фази Гаранције за младе, учествовати службе за запошљавање Зеничко - добојског и Херцеговачко - неретванског кантона, а обухватиће младе од 15 до 30 година који нису у систему образовања, нити на тржишту рада. Провођење пилот фазе предвиђено је за Високо и Читлук, што је основни услов за припрему Плана имплементације Гаранције за младе, а затим ће бити проширено на све средине у нашој земљи.

    - Гаранција за младе није програм, нити пројекат који има рок трајања. Гаранција за младе је процес, нови модел запошљавања, неизбјежна реформа која ће обухватити цијелу БиХ. За пилотирање смо бирали мање градове јер је пракса земаља које су већ имплементирале Гаранцију за младе показала да је то најбољи модел за прву фазу имплементације овог реформског процеса у области запошљавања младих. Пред нама је дуг пут, али овдје нема избора. Улазимо у реформу која је неизбјежна и обавезујуће за све – поручио је федерални министар Аднан Делић.

    Федерално министарство рада и социјалне политике је одлуком Владе ФБиХ од 14. јуна ове године преузело обавезу и одговорност носитеља проведбе процеса Гаранције за младе у Федерацији БиХ. Из Министарства истичу да је Гаранција за младе провјерен, инклузиван и амбициозан програм активације који државе чланице и државе у статусу кандидата за чланство у ЕУ користе од 2013. године, а како би младима осигурале несметан пријелаз из образовања на тржиште рада.

    Циљ Гаранције за младе је смањење незапослености и неактивности младих. Њеним провођењем, државе чланице и кандидаткиње за чланство у Европској унији обавезују се да ће осигурати да сви млади добију квалитетну понуду за запослење, наставак образовања, учење кроз рад или стажирање у року од четири мјесеца од уласка у статус незапослености или напуштања, односно завршетка формалног образовања.

    Млади који уђу у процес Гаранције за младе имају једну од четири могућности и то запошљавање, континуирано оспособљавање, праксу или приправнички стаж.

    Састанку су уз представнике Федералног министарства рада и социјалне политике, присуствовали и директорица Федералног завода за запошљавање, представници министарстава образовања и рада и запошљавања, те служби за запошљавање из Зеничко - добојског и Херцеговачко - неретванског кантона, саопћено је из Федералног министарства.