Федерално министасртво рада и социјалне политике издало је данас саопћење ради информирања јавности у вези са обиљежавањем 28. априла Свјетског дана сигурности и здравља на раду.
Међународна организација рада (Интернатионал Лабоур Организатион – ИЛО) прогласила је 28. април Свјетским даном сигурности и здравља на раду, који се обиљежава и као дан сјећања на страдале и повријеђене раднике, с циљем одавања почасти жртвама повреда на раду и професионалних болести, односно у сврху унапрјеђења заштите на раду и смањења броја повреда на раду, професионалних обољења и обољења у вези с радом. Такођер, обиљежавањем овог дана настоји се утицати и на подизање свијести о важности осигурања здравог и сигурног окружења за рад, што је у складу и са одредбама Еуропске конвенције о људским правима према којој сваки радник има право радити у условима у којима се цијени његово здравље, сигурност и достојанство. Пратећи дефиницију сигурности и здравља на раду која указује да здравље није само одсуство болести, обиљежавањем овог дана промовише се и значај превенције повреда на раду и професионалних обољења широм свијета. Остварењу наведених циљева доприносе сви укључујући органе власти, послодавце, раднике, овлаштене организације за обављање стручних послова из области заштите на раду, удружења за унапрјеђење заштите на раду, здравствене, научно-истраживачке институције и друге.
У смислу наведеног, из Министарства подсјећају да је у Федерацији Босне и Херцеговине у току провођење реформе у области заштите на раду, у оквиру које је донесен нови Закон о заштити на раду, који је заснован на истим начелима као и модерни закони из ове области који су у примјени и у другим земљама региона. Такођер, њим се осигурава систем правила чијом примјеном се, прије свега, постиже превенција у настајању повреда на раду, професионалних обољења и других обољења у вези са радом, посебна заштита жена у вези са материнством, младих, инвалида и професионално обољелих особа од даљег оштећења здравља и умањења радне способности, очување радне способности старијих радника у границама примјереним њиховој животној доби, као и заштита радне околине. Дакле, фокус овог закона је на провођењу превенције, односно предузимању превентивних мјера у свакој фази рада код послодавца, чији је циљ спрјечавање или смањење ризика на раду. На тај начин ће се и додатно допринијети остваривању циља овог закона, а који представља осигурање таквих услова на раду којима се у највећој могућој мјери смањују повреде на раду, професионална обољења и обољења у вези са радом и који стварају претпоставку за пуно физичко, психичко и социјално благостање запослених. Такођер, на основу наведеног закона донесено је девет нових правилника из области заштите на раду, а чијом примјеном се унаприједио систем сигурности и здравља на раду у Федерацији БиХ.
С тим у вези, Федерално министарство рада и социјалне политике позива послодавце, раднике, овлаштене организације за обављање стручних послова из области заштите на раду, удружења за унапрјеђење заштите на раду и друге укључене актере, да заједно са органима власти, удруженим дјеловањем наставе са активностима које се односе на провођење и унапрјеђење мјера заштите на раду, којим ће се постићи превенција у настајању повреда на раду, професионалних обољења и других обољења у вези са радом, саопћено је из Федералног министарства рада и социјалне политике.