Vlada Federacije BiH danas je, na prijedlog Federalnog ministarstva finansija, usvojila Dokument okvirnog budžeta (DOB) Federacije BiH za period od 2025. do 2027. godine. Ovo ministarstvo je zaključkom Vlade zaduženo da, nakon što Fiskalno vijeće BiH usvoji Dokument globalnog okvira fiskalnog bilansa i politka za period od 2025. do 2027. godine, u slučaju potrebe revidira DOB i dostavi Federalnoj vladi na razmatranje i usvajanje.
Ovim dokumentom se utvrđuju gornje granice po budžetskim korisnicima za planiranje budžeta za naredne tri godine, na kojem se zasniva priprema i izrada godišnjih budžeta. DOB je preliminarni nacrt budžeta koji se donosi s ciljem da osigura veći stepen fiskalne odgovornosti i održivosti, te da kvalitetno ispuni socijalne i ekonomske potrebe građana. Izrada DOB-a FBiH za period od 2025. do 2027. godine zasnovana je na procjeni privrednog razvoja, te razvoja socijalnog sektora, makroekonomskih indikatora i prognozi prihoda i rashoda, a što je utvrđeno u Smjernicama ekonomske i fiskalne politike FBiH 2025-2027. godina.
U Dokumentu je obrazloženo da će kretanje BDP-a Federacije BiH najviše zavisiti od kretanja industrije i vanjske trgovine, a što je uslovljeno domaćom i ino potražnjom, ekonomskom aktivnošću trgovinskih partnera, inflacijom i geopolitičkom situacijom. Kada je srednjoročni period u pitanju, istaknuto je da je, pored demografskih, neophodno napomenuti i izazove vezane uz uvođenje CBAM mehanizama koji regulira emisije ugljika u međunarodnoj trgovini, zbog čega je potrebno da BiH blagovremeno pristupi procesu zelene tranzicije kako bi proizvodi iz naše zemlje bili cjenovno konkurentni na tržištu Evropske unije. Stoga će, kako se navodi, izazovi vezani uz zelenu tranziciju u srednjem roku predstavljati osnovnu odrednicu kretanja vanskotrgovinske razmjene, a time i rasta.
Napomenuto je da bi, uz smirivanje geopolitičkih tenzija u okruženju, te očekivani oporavak vanjskotrgovinskih partnera u EU, procijenjeni rast u tekućoj godini u Federaciji BiH trebao iznositi oko 2,2 posto, a za naredne tri godine projicirana je prosječna stopa realnog rasta od 2,9 posto. Mjere fiskalne politike u periodu 2025-2027. godina primarno će se temeljiti na nastavku reformskih aktivnosti u pet najznačajnijih segmenta. To su smanjenje opterećenja rada, kao i restruktuiranje poreznog opterećenja, zatim unapređenje pružanja javnih usluga, te suzbijanje neformalne ekonomije i kontinuirano unapređenje koordinacije i fiskalne odgovornosti između svih nivoa vlasti u FBiH.
Ističe se i da u 2024. godini, ukupno očekivano ostvarenje javnih prihoda u FBiH u poređenju sa ostvarenjem iz prethodne godine pretpostavlja rast od 7,9 posto. Prateći očekivani ekonomski rast na nivou BiH na godišnjem nivou u periodu 2025-2027. godina, pretpostavlja se da će prosječna godišnja stopa rasta naplate ukupnih javnih prihoda u FBiH u navedenom srednjoročnom periodu iznositi 6,7 posto.
U osnovnim ciljevima makroekoekonomske politike Vlade Federacije BiH istaknuto je očuvanje stabilnosti, jačanje održivog, učinkovitog i stabilnog ekonomskog rasta, te povećanje konkurentnosti privrede. Fiskalna politika Vlade FBiH zasniva se na nekoliko ključnih mjera, a to su smanjenje i nadzor javne potrošnje, zatim smanjenje opterećenja na rad, reforma tržišta rada, kao i aktiviranje resursa privrede, te podrška privrednim aktivnostima. Naglašeno je da ove mjere uključuju provođenje reformi i politika koje podržavaju rast produktivnosti, razvoj privatnog sektora, poboljšanje poslovnog okruženja, te poticanje investicija i inovacija.
Kako je istaknuto, opredjeljenja Vlade Federacije BiH su razvoj infrastrukture, obrazovanje i stručno osposobljavanje, a da bi se osigurala kvalificirana radna snaga i potakla konkurentnost privrede. U prioritretima za održivu fiskalnu stabilnost su i restrikcija, te kontrola javne potrošnje na osnovu racionalizacije javnog sektora, kao i poboljšanje upravljanja javnim finansijama i smanjenje nepotrebnih troškova.
Danas usvojeni Dokument okvirnog budžeta FBiH 2025-2027. godina bit će upućen Federalonom parlamentu radi informiranja, te objavljen na web stranici Federalnog ministarstva finansija.