Vlada Federacije BiH danas je zaključkom na nastavku sjednice u Mostaru, a na prijedlog Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke, prihvatila Strategiju za prevenciju ovisnosti u Federaciji BiH 2025-2035. godina. Utvrđeni Prijedlog odluke o usvajanju ovog dokumenta bit će upućen Parlamentu Federacije BiH.
Predlagač navodi da razvoj sveobuhvatne strategije za prevenciju ovisnosti sa Akcionim planom predstavlja ključnu inicijativu za suočavanje s izazovima koje ovisnost predstavlja za društvo, naročito za mlade ljude.
U uvodnom dijelu Strategije je navedeno i da je, uzimajući u obzir nove trendove i izazove, ova strategija djelovanja na području prevencije ovisnosti rezultat stručnih konsultacija i rasprava o potrebi redefinisanja i preusmjeravanja dosadašnjeg strateškog okvira na području politika prema ovisnostima i to na način da se umjesto pojedinačnih strategija, izradi jedinstveni akt strateškog planiranja koji će biti usmjeren na prevenciju najprisutnijih ovisnosti u društvu, ovisnosti o drogama, alkoholu, duhanu, te na ponašajne ovisnosti s fokusom na igranje igara na sreću i prekomjerno korištenje interneta.
Strategija je usklađena i prati zaključke Vijeća Evropske unije iz septembra 2015. godine o implementaciji minimalnih standarda kvalitete u smanjenju potražnje za drogom u EU, te se poziva na Zakon o sprečavanju i suzbijanju zloupotrebe opojnih droga u BiH. Pristup u prvi plan stavlja efikasnu prevenciju koja je zasnovana na naučnim dokazima.
Strategiju je izradila Radna grupa, a obavljene su i javne konsultacije. Predlagač navodi da je javna rasprava predstavljala važan korak u osiguravanju transparentnosti i inkluzivnosti u procesu izrade Strategije, kao i dodatnu priliku za njegovo unapređenje na temelju povratnih informacija zajednice i stručnjaka.
Implementacija Strategije će podrazumijevati zajednički angažman svih relevantnih aktera, uključujući institucije, organizacije i zajednicu u cjelini, te predstavlja ključnu investiciju u zdraviju i sigurniju budućnost mladih ljudi u Bosni i Hercegovini.
Također, navedeno je da su kroz aktivnosti Radne grupe, razvijeni konkretni modeli prevencije koji obuhvataju različite uzraste i grupe, od djece i mladih do roditelja i profesionalaca, posebno u obrazovnim, zdravstvenim i socijalnim institucijama.
Uz svaki set mjera prevencije definisanih u okviru mikro i makro okruženja dat je i akcioni plan koji sadrži aktivnosti, indikatore, nosioce aktivnosti, finansije i rokove za izvršenje.