Premijeru Federacije Bosne i Hercegovine Nerminu Nikšiću danas je uručena Povelja zahvalnosti Tehničkog fakulteta Sveučilišta u Bihaću u čijoj je organizaciji u Sarajevu održana 15. međunarodna konferencija „Razvoj i modernizacija proizvodnje“ (RIM).
Premijer Nikšić prisustvovao je Konferenciji u ime Vlade Federacije BiH, kao jednog od financijera ovog događaja.
- Bila je velika čast primiti Povelju zahvalnosti Tehničkog fakulteta Univerziteta u Bihaću na današnjoj Međunarodnoj konferenciji o proizvodnom inženjerstvu. Uz jučerašnju kojom sam proglašen počasnim građaninom Bosanske Krupe ova je za mene itekako bitna, jer dolazi uz priznanje da je podrška Vlade Federacije BiH bila ključna za uspjeh ove konferencije i jačanje međunarodnog ugleda naše akademske zajednice.
Vjerujem da nema važnije investicije od ulaganja u znanje. U obrazovanju leži snaga jedne nacije. Nije slučajna uzrečica koju često čujemo: ne morate osvojiti narod oružjem da biste ga uništili - dovoljno je da mu uništite obrazovni sistem.
RIM 2025 okuplja stručnjake iz zemlje i svijeta, povezuje univerzitete, industriju i institucije, otvarajući prostor za saradnju i zajednički napredak. Ova konferencija jasno pokazuje koliko naučna zajednica može biti pokretač razvoja.
Ponosan sam što sam prisustvovao jubilarnom, 15. izdanju konferencije, i uvjeren da ćemo, uz zajedničku podršku, graditi društvo znanja, spremno za izazove budućnosti – poručio je ovom prilikom premijer Federacije BiH.
Također, istaknuo je da Federalna vlada pokušava raditi na izgradnji akademske zajednice kako u Unsko-sanskom kantonu, tako i u drugim dijelovima Federacije BiH.
- Jedan od ciljeva je jačanje ugleda naše akademske zajednice u međunarodnim okvirima. Smatram da je Konferencija izuzetno značajan događaj, te da je ulaganje u obrazovanje jedna od najznačajnijih investicija. Rekao sam u više navrata, da je razaranje obrazovnog sistema jednog naroda jedna od najgorih stvari koje mu se mogu desiti i zbog toga se nadam da ćemo zajedno raditi na izgradnji znanja, kako bi bili spremni za sve izazove koji su postavljeni pred nas – izjavio je premijer Nikšić, prenijela je Federalna novinska agencija.
Glavni cilj Konferencije je okupiti istraživače, znanstvenike i stručnjake s različitih sveučilišta, kompanija i institucija, sa željom kreiranja svojevrsne platforme za razmjenu novih ideja i dostignuća u različitim inženjerskim područjima, kao što su strojarsko inženjerstvo, dizajn i tehnologija drva, elektrotehnika i računarstvo, tehnologije i konstrukcije u građevinarstvu, dizajn i tehnologije tekstila, pravno-ekonomska regulativa i standardizacija, te osiguranje kvalitete, zaštita okoliša i održivi razvoj.