Ministrica Duraković na otvaranju izložbe „UNDERGROUND - Pod zemljom“: Sjećanje na žrtve Srebrenice mora ostati živo

  • 23.05.2024.
  • Ministrica Duraković na otvaranju izložbe „UNDERGROUND - Pod zemljom“:  Sjećanje na žrtve Srebrenice mora ostati živo

    Federalna ministrica obrazovanja i nauke Jasna Duraković prisustvovala je sinoć u Sarajevu otvaranju Izložbe „UNDERGROUND - Pod zemljom“, koju je u Velikom parku kod Spomen-obilježja ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva organizirao Arhiv Federacije BiH, saopćilo je Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke.

    Obraćajući se  uime premijera Federacije BiH  i Ministarstva, ministrica je istakla da se ova značajna izložba održava u znak podrške usvajanju Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a, te kao podsjećanje cijelom svijetu na razmjere zločina počinjenih u Srebrenici. Kroz prikazivanje autentičnih materijala, fotografija i osobnih predmeta žrtava, cilj izložbe je približiti javnosti događaje koji su prethodili genocidu, te ukazati na njegove strašne posljedice, navodi se u saopćenju.

    - Ova izložba je naš podsjetnik i naša opomena. Moramo se sjećati prošlosti kako bismo gradili bolju budućnost, bez mržnje i nasilja. Sjećanje na žrtve Srebrenice mora ostati živo u našim srcima i mislima. Danas smo ovdje da pokažemo kako snaga sjećanja može nadjačati pokušaje negiranja istine. Kroz ovu izložbu, želimo educirati mlade generacije o važnosti poštovanja ljudskih prava i borbe protiv genocida i svih oblika diskriminacije – kazala je ovom prilikom ministrica Duraković.

    Zahvalila se svima koji su svojim prisustvom podržali izložbu i na taj način odali počast žrtvama genocida u Srebrenici.

    - Vaše prisustvo je znak podrške sjećanju na žrtve i osuda svih oblika nasilja i genocida - naglasila je ministrica Duraković.

    Inače, prošle godine je Arhiv Federacije BiH, uz podršku Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke, također organizirao izložbu „Underground - Pod zemljom“ u Sarajevu, a povodom 28. godišnjice genocida u Srebrenici. Ministarstvo je tada sufinansiralo izložbu sa iznosom od 5.500 KM. Izložba je bila postavljena u prostorijama atomskog skloništa, a pored fotografija, uključivala je i originalne lične predmete žrtava, kao i autentične audio-video materijale koji su prvi put predstavljeni javnosti, saopćeno je iz Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke.