Ministar Škobić potpisao memorandum sa UNDP-em: Razvoj digitalnih platformi za pružanje e-usluga građanima i poslovnom sektoru

  • 07.02.2025.
  • Ministar Škobić potpisao memorandum sa UNDP-em: Razvoj digitalnih platformi za pružanje e-usluga građanima i poslovnom sektoru

    Federalni ministar pravde Vedran Škobić i rezidentni predstavnik Razvojnog programa Ujedinjenih naroda u BiH (UNDP) Renaud Meyer potpisali su u Mostaru Memorandum o saradnji koji predviđa razvoj inovativnih i interoperabilnih digitalnih platformi za pružanje e-usluga građanima i poslovnim subjektima u Federaciji BiH.

     

    Ovaj memorandum dio je programa "Provođenje okvira SDG u Bosni i Hercegovini u održivi i uključivi rast", koji financira Švedska, a realizira se na području Federacije BiH.

     

    Predstavnici UNDP-a potpisali su i financijski sporazum o saradnji s pet jedinica lokalne samouprave u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, Mostarom, Čitlukom, Čapljinom, Konjicem i Jablanicom.

     

    Rezidentni predstavnik Meyer istakao je značaj digitalnih rješenja za unaprjeđenje javnih usluga, naglasivši da digitalna rješenja predstavljaju odličan poticaj za održivi i inkluzivni razvoj, jer približavaju javne usluge građanima, pod uvjetom da imaju pristup internetu i da su digitalno pismeni.

     

    Dodao je da će UNDP blisko sarađivati s općinama kako bi se osigurao uspjeh programa, te naglasio da je cilj, ne samo povećati efikasnost javnih usluga, nego i unaprijediti transparentnost i odgovornost vlasti, što će dodatno ojačati povjerenje građana u lokalnu upravu i vlast općenito.

     

    Ministar Škobić istakao je da ovaj projekt donosi značajnu tehničku i financijsku podršku digitalizaciji usluga, naglasivši ulogu Federacije BiH u prilagodbi zakonodavstva digitalnim rješenjima.

     

    - Federalno ministarstvo pravde u proteklom razdoblju, od 2022. godine do danas, izmijenilo je Zakon o upravnom postupku koji je procesno omogućio elektronsku komunikaciju i održavanje javnih rasprava putem video portala. S jedne strane, Federacija djeluje tako da mijenja zakon i prilagođava ga, dok s druge strane, jedinice lokalne samouprave moraju dati doprinos na način da su zainteresirane i da mijenjaju svoje prakse te da uvode nova tehnička rješenja - rekao je ministar Škobić.

     

    Zahvalio je Vladi Kraljevine Švedske i UNDP-u na podršci, ne samo u području digitalizacije, nego i u drugim pitanjima poput podrške Zakonu o zaštiti obitelji i nasilja prema ženama, koji je nedavno usvojen u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH.

     

    Pet lokalnih zajednica koje učestvuju u projektu po završetku pilot-projekta dobit će pet vrijednih alata, odnosno digitalnih usluga koje će isporučiti građanima, rekao je gradonačelnik Mostara Mario Kordić.

     

    Gradonačelnik Kordić je naglasio da je vrijeme da Bosna i Hercegovina ubrzano krene s digitalizacijom i uvođenjem različitih procesa u lokalnim samoupravama kako bi se građanima omogućile lakše dostupne usluge.

     

    - U proteklom razdoblju puno smo radili na digitalizaciji. Radili smo puno na povezivanju, zatim i na izobrazbi naših kadrova te smo nabavili dosta opreme. Grad Mostar je poprilično stara jedinica lokalne samouprave kada su u pitanju godine djelatnika, što je predstavljalo dodatan izazov u prelasku na moderne tehnologije. Međutim, i to smo nadišli i u pravom trenutku dolazi ovakva pomoć od federalnih razina vlasti i UNDP-a da napravimo iskorak – rekao je Kordić.

     

    Podršku odabranim općinama pružat će program "Okvir za realizaciju Ciljeva održivog razvoja u Bosni i Hercegovini, kao temelj za održiv i inkluzivni rast (SDG2BiH)". Ovaj program financira Švedska, a provodi ga UNDP u partnerstvu s UNICEF-om i UN Women u BiH.

     

    Očekuje se da će iskustva iz ovih pet općina poslužiti kao temelj za daljnju implementaciju digitalizacije u cijeloj Federaciji BiH, ali i šire u Bosni i Hercegovini, izvijestila je Federalna novinska agencija.