Ministar Mijatović u posjeti firmama u Hercegovini: Poticaji za privredu sa 7 miliona KM porasli na 30 miliona KM

  • 04.03.2025.
  • Ministar Mijatović u posjeti firmama u Hercegovini: Poticaji za privredu sa 7 miliona KM porasli na 30 miliona KM

    Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović danas boravi u posjeti firmama na području Hercegovine, a koje su korisnici grant sredstava tekućih transfera za 2024. godinu. 

    Podsjetimo, Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta u prošloj godini dodijelio je ukupno 26,2 miliona KM poticaja za razvoj malih i srednjih poduzeća.

    - S obzirom da nas brzo očekuje poziv za 2025. godinu, dolazimo kod onih firmi koje su koristile sredstva u 2024. godini kako bi vidjeli jesmo li na pravi način definisali poziv, jesu li firme utrošile sredstva na onu namjenu na koju su aplicirale i jesu li ta sredstva uticala na njihovo poslovanje - kazao je ministar Mijatović prilikom posjete firmi RSS d.o.o. Mostar.

    Ministar Mijatović je ovom prilikom podsjetio da je u protekle dvije godine iznos ukupnog poticaja za privredu sa 7 miliona KM porastao na 30 miliona KM. 

    - Prvo, napravili smo iskorak u finansijskom dijelu. Drugo, napravili smo iskorak u procesu odabira firmi, korisnika poticaja. Odabir je javan i transparentan, na bazi aplikacije. U svakom trenutku možete provjeriti svoju aplikaciju, jeste li dobili sredstva, ako niste, zašto niste, a građani mogu vidjeti koje su firme korisnici sredstava poreznih obveznika - kazao je ministar Mijatović.

    Istakao je da je Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta prvi put prošle godine otvorilo grant sredstva za IT industriju, a jedan od dobitnika sredstava je mostarska firma RSS.

    - Zadovoljstvo je vidjeti za svjetske prilike malu firmu koja je sredstva od poticaja iskoristila za razvoj softvera za umjetnu inteligenciju - kazao je ministar Mijatović.

    Dodao je da je IT industrija među najbrže rastućim sektorima u svijetu i predstavlja veliku priliku za bh. ekonomiju.

    RSS d.o.o. Mostar primarno se bavi razvojem poslovnih aplikacija za domaće tržište.

    - Mi smo sredstva od poticaja iskoristili za nabavku informatičke opreme, zapošljavanje dva developera i izradu softvera na bazi umjetne inteligencije za davanje predikcija o poslovanju kompanija na bazi njihovog dosadašnjeg poslovanja - kazao je generalni direktor RSS-a Davor Knezović.