Ministar Delić: Nemamo pravo na izgovore, promjena je moguća, ali samo ako je svi zajedno iznesemo

  • 30.12.2024.
  • Ministar Delić: Nemamo pravo na izgovore, promjena je moguća, ali samo ako je svi zajedno iznesemo

    Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić održao je danas konferenciju za medije na kojoj je sumirao najznačajnije rezultate Federalnog ministarstva rada is socijalne politike iz 2024. godine, te najavio planove za 2025. godinu.

     

    - U 2024. godini smo pokazali da promjene nisu samo moguće, već i neophodne. Iza nas je težak period, ali smo kroz započinjanje reformi, direktnu podršku sistemu socijalne zaštite i odlučnost da ne čekamo velike promjene, već krenemo s onim mogućim, pokazali da se sistem može pokrenuti u korist građana - izjavio je ministar Delić.

     

    Naglasio je da je Ministarstvo upravo zahvaljujući trudu, radu, otvorenosti i pristupačnosti stavilo socijalnu politiku u središte javnog diskursa.

     

    U saopćenju iz Ministarstva je navedeno da je održan Sajam poslova „Gledaj sebi posla“ koji je okupio više od sto najistaknutijih poslodavca, te oko 3.000 posjetilaca. Pokrenuta je i besplatna aplikacija sajamposlova.fmrsp.gov.ba za povezivanje poslodavaca i tražilaca posla, te je najavljeno da će se na ovom projektu nastaviti raditi i tokom 2025. godine. Sajmu je svakako prethodilo usvajanje Startegije zapošljavanja u FBiH koja je polazište i ishodište kreiranja politika zapošljavanja za period do 2030. godine.

     

    Dodaju da je dopunom Zakona o radu omogućen legalan rad studentima i osigurana veća sigurnost mladih na tržištu rada. Izmjenama Zakona o materijalnoj podršci porodicama s djecom omogućen je dječiji dodatak za djecu s malignim oboljenjima i djeci s invaliditetom prve i druge grupe tuđe njege, bez uslova cenzusa.

     

    Ističu da su među važnijim postignućima iz ove godine projekti poput uvođenja jednokratne podrške za novorođenčad kojim je svako novorođeno dijete u Federaciji BiH dobilo po 1.000 KM. Također, navode da je hitna intervencija tokom katastrofalnih poplava omogućila direktnu pomoć za više od 900 najugroženijih porodica, dok su socijalne ustanove poput Drina i Bakovića u Fojnici, Pazarića i Huma u Sarajevu, te doma za stare u Ljubuškom podržane u infrastrukturnim ulaganjima za bolju i kvalitetniju uslugu korisnicima.

     

    - Osim federalnih ustanova, Ministarstvo je tokom 2024. godine podržalo i infrastrukturne projekte neprofitnog sektora, nekoliko desetina njih, među kojima se ističu Roditeljska kuća u Tuzli, „Mala sirena“ u Zavidovićima, „Koraci nade“ u Tuzli, „Ruka podrške“ i dnevni centar „Denis“ u Sarajevu, „Buđenje“ u Goraždu, „Duga“ u Novom Travniku, dnevni centri u Zenici, Ljubuškom i Čitluku, domovi za djecu u Sarajevu i Mostaru, te niz drugih organizacija – navedeno je u saopćenju Ministarstva.

     

    Navode i da Ministarstvo u 2025. godini planira podići reformske aktivnosti na još viši nivo, te da će fokus biti na usvajanju važnih zakonskih rješenja, uključujući zakone o socijalnim uslugama, zapošljavanju stranaca, posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih, te jedinstvenim načelima i okviru materijalne podrške osobama s invaliditetom. Dodaju da će posebna pažnja biti posvećena pronalaženju načina za uvođenje univerzalnog dječijeg dodatka.

     

    - Ovo neće biti samo socijalna mjera, već ulaganje u našu budućnost. Svako dijete zaslužuje jednaku priliku i naša je odgovornost da to omogućimo, u skladu s budžetskim mogućnostima - poručio je ministar Delić.

     

    Također navode da će Ministarstvo intenzivirati rad i na usvajanju prve Strategije demografskog oporavka i razvoja, čime će se pokušati odgovoriti na sve izraženiji problem depopulacije, kao i da se kroz projekte poput zapošljavanja gerontodomaćica nastoji se osigurati podrška starijim osobama, dok se istovremeno zapošljavaju žene iz ranjivih kategorija društva.

     

    Kao jedan od najvažnijih segmenata rada Ministarstva u 2025. najavljena je reforma sistema zapošljavanja. Pojašnjavu da će novi zakon o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih omogućit precizno razdvajanje aktivnih i pasivnih tražitelja posla, čime će se osigurati kvalitetnija usmjerenost politika zapošljavanja i utroška finansijskih sredstava namijenjenih aktivnim politikama zapošljavanja, te konačno modernizacija Zavoda za zapošljavanje, koji će se, po usvajanju zakona, fokusirati na aktivno posredovanje između poslodavaca i nezaposlenih.

     

    - Vrijeme je da Zavod postane centar stvaranja prilika, a ne administrativni aparat što je već godinama. Posao je naše pravo, ali i odgovornost, kako države, tako i svakog pojedinca - istakao je ministar Delić.

     

    U oblasti socijalne zaštite, Ministarstvo će nastaviti rad na deinstitucionalizaciji i transformaciji  ustanova, donošenju novog zakona kojim će se konačno regulisati prava i položaj djelatnika u socijalnoj zaštiti, osnivanju zavoda socijalne i dječije zaštite s porodičnim fondom, podršci sigurnim kućama i javnim kuhinjama, te daljnjoj podršci razvoju novih modela socijalnih usluga. U planu rada je i Zakon o metodologiji izrade socijalne karte, što je prvi veliki korak u njenoj izradi, dok će se digitalizacija procesa socijalne zaštite nastaviti kroz izradu digitalne mape, odnosno kataloga prava i usluga, te novog eAward softvera, koji će dodatno osnažiti efikasnost isplate naknada iz oblasti socijalne zaštite.

     

    Ministar Delić je izrazio uvjerenje da je 2025. godina važna za transformaciju Federacije BiH u društvo jednakih prilika.

     

    - Ovo je trenutak kada odlučujemo kakvo društvo želimo ostaviti našoj djeci. Mi nemamo pravo na izgovore. Promjena je moguća, ali samo ako je svi zajedno iznesemo - zaključio je ministar Delić.