Iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike saopćeno je da je podrška muškaraca ključna za borbu protiv rodno zasnovanog nasilja i postizanje rodne ravnopravnosti poruka s događaja “Muškarci protiv nasilja”.
Ovaj događaj, koji je održan danas u Sarajevu, u organizaciji Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, UNFPA i UN Women, okupio je predstavnike vlasti, međunarodne zajednice, aktiviste, umjetnike, muzičare, glumce, novinare, influensere, sportiste, a kako bi se otvorio dijalog o ulozi muškaraca kao saveznika u prevenciji rodno zasnovanog nasilja i postizanju rodne ravnopravnosti. Dodaju da je poseban trenutak događaja bilo potpisivanje izjave kojom su ključni lideri potvrdili svoju predanost ovoj temi.
- Zakonodavni okvir mora biti zasnovan na principima dobrobiti za društvo, a posebno za žene koje su nositeljice društvene ravnoteže i stabilnosti. Naša borba protiv rodno zasnovanog nasilja podrazumijeva i suočavanje sa duboko ukorijenjenim stereotipima i društvenim normama koje ih podržavaju. Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, u saradnji sa partnerima, među kojima su i agencije UN-a i sigurne kuće u FBiH, kontinuirano provodi aktivnosti na podizanju svijesti o važnosti promjene mentaliteta i smanjenja stereotipnih uvjerenja i djelovanja. U tom segmentu smo doista opredijeljeni da učinimo sve što je u našoj nadležnosti kako bismo stvorili pravedno i sigurno društvo u kojem je ravnopravnost temelj razvoja i pravde za sve članove društva - rekao je federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić.
U saopćenju Ministarstva navode da nasilje nad ženama i djevojčicama predstavlja ozbiljan problem u Bosni i Hercegovini. Prema istraživanju koje je 2019. godine proveo OSCE, gotovo polovina žena, 48 posto, doživjela je neki oblik nasilja, uključujući ono u partnerskim odnosima, kao i od strane drugih počinitelja, uhođenje i seksualno uznemiravanje od svoje 15. godine.
- Nemoguće je okončati rodno zasnovano nasilje i promovisati ravnopravnost bez aktivnog uključivanja muškaraca i mladića, koji bi trebali biti istinski nosioci promjene. Kao Unija temeljena na zajedničkim vrijednostima i duboko posvećena unapređenju rodne ravnopravnosti i ljudskih prava, EU je tu da pomogne Bosni i Hercegovini da prevaziđe barijere, preispita stereotipe i izgradi društvo u kojem svaki pojedinac može ostvarivati svoje potencijale bez nasilja, ugnjetavanja i diskriminacije. EU nastavlja sa svojom dugogodišnjom podrškom BiH kroz različite projekte posvećene kako strukturalnim pitanjima, tako i specifičnim izazovima sa kojima se suočavaju žene, djevojke i druge ranjive zajednice. Važno je da udružimo snage i osnažimo muškarce da budu mentori i uzori koji zagovaraju poštovanje, jednakost i empatiju u svojim porodicama, zajednicama i na radnim mjestima - istakao je zamjenik šefa Delegacije EU u BiH Adebayo Babajide.
Predstavnice UN Women i UNFPA Jo-Anne Bishop i Justine Coulson istakle su važnost angažmana muškaraca u ovim procesima.
- Ujedinjene nacije, kroz agencije UN Women, posvećene su promovisanju rodne ravnopravnosti i angažmanu muškaraca kao ključnih partnera u prevenciji nasilja nad ženama i djevojčicama. Rodno zasnovano nasilje se ne može okončati bez aktivnog učešća i uključivanja muškaraca. Muškarci, mladići i dječaci moraju postati saveznici i predvoditi promjenu normi i stavova koji podržavaju nasilje i rodnu neravnopravnost. Ovaj angažman je neophodan za postizanje održivih društvenih promjena i stvaranje sigurnog okruženja za sve – istakle su predstavnice UN Women i UNFPA.
Kroz interaktivne diskusije, učesnici su razmijenili primjere i preporuke za dalje angažovanje muškaraca u sprečavanju rodno zasnovanog nasilja. Ove aktivnosti doprinose razvoju konkretnih koraka koji će biti implementirani u budućim inicijativama i programima u BiH, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.