Federalno ministarstvo rada i socijalne politike je saopćilo da je pripremilo Strategiju razvoja sistema socijalne i dječije zaštite u Federaciji BiH za period 2023-2030. godine koja će od sutra svim zainteresovanim biti dostupna za javnu raspravu.
Donošenje ove sektorske strategije, naglašavaju iz Ministarstva, ima za cilj provođenje tri ključna, strateška, cilja koji podrazumijevaju smanjenje siromaštva i ublažavanje posljedica siromaštva, osnaživanje i ubrzanje inkluzije marginalizovanih pojedinaca i grupa, te jačanje institucionalnih mehanizama i kapaciteta, odnosno centara i službi za socijalni rad i drugih socijalnih ustanova i organizacija.
-Jedna od programskih mjera Vlade Federacije BiH jeste prevencija i smanjenje siromaštva, a upravo kroz ovu sedmogodišnju sektorsku Strategiju nastojat ćemo to postići provođenjem prioritetnih aktivnosti za svaki od tri strateška cilja na kojima se temelji Strategija. Naše opredjeljenje je jačanje projekata podrške u lokalnim zajednicama, zatim prevencija trajnog institucionalnog zbrinjavanja, kao i jačanje centara i službi za socijalni rad i općenito jačanje nematerijalnih socijalnih usluga s ubjeđenjem da je upravo to put ka stvarnoj inkluziji i društvenoj dobrobiti marginalizovanih pojedinaca i grupa - pojasnio je federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić.
Strategija će od sutra pa narednih 30 dana biti u javnoj raspravi, a prema riječima resornog ministra poslana je svim relevantnim institucijama i organizacijama od kojih se očekuje da daju svoj doprinos u pripremi konačnog teksta Strategije.
Ovaj dokument bit će dostupan u elektronskom obliku na web stranici Ministarstva (www.fmrsp.gov.ba), zajedno sa pripadajućim obrascem za dostavljanje pisanih komentara, primjedbi, prijedloga i sugestija na predloženi tekst. Popunjeni obrasci trebaju biti dostavljeni Ministarstvu putem e-maila: info@fmrsp.gov.ba ili pošte na adresu: Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, Hamdije Čemerlića br. 2, 71000 Sarajevo. Zainteresovani sve dodatne informacije mogu dobiti putem telefona (033 255 452 ili 033 255 453), saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.