Iz Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije saopćeno je da je u protekle dvije godine na čelu sa ministrom Vedranom Lakićem ostvarilo rezultate koji su donijeli stvarne i vidljive promjene u energetskoj politici, zakonodavstvu i podršci privredi. Ovo je period kada su postavljeni temelji za dugoročnu stabilnost i održivost u svim ključnim sektorima.
- Prve dvije godine rada bile su prekretnica za energetski sektor Federacije BiH. Kroz donošenje ključnih zakona, uvođenje novih finansijskih instrumenata, te ulaganja u infrastrukturne projekte, postavili smo temelje za stabilnu i održivu energetsku politiku. Naš cilj je stvoriti Federaciju BiH koja neće biti samo energetski sigurnija, već i konkurentnija, zelenija i bolja za život svih njenih građana - kazao je ministar Lakić.
U ovom dvogodišnjem periodu Ministarstvo je donijelo četiri nova sistemska zakona iz oblasti energije, uključujući Zakon o gasovodu Južna interkonekcija BiH i RH.
Također donešeni su i Zakon o izmjenama i dopuni Zakona o finansijskoj konsolidaciji privrednih društava u Federaciji BiH, Zakon o izmjenama i dopuni Zakona o izdvajanju i usmjeravanju dijela prihoda preduzeća ostvarenog korištenjem hidroakumulacijskih objekata, te Zakon o izmjeni Zakona o izdvajanju i usmjeravanju dijela prihoda preduzeća ostvarenih radom termoelektrana.
- U završnoj fazi nalazi se i državni zakon o električnoj energiji, koji će stvoriti jedinstven regulatorni okvir i omogućiti dalji razvoj tržišta. Nakon desetak godina odugovlačenja usaglasili smo važan korak na putu ka izuzimanju Bosne i Hercegovine od plaćanja karbonske takse EU (CBAM), čime ćemo zaštititi naše izvoznike u EU. Ovim zakonom Bosna i Hercegovina napokon dobiva svoju berzu električne energije. Sretan sam što smo pred donošenjem najvažnijeg zakona iz energetskog sektora i što su interesi Federacije BiH, izraženi kroz stavove i zaključke Vlade Federacije BiH, u potpunosti zadovoljeni. Ono što smo skoro 18 mjeseci zagovarali je sada u Zakonu. Upornost i borba se isplatila - naglasio je ministar Lakić.
Kroz različite finansijske instrumente, Ministarstvo je osiguralo značajnu podršku domaćoj privredi i radnicima, uključujući 2,8 miliona KM iz Trajnog revolving fonda za podršku preduzećima, 6,2 miliona KM za uvezivanje radnog staža za 332 radnika, 9,3 miliona KM za subvencioniranje kamata na kredite, 190 miliona KM u garancijama kroz Garantni fond FBiH, te dva miliona KM za subvencioniranje ugradnje solarnih panela na industrijskim objektima.
- Vlada Federacije BiH i Ministarstvo je ulagalo u energetske projekte koji će dugoročno unaprijediti energetsku efikasnost. Osigurano je 10 miliona KM za rekonstrukciju vrelovoda u Tuzli, a dodatnih pet miliona KM bit će uloženo u 2025. godini za nastavak radova - rekao je ministar Lakić.
Pored toga, kroz posebne programe podrške rudnicima, uvezan je staž za 341 rudara, za što je utrošeno 15,5 miliona KM, a u pripremi je i odluka za dodatnih 94 rudara u iznosu od četiri miliona KM.
Prvi put Ministarstvo je organizovalo i konferenciju o energetskoj tranziciji, „Energetski zaokret - Tuzla“, koja je okupila stručnjake i donosioce odluka, te otvorila važne diskusije o budućnosti energetske politike.
- Tokom konferencije potpisan je Memorandum o razumijevanju za razvoj gasne infrastrukture s Tuzlanskim, Posavskim, Unsko-sanskim kantonom, te Brčko Distriktom BiH, što je veliki korak ka energetskoj tranziciji sa uglja na gas. Gas postaje ključni energent Federacije, a ova saradnja stvara temelje za sigurniju i održiviju energetsku budućnost. Ne smije se ni zaboraviti činjenica da je gasovod Zenica-Travnik, iako je završen još 2013. godine, napokon dobio upotrebnu dozvolu, čime se otvara nova faza za sigurniji transport energenata i bolju povezanost u Federaciji BiH. Ministarstvo se nastavlja posvećivati daljim zakonodavnim reformama i podršci energetskoj tranziciji, jačanju energetske sigurnosti i infrastrukture, te stvaranju održive i konkurentne ekonomije - naglasio je ministar Lakić,
Iz Ministarstva navode da poseban uspjeh bilježi namjenska industrija, koja je u posljednjih 18 mjeseci udvostručila kapacitete, prihode i dobit, te je u konstantnom razvoju. Četiri preduzeća iz ovog sektora sufinansirana su u ukupnom iznosu od četiri miliona KM, kako bi se unaprijedili proizvodni procesi, povećala efikasnost i osigurala dugoročna održivost.
- Ključno postignuće jeste i spašavanje preduzeća Zrak, gdje je odluka da BNT TMiH postane strateški partner omogućila brzo rješavanje problema, uključujući potpisivanje sporazuma o isplati svih dugovanja penzionerima, kao i mogućnost da Zrak prebrodi teške trenutke i i nastavi putem spasa i izlaska iz stečaja – navode iz Ministarstva.
U završnoj fazi izrade i usvajanja su i Nacrt zakona o rudarstvu Federacije BiH, Nacrt zakona o zatvaranju Rudnika mrkog uglja Zenica, Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o naftnim derivatima, Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o energijskoj efikasnosti, Nacrt zakona o javno-privatnom partnerstvu Federacije BiH, Prednacrt zakona o gasu u Federaciji BiH, Prednacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim preduzećima u Federaciji BiH, Prednacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o privrednim društvima, te Prednacrt zakona o inovacionoj djelatnosti u Federaciji BiH.
- I dalje ćemo raditi na poboljšanju energetske sigurnosti, zaštiti interesa građana, te podršci zelenoj tranziciji. Uvjeren sam da će naši dalji koraci dovesti do snažnije i konkurentnije Federacije BiH. Ministarstvo ostaje posvećeno daljim zakonodavnim reformama, jačanju energetske sigurnosti i infrastrukture, te nastavku podrške privredi i građanima. Kroz ove strateške aktivnosti, cilj je izgraditi modernu, konkurentnu i održivu Federaciju BiH koja će biti sposobna odgovoriti na energetske izazove 21. stoljeća - zaključio je ministar Lakić.