Donesena nova Uredba o jedinstvenoj policijskoj uniformi policijskih snaga u FBiH
Vlada Federacije BiH je na današnjoj sjednici u Sarajevu, na prijedlog Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova, donijela Uredbu o jedinstvenoj policijskoj uniformi policijskih snaga u Federaciji BiH, kojom se propisuje izgled jedinstvene policijske uniforme svih policijskih snaga Federacije Bosne i Hercegovine.
Pod izgledom jedinstvene policijske uniforme podrazumijevaju se dijelovi, sadržaj, opis, skica, boja, oznaka i drugi elementi koji su definirani u tehničkim specifikacijama.
Uredbom je propisano da je jedinstvena policijska uniforma policijskih snaga u Federaciji policijska uniforma koju mogu nositi, odnosno koristiti, samo policijski službenici Federalne uprave policije i kantonalnog ministarstva unutrašnjih poslova tokom obavljanja poslova i zadataka iz nadležnosti tog policijskog organa.
Uredbom su definirane i boje uniforme, kao i oznake. Također je propisano da se policijska uniforma sastoji iz osnovne policijske uniforme, i to klasične i radne uniforme, zatim uniformi za kriminalističku policiju, za specijalne policijske jedinice i jedinice za specijalističku podršku, kao i za jedinice drugog naziva koje obavljaju poslove iste vrste, i to radne i taktičke uniforme, te uniforme za interventnu policiju i za jedinice drugog naziva koje obavljaju poslove iste vrste, kao i svečane policijske uniforme, policijske uniforme za rad u inozemstvu i dodatnih dijelova policijskih uniformi.
Između ostalog, Uredbom se propisuje i zaduženje policijske unifrome, njena zamjena i rok trajanja, zatim nošenje uniforme, ali i nošenje značke, obilježja, odlikovanja i medalja na svečanoj uniformi.
Propisane su i određene vrste uniformi i dijelovi tih uniformi, kao i tehničke specifikacije tih uniformi, a utvrđen je i način mijenjanja policijskih oznaka.
Odobreno 5,5 miliona KM za uvezivanje radnog staža
Vlada Federacije BiH danas je, na prijedlog Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije,donijela dvije odluke kojim se usvajaju programi utroška ukupno 5,5 miliona KM utvrđenih u Budžetu FBiH za 2023. godinu ovom ministarstvu u okviru tekućih transfera za subvencije javnim i privatnim preduzećima i poduzetnicima za uvezivanje radnog staža. Sredstva će se dodjeljivati po usvojenim programima i raspisanim javnim pozivima.
Jedan od Programa se odnosi za subvencije javnim preduzećima za uvezivanje radnog staža i njime se odobrava utrošak 3,5 miliona KM, a drugi na subvencije privatnim firmama i poduzetnicima i njime se odobrava utrošak dva miliona KM za uvezivanje radnog staža.
Cilj programa je zbrinjavanje radnika koji ne mogu steći pravo na odlazak u penziju, s obzirom da im nije uplaćen radni staž. Raspoloživa sredstva dodjeljuju se za izmirenje dugovanja preduzeća za neuplaćene doprinose samo po osnovu doprinosa za PIO/MIO i to za radnike koji će sa stažom osiguranja za koji će biti uplaćeni doprinosi za PIO/MIO, nakon uplate, ispunjavati uslove za ostvarivanje prava za penzionisanje, po bilo kojem osnovu.
Kad su u pitanju subvencije javnim preduzećima, među kriterijima je navedeno kako su korisnici pomoći privredna društva koja posluju u skladu sa Zakonom o privrednim društvima, sa sjedištem u Federaciji BiH i u čijem osnovnom kapitalu je kapital Federacije BiH, ili bilo kojeg nivoa vlasti u FBiH, zastupljen sa više od 50 posto vlasništva.
Pravo na učešće po ovom programu i dodjelu grant sredstava imaju preduzeća koja ispunjavaju osnovne definisane kriterije i zapošljavaju najmanje pet radnika. Minimalan iznos sredstava je 1.000 KM, a maksimalan koji se može odobriti za jedno preduzeće je 300.000 KM po jednom javnom pozivu.
U kriterijima Programa za subvencije privatnim preduzećima i poduzetnicima, između ostalog, propisano je da je minimalan iznos 1.000 KM dok maksimalan iznos sredstava koji se može odobriti za jedno preduzeće nije limitiran. Privredno društvo može aplicirati za dodjelu sredstava po svakom raspisanom javnom pozivu.
Oba programa tretiraju firme koje su iz oblasti metalne, elektro i automobilske industrije, industrije građevinskog materijala, drvne, papirne i grafičke industrije, proizvodnje tekstila, kože i obuće, hemijske industrije i industrije gume i plastike, namjenske industrije i sakupljanja otpada i reciklaže materijala.
Programi traju do utroška sredstava, a najkasnije do kraja fiskalne godine, odnosno do 31.12.2023. godine. Ministarstvo će ove programe, javne pozive, odluke o usvajanju programa i odluke o dodjeli sredstava, objaviti u Službenim novinama FBiH i na svojoj web stranici, a obavijesti o objavi javnih poziva u dnevnim novinama.
Za provođenje programa nadležni su resorno ministarstvo, zatim Federalno ministarstvo finansija, Porezna uprava FBiH i Federalni zavod PIO/MIO, svako u okviru svoje nadležnosti.
U slučaju da se dodijeljena sredstva ne opravdaju, odnosno ukoliko uplatom sredstava odobrenih po Odluci o dodjeli sredstava zaposlenik nije penzionisan, resorno ministarstvo će od korisnika zatražiti povrat sredstava što će se detaljnije definisati ugovorom o dodjeli sredstava.
Sredstva tekuće rezerve za Specijalnu olimpijadu, Caritas i Zavod Drin
Vlada Federacije BiH je, na prijedlog Federalnog ministarstva finansija, donijela nekoliko odluka kojim se odobrava izdvajanje sredstava iz Tekuće rezerve Vlade Federacije BiH iz ovogodišnjeg Budžeta FBiH.
Jednom odlukom se odobrava izdvajanje 20.000 KM u svrhu finansijske pomoći za učešće sportista sa poteškoćama u razvoju na Ljetnim olimpijskim igrama - Specijalna olimpijada u Berlinu.
Drugom odlukom se odobrava izdvajanje 300.000 KM kao finansijska pomoć za završetak izgradnje Caritasovog pastoralnog-socijalnog centra.
U trećoj odluci riječ je o odobravanju izdvajanja 300.000 KM Federalnom ministarstvu rada i socijalne politike. Sredstva se odobravaju u svrhu realizacije projekta - Izgradnja stambenog kompleksa „Odjel B – Urlenike” Zavoda za zbrinjavanje mentalno invalidnih osoba - Drin.
U skladu sa opredjeljenjem Vlade Federacije s prošle sjednice, danas je donesena i odluka kojom se odobrava izdvajanje iz Tekuće rezerve Vlade Federacije u iznosu od 69.700 KM. Sredstva se odobravaju u svrhu finansijske podrške za odlazak Lane Pudar na pripreme i takmičenje na Evropskom i svjetskim prvenstvima.
Proširena lista objekata za implementaciju mjera energetske efikasnosti u periodu 2020-2024. od značaja za FBiH
Vlada FBiH je, na prijedlog Federalnog ministarstva prostornog uređenja, zaključkom usvojila informaciju Upravnog odbora Projekta „Dodatno finansiranje - Energetska efikasnost u Bosni i Hercegovini“ za Federaciju BiH o ažuriranju Liste objekata za provedbu mjera energetske efikasnosti u periodu 2020-2024. od značaja za Federaciju BiH. Istovremeno je data i saglasnost na ovu listu.
Na listi se nalazi 12 objekata, a to su Klinika za fizikalnu medicinu i rahabilitaciju - JZU SKB Mostar, Klinika za infektivne bolesti - JZU SKB Mostar, Klinika za kožne i spolne bolesti, Centar za kliničku farmakologiju i Ravnateljstvo SKB Mostar - JZU SKB Mostar, zatim Klinika za unutarnje bolesti sa centrom za dijalizu - JZU SKB Mostar, Klinika za plućne bolesti - Podhrastovi - JZU UKC Sarajevo, Klinika za plućne bolesti - JZU UKC Tuzla, Poliklinika za laboratorijsku dijagnostiku - JZU UKC Tuzla, te Policijska akademija - FMUP Sarajevo, Federalno ministarstvo pravde Sarajevo, JU Zavod za zbrinjavanje mentalno invalidne djece i omladine Pazarić - Paviljoni 2, 3, 4 i 5 Sarajevo, kao i Klinika za interne bolesti - JZU UKC Tuzla i Dijagnostički aneks SKB Mostar - JZU SKB Mostar.
Navedeni objekti, obrazloženo je u informaciji, posjeduju detaljni energetski pregled sa osnovnim informacijama o stanju objekata, mjerama energetske efikasnosti koje je neophodno implementirati, iznosu investicije usklađenosti dobijenih rezultata sa jednim od dva kriterija Svjetske banke. Na osnovu provedenih mjera energetske efikasnosti, predlaženo je da se usvoji ažurirana lista od 12 objekata od značaja za Federaciju BiH u ukupnom procjenjenom iznosu od 8.735.758,50 KM sa PDV-om. Istaknuto je da je planirani iznos finanisiran iz dijela kredita koji je dodijeljen za Federaciju Bosne i Hercegovine.
Autoceste FBiH mogu koristiti javno dobro za izgradnju dionice tunel Prenj Koridora Vc
Vlada FBiH je danas, na prijedlog Federalnog ministarstva prometa i komunikacija, odlukom dala saglasnost JP Autoceste FBiH d.o.o. za korištenje zemljišnih čestica javnog dobra za potrebe izgradnje autoceste na trasi Koridora Vc, dionica Tunel Prenj.
Radi se o 28 zemljišnih čestica nekategorisanog i lokalnog puta čiji status će ostati nepromijenjen i u zemljišno - knjižnoj evidenciji ostaju upisane kao javno dobro. Davanjem na korištenje ovih zemljišnih čestica javnog dobra uređuju se stvarno - pravni odnosi između Federacije BiH i JP Autoceste FBiH d.o.o. Mostar.
Ova odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u Službenim novinama FBiH.
Na prijedlog Federalnog ministarstva prometa i komunikacija dopunjena je i Odluka o davanju saglasnosti za korištenje zemljišnih čestica javnog dobra za potrebe izgradnje autoceste na trasi Koridora Vc, dionica Medakovo – Ozimice. Dopunom su pobrojane nove čestice javnog dobra, a koje nisu obuhvaćene ranijom odlukom Vlade Federacije BiH.
O projektu unapređenja kvaliteta zraka
Vlada Federacije BiH je utvrdila Prijedlog odluke o prihvatanju zaduženja po Sporazumu o zajmu između Bosne i Hercegovine i Međunarodne banke za obnovu i razvoj (IBRD) za projekt unapređenja kvaliteta zraka, koji će uputiti Parlamentu FBiH na razmatranje i usvajanje.
Ovom odlukom planirano je i davanje saglasnosti za zaključivanje Supsidijarnog ugovora između Bosne i Hercegovine i Federacije BiH i Podugovora o zajmu između Federacije BiH i uključenih kantona, kao i davanje ovlaštenja federalnom ministru finansija za potpisivanje Supsidijarnog ugovora, kao i Podugovora.
U Informaciji koja je data uz Prijedlog odluke je, između ostalog, navedeno da je zagađenje zraka veliki problem u BiH, posebno u urbanim područjima kao i da je koncentracija čvrstih čestica (PM2.5) u gradovima u BiH često i nekoliko puta iznad maksimalnih nivoa dozvoljenih prema standardima kvalitete zraka u BiH (20 pg/m3) i vrijednostima prema smjernicama za kvalitet zraka Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) (10 pg/m3).
Također je navedeno da zagađenje zraka ima jake negativne zdravstvene i ekonomske posljedice i da je izloženost PM2,5 posebno opasna po ljudsko zdravlje, jer sitne čestice pronalaze svoj put duboko u pluća i krvotok, što rezultira bolestima poput respiratornih infekcija, raka, kardiovaskularnih bolesti i prerane smrti. U informaciji je i podatak o tome da se procjenjuje da oko 3.300 ljudi svake godine prerano umre u BiH od posljedica izloženosti zagađenju zraka.
Predloženi projekt unapređenja kvaliteta zraka bi svojim aktivnostima trebao doprinijeti smanjenju emisija zagađivača zraka iz grijanja stambenih objekata/energijske efikasnosti i urbane mobilnosti. Projekt se sastoji od četiri komponente i to jačanja praćenja i upravljanja kvalitetom zraka, zatim podrške unapređenju grijanja i energetske efikasnosti u individualnim kućama na održiv način, zelene urbane mobilnosti za podršku tranziciji transportnog sektora prema niskim emisijama i podrške implementaciji projekta.
Osnovni ciljevi projekta su poboljšano praćenje kvaliteta zraka, analiza i diseminacija podataka za informisanje o ovom projektu i drugim aktivnostima, smanjenje emisije zagađivača zraka iz sistema grijanja stambenih objekata, zatim smanjenje urbanog zagađenja kroz obezbjeđivanje vozila javnog prevoza sa niskim emisijama i proširenje upotrebe bicikala, kao i povećanje svijesti o izvorima zagađenja zraka i njihovom uticaju na zdravlje.
Kadrovska rješenja
Vlada FBiH donijela je Rješenje kojim se imenuju članovi iz Federacije BiH u Savjetodavnu komisiju za dug na nivou Bosne i Hercegovine, u sastavu federalni ministar finansija Toni Kraljević i pomoćnik federalnog ministra finansija Samir Bakić. Za zamjenske članove Komisije imenuju se Tonka Kozarić i Vedad Nezirić.
Za učešće u radu i odlučivanju na predstojećoj Skupštini Privrednog društva JP Međunarodni aerodrom Sarajevo d.o.o. Sarajevo danas je opunomćen Amadeo Mandić.