БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Хитна сједница: Наставак активности Владе ФБиХ на пружању помоћи Републици Турској и Сирији

  • 14.02.2023.
  • Хитна сједница: Наставак активности Владе ФБиХ на пружању помоћи Републици Турској и Сирији

    Влада Федерације БиХ се на данашњој хитној сједници, одржаној телефонским путем, упознала са информацијом Федералне управе цивилне заштите о упућивању Федералне специјализиране јединице за спашавање из рушевина (УСАР тим) у Републику Турску ради хитног спашавања унесрећених у земљотресима.

    Федерална управа цивилне заштите и Федерални штаб цивилне заштите задужени су да, у складу са закључком  Владе Федерације од 6.2.2023. године, наставе активности на пружању помоћи у подручјима погођеним земљотресима у Републици Турској и Сирији.

    Федерална управа цивилне заштите задужена је да Федералном министарству финансија сукцесивно доставља захтјеве за издвајање средстава из Текуће резерве Владе Федерације за 2023. годину за финансирање трошкова ангажовања Федералних специјализираних јединица и служби заштите и спашавања.

    У информацији је наведено да је Федерална специјализирана јединица за спашавање из рушевина (УСАР тим) од 42 припадника упућена 7 и 8. фебруара из Федерације БиХ у Републику Турску. Наведено је и да је Федерална управа цивилне заштите хитно провела све потребне процедуре за прелазак државних граница и 7.2.2023. године упутила копненим путем дио јединице од 25 припадника обучених и оспособљених за спашавање из рушевина са 11 возила, те комплетном спасилачком опремом, као и два потражна пса. Остатак тима од 17 припадника УСАР тима, такођер с два потражна пса и личном спасилачком опремом, упућен је 8. фебруара зрачним путем с Међународног аеродрома Сарајево у Републику Турску.

    Одмах по доласку УСАР тима 9. фебруара у Хатаy, на југоистоку Турске, 10 припадника јединице упућено је на задатак рашчишћавања рушевине вишеспратнице коју је требало хитно претражити. Други дио екипе радио је на формирању кампа и организирању прихвата остатка јединице која је у Хатаy стигла 10.2.2023. године.

    УСАР тим ради непрекидно 24 сата дневно у смјенама и распоређени су на задатке које добијају од Уреда за природне катастрофе и ванредне ситуације (АФАД) Министарства унутрашњих послова Републике Турске.

    Овај тим и у наредним данима наставио је с радовима на чишћењу и претраживању вишеспратнице, а уз употребу машина којима располажу и ангажовањем потражних паса. Такођер је уручио донацију АФАД-у од 15 шатора за потребе збрињавања угроженог становништва које је остало без домова. Јединица је на захтјев АФАД-а формирала и тим од пет спасилаца за тзв. брзу претрагу, а који је уз помоћ паса трагача и ендоскопских камера наставио претраживање за преживјелим особама у рушевинама. Све активности на провођењу задатака извршене су у координацији са официром за везу АФАД-а који је додијељен УСАР тиму.

    У информацији напомињу да су услови за рад изузетно тешки, с обзиром да се ради о незапамћеној катастрофи у којој се припадници јединице сусрећу с веома потресним сценама током свакодневног извлачења жртава земљотреса. Такођер, суочавају се и с новим подрхтавањима тла, те се акције спашавања морају прекидати док се тло не смири.

    У функцији Федералне службе за заштиту и спашавање налазе се и чланови Горске службе спашавања ФБиХ, те у информацији наводе да су укупно 72 члана ове службе и два потражна пса упућени у Турску 8. и 12. фебруара. 

    Поред упућивања спасилачких тимова, Влада ФБиХ је у склопу активности пружања помоћи настрадалима у разорном земљотресу путем Федералне дирекције робних резерви и уз координацију ФУЦЗ-а послала у погођена подручја зимске шаторе и вреће за спавање. Издвојену помоћ за Турску већ је прихватио АФАД који је даље распоредио, према приоритетима, у најугроженија подручја. Такођер, помоћ за подручје Сирије упућена је путем Хуманитарне организације Међународни форум солидарности ЕММАУС и организације ИХХ.