У сједишту Владе Федерације БиХ у Сарајеву данас су потписани уговори о додјели средстава кантонима, у укупној вриједности од 200 милиона КМ, а који се односе на финансијску помоћ Владе ФБиХ кантонима за провођење структуралних реформи и финансирање/суфинансирање инфраструктурних пројеката који су од значаја за Федерацију БиХ у омјеру 50 посто напрема 50 посто.
Према ријечима премијера ФБиХ Фадила Новалића Влада ФБиХ на овај начин наставља снажну финансијску подршку кантонима, градовима и опћинама.
- Ових 200 милиона марака по трећи пут дајемо кантонима, а уз то опћинама дајемо 39 милиона. Овај пут смо на одређени начин то препаковали и рекли да се пола инвестира у инфраструктуру од интереса за Федерацију, а то се односи и на повезивање ентитета, кантона, опћина и градова - казао је премијер Новалић.
Нагласио је да то није све што раде у сарадњи са кантонима, те да су се заложили да исправе нека ранија неравноправна давања која кантони, услијед различитог економског потенцијала, дају својим грађанима.
- Све обавезе који су кантони различито сервисирали као што је напримјер случај са дјечјим доплатком подигли смо на виши ниво. Надам се да ћемо и даље у добром окружењу ми и кантони сарађивати на добробробит наших грађана, не само на њихову економску добробит, него и на праведност и изједначавање њихових права без обзира у којем кантону живе - казао је Новалић.
Замјеница премијера и федерална министрица финансија Јелка Милићевић казала је да су сретни да могу презентирати једну од политика Владе ФБиХ везану за расподјелу средстава из буџета за кантоне у финансирању њихових редовних активности и инфраструктурних пројеката од значаја за Федерацију БиХ.
- Данас је прилика да и на овај начин ојачавамо Програм економских реформи чији се дефинисани циљеви преносе и на ниже нивое власти, а везани су за управљање јавним финансијама, зелену транзицију, дигиталне трансформације, пословно окружење и смањењење сиве економије, економске интеграције, тржиште енергије, транспорта, пољопривреде, индустрије и услуге, образовање, запошљавање и тржиште рада, социјална заштита и инклузија, те здравствену заштиту – казала је министрица Милићевић.
Представници кантона који су потписали уговоре, према њеним ријечима, преузели су обавезе да ће средства користити за структуралне реформе.
- Такођер, надамо се да ће се средства користити и за ублажавање посљедица и поремећаја на тржиштима у њиховим срединама и институцијама, а искрено се надамо да ће све то допринијети мало бољем положају људи – додала је Милићевић.
Премијерка Босанско-подрињског кантона Горажде Аида Обућа изразила је захвалност за ову подршку, додајући да ће умногоме помоћи том кантону да настави реформе које су започели 2019. године уз помоћ Владе Федерације БиХ, односно да стабилизирају кантонални буџет и наставе с реализацијом инфраструктурних пројекта који ће живот учинити бољим на подручју тог кантона.
- Намјенски ћемо потрошити сваки износ додјељених средстава и у коначници побољшати услове живота свих оних који живе у БПК Горажде - истакла је Обућа.
Захвалност Влади Федерације БиХ изразио је и премијер Посавског кантона Ђуро Топић који је рекао да ће средства помоћи стабилизацији буџета и испуњавању законских обавеза према њиховим корисницима, те реализацији пројеката дефинисаних стратегијом развоја, цестовне, водопривредне, здравствене и образовне инфраструктуре.
Влада ФБиХ је на сједници крајем маја ове године године донијела Одлуку о расподјели средстава утврђених буџетом ФБиХ за 2022. годину "Текући трансфери другим нивоима власти и фондовима - кантони у износу од 200.000.000 КМ.
Од укупног износа, а на основу утврђених критерија, Унско-санском кантону припада 23.903.093 КМ, Посавском 7.601.971 КМ, Тузланском 38.928.152 КМ, Зеничко-добојском 31.878.226 КМ, Босанско-подрињском 4.152.192 КМ, Средњобосанском 22.278.273 КМ, Херцеговачко-неретванском 19.419.727 КМ, Западнохерцеговачком 8.301.059 КМ, Сарајевском 36.178.423 КМ, те Кантону 10 износ од 7.358.882 КМ.