БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Утврђен Нацрт закона о заштити права на правично суђење у разумном року

  • 30.04.2024.
  • Утврђен Нацрт закона о заштити права на правично суђење у разумном року

    Влада Федерације БиХ утврдила је данас на приједлог Федералног министарства правде Нацрт закона о заштити права на правично суђење у разумном року. Овим законом прописују се начин, услови и поступак заштите права на правично суђење у разумном року у судским поступцима који се воде пред надлежним судовима и тужилаштвима у поступцима истраге у ФБиХ. Његова сврха је да спријечи настајање повреде права на правично суђење у разумном року, пружи судску заштиту у случају повреде тог права, као и правично обештећење.

    У разлозима за доношење овог прописа је, између осталог, наведено да је Уставни суд БиХ у више случајева утврдио повреду права на суђење у разумном року, те наложио провођење генералних мјера као што је увођење превентивног правног лијека који се односи на дужину поступка. Такођер, у конкретним случајевима утврђена је и накнада штете подносиоцима апелација које су пале на терет одговарајућег кантоналног, односно буџета ФБиХ. Предлагач наводи да овај нацрт закона предвиђа јасан, ефикасан и економичан законодавни оквир којим се осигурава механизам превентивног правног лијека.

    Предлагач у образложењу, између осталог, наводи да овај нацрт закона чине четири поглавља којима се дефинише поступак остварења права на правично суђење у разумном року пред судовима у ФБиХ. Прописана су правна средства којима се штити право на суђење у разумном року и то захтјев за убрзање поступка ради избјегавања повреде права на правично суђење у разумном року, као и захтјев за заштиту права на правично суђење у разумном року и правично новчано обештећење за нематеријалну штету.

    Нацрт садржи и одредбе којима се прописује захтјев за исплату примјерене накнаде због повреде права на правично суђење у разумном року, односно стицање права, те висина новчаног обештећења, исплата, као и осигурање средстава. Чланом 21. текста закона утврђено је да висину новчаног обештећења кантони могу другачије уредити.

    По наведеном захтјеву одлуку доноси предсједник суда или главни тужилац, а на чије рјешење странка има право жалбе предсједнику непосредно вишег суда, односно главном федералном тужиоцу, а ако је рјешење донио предсједник Врховног суда ФБиХ. Одлуку по жалби доноси вијеће Управног одјељења Врховног суда ФБиХ састављено од троје судија.