БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Усвојен Документ оквирног буџета ФБиХ за период од 2024. до 2026. године

  • 04.07.2023.
  • Усвојен Документ оквирног буџета ФБиХ за период од 2024. до 2026. године

    Влада Федерације БиХ усвојила је на данашњој сједници Документ оквирног буџета (ДОБ) ФБиХ за период од 2024. до 2026. године, који ће бити упућен Федералном парламенту ради информирања, те објављен на њеб страници Федералног министарства финансија. Ово министарство задужено је да, након што Фискално вијеће БиХ усвоји Документ глобалног оквира фискалног биланса и политка за период 2024 - 2026., у случају потребе ревидира ДОБ и достави га Влади на разматрање и усвајање. 

    ДОБ је прелиминарни нацрт буџета који се доноси с циљем осигурања већег степена фискалне одговорности и одрживости, те квалитетног испуњавања социјалних и економских потреба грађана. Израда ДОБ-а за период од 2024. до 2026. године заснована је на процјени привредног, те развоја социјалног сектора, макроекономских индикатора и прогнози прихода и расхода, а што је утврђено у Смјерницама економске и фискалне политике ФБиХ 2024 - 2026.

    Образложено је да се, према пројекцијама Европске комисије очекује да процијењени раст БДП-а у 2023. години у свијету износи 2,8 посто, а 3,1 посто у 2024. У Европској унији и еурозони очекује се још јаче снижење раста због близине ратних дешавања у Украјини, те процијењене вриједности реалног раста БДП-а у овој години износе један и 1,1 посто, а у 2024. за ЕУ 1,7, а еурозону 1,6 посто.

    Процјена је да ће ове околности довести до нижег раста БДП-а и у ФБиХ у односу на претходни период. На основу пројекција Дирекције за економско планирање при Вијећу министара БиХ из марта ове године и међународних институција (ММФ-а и Свјетске банке из априла, те Европске комисије из фебруара), у ФБиХ се процјењује раст од 2,3 посто у овој години. Такођер, предвиђања су да ће, усљед очекивног смиривања ситуације, у средњорочном периоду од 2024. до 2026. просјечна стопа реалног раста БДП-а у ФБиХ бити 3,3 посто.

    Како се истиче, у наредном средњорочном периоду нагласак порезних политика бит ће на изналажењу рјешења која подржавају одржив и инклузиван развој Федерације БиХ. Мјере фискалне политике у периоду 2024-2026. темељит ће се на измјенама порезних политика и доношењу нових јавних политика везаних уз смањење оптерећења рада, сузбијање неформалне економије, административно унапређење пружања јавних услуга, континуирано унапређење координације и фискалне одговорности између свих нивоа власти у Федерацији.

    Припремљене средњорочне пројекције прихода засноване су на постојећим порезним политикама, те се у овој години очекује раст јавних прихода у ФБиХ од 9,6 посто у односу на претходну годину. Уз очекивани просјечни економски раст на годишњем нивоу од три посто у периоду 2024-2026., претпоставља се да би просјечна стопа раста наплате укупних јавних прихода у ФБиХ могла износити 6,9 посто. Очекивани ниво прихода у Буџет у ФБиХ у 2023. години виши је за 15,1 посто, а у периоду 2024-2026., очекује се просјечан раст прихода од 5,2 посто.

    У приоритетима Владе ФБиХ у наредном средњорочном периоду наглашава се креирање пословног амбијента, потицање и раст инвестиција. Те активности бити ће подржане издвајањем већих износа средстава за финансирање инфраструктурних пројеката, наставак изградње аутоцеста и брзих цеста, као и унапређење авио и жељезничког саобраћаја. Влада ФБиХ ће наставити са подузимањем мјера на максималној рационализацији трошкова јавне управе, унапређењу наџора над трошењем јавних средстава, активним политикама на тржишту рада те повезивањем образовања и тржишта рада. Такођер, ту је и подузимање мјера на постепеном преласку на зелену и кружну економију, као и мјера на дигиталној трансформацији индустрије и малих и средњих предузећа. Исто се односи и на реформе тржишта енергије и транспорта, заштиту природних ресурса (посебно шумског фонда и водних добара), те унапређење система социјалне заштите и хармонизацију прописа из области права социјалне заштите.