БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Прихваћена Стратегија развоја система социјалне и дјечје заштите у ФБиХ 2024-2030.

  • 30.04.2024.
  • Прихваћена Стратегија развоја система социјалне и дјечје заштите у ФБиХ 2024-2030.

    Влада Федерације БиХ на приједлог Федералног министарства рада и социјалне политике данас донесеним закључком прихватила је Стратегију развоја система социјалне и дјечје заштите у ФБиХ за период од 2024. до 2030. године, те је упутила на разматрање и усвајање Парламенту ФБиХ. Документ је сачинило Федерално министарство рада и социјалне политике на основу Одлуке о изради секторске Стратегије развоја система социјалне и дјечје заштите у ФБиХ.

    Три су стратешка циља овог документа. Први је смањити сиромаштво и ублажити посљедице сиромаштва, други оснажити и убрзати инклузију маргинализираних појединаца и група, а трећи ојачати институционалне механизме и капацитете.

    Како је наведено у Стратегији, приоритетни кораци за остварење првог циља су превентивно дјеловање на смањењу ризика од сиромаштва, као и смањење степена изложености посљедицама сиромаштва. Између осталог, нагласак је стављен на правовремено предузимање адекватних мјера на смањењу сиромаштва, затим активирање корисника социјалне заштите, те развој друштвеног предузетништва и социјалних иновација. Фокус је и на ублажавању посљедица сиромаштва кроз квалитетнији обухват појединаца и породица/домаћинстава у стању социјалне потребе и повећање ефикасности социјалних давања. Истакнуто је и провођење мјера на унапређењу механизма идентифицирања појединаца и група у стању сиромаштва, као и редефинирање постојећих модела подршке социјално угроженом становништву, те развој и јачање модалитета системског улагања у дјецу и породицу.

    Кључни правци дјеловања за испуњење другог циља су превенирање институционализације и јачање процеса деинституционализације. То подразумијева смањење броја корисника институционалне заштите кроз стандардизиран систем идентификације особа у ризику од раздвајања од породице и имплементацију адекватних програма превенције. Јачање процеса деинституционализације усмјерено је на смањивање социјалне искључености. Тај приоритет у фокус  ставља динамизирање започетих процеса трансформације установа социјалне заштите и проширење лепезе услуга које се нуде у оквиру установа социјалне заштите, као и успоставу и подршку програмима успјешне ресоцијализације и реинтеграције корисника у локалним заједницама.

    Као приоритети за остварење трећег циља ове стратегије наведени су редефинирање и реорганизирање институционалних механизама система социјалне и дјечије заштите, те јачање капацитета институција у систему социјалне заштите. То укључује успостављање јасних правних оквира којима ће се уредити питања надлежности, послова, права, надзора, усклађености с међународним стандардима, поштивања људских права и правне сигурности појединаца и породица у стању потребе. Овај приоритет наглашава и потребу реорганизирања послова и задатака повјерених центрима за социјални рад, те њихово усклађивање с прописаним стандардима за обављање стручних послова. У фокусу је и јачање кадровских, техничких и инфраструктурних капацитета институција у систему социјалне и дјечије заштите, а нарочито успостављање и развијање система континуираног стручног оспособљавања и супервизије запосленика у надлежним институцијама из области социјалне и дјечије заштите.

    У Стратегији су назначени и стратешки пројекти за које се очекује да ће дати кључни остваривању визије развоја система социјалне и дјечије заштите у ФБиХ. Уз преглед активности на провођењу Стратегије, овај документ садржи и преглед потребних финансијских средстава за имплементацију предвиђених мјера и пројеката, те преглед потенцијалних извора средстава. Између осталог, наведено је да је Стратегијом развоја система социјалне заштите у ФБиХ предвиђена имплементација 20 мјера у вриједности од око 270 милиона КМ на годишњем нивоу, што чини око 3,15 посто пројицираног буџета свих нивоа власти у Федерацији.

    Образложено је и да је Федерално министарство рада и социјалне политике ову секторску стратегију финализирало након проведених свих прописаних фаза и процедура, укључујући јавне консултације, те прибављање мишљења релевантних институција. Такођер, наглашено је да су циљеви Стратегије у потпуности усклађени са одредбама конвенција о основним људским правима које су усвојиле Уједињене нације, а овај документ усклађен је и са Оквиром за реализацију циљева одрживог развоја у БиХ, односно Агендом 2030, у чијем дефинирању је значајну глобалну улогу имала Европска унија.