БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Прихваћена Стратегија пољопривреде и руралног развоја ФБиХ 2021-2027. година

  • 27.02.2024.
  • Прихваћена Стратегија пољопривреде и руралног развоја ФБиХ 2021-2027. година

    Влада Федерације БиХ је на приједлог Федералног министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства прихватила Стратегију пољопривреде и руралног развоја Федерације БиХ 2021-2027. година, која ће са утвђеним Приједлогом одлуке бити упућена Парламенту Федерације БиХ на усвајање.

    Ова стратегија је основни средњорочни стратешко-развојни документ којим се утврђују политике, циљеви и мјере за развој пољопривреде и руралних подручја у Федерацији БиХ у периоду програмски усклађеном са периодом трајања актуелне Заједничке пољопривредне политике Европске уније (до 2027.).

    Такођер, Стратегијом се утврђују циљеви и приоритети развоја пољопривреде и руралног развоја у Федерацији БиХ до 2027. године, начин њиховог остваривања, финансијски и институционални оквир за проведбу, мониторинг, евалуација и извјештавања. Дефинирана су четири стратешка циља са утврђених девет приоритета у оквиру прва три циља, те укупно 22 прецизно дефиниране мјере. Први стратешки циљ односи се на подршку, односно потицање паметног, отпорног и диверзификованог сектора пољопривреде са зајамченом повећаном сигурношћу снабдијевања храном. Други статешки циљ је јачање примјене еколошких пракси у производњи којима се прилагођава и ублажава утицај климатских промјена, док је трећи стратешки циљ јачање друштвено-економске структуре, односно одрживог развоја руралних подручја. Као четврти стратешки циљ дефинирана је модернизација пољопривредног сектора потицањем и размјеном знања, иновација и дигитализације у пољопривреди и руралним подручјима, те промицањем њихове употребе.

    Стратегија се доноси у условима новог законског оквира којим се она повезује са трогодишњим и годишњим планирањем, чиме се директним секторским актерима осигурава сигурнији и предвидљивији амбијент, с јасним увидом у врсте мјера и начине њиховог провођења. На овај начин произвођачи, откупљивачи, прерађивачи и други секторски актери су у позицији да спремније и квалитетније планирају производње, продаје и инвестирања, што би требало резултирати одрживијим развојем сектора пољопривреде.

    Како је истакнуто, пољопривреда је важан сектор укупне привреде Федерације БиХ како са аспекта суд‌јеловања у стварању бруто додане вриједности (БДВ), тако и укупне запослености становништва, те учествовања у вањско-трговинској биланци.

    Федерално министарство пољопривреде, водопривреде и шумарства било је носилац израде овог стратешког документа, те је провело и процедуру израде у складу са Уредбом о изради стратешких докумената у ФБиХ, а који је усклађен са Стратегијом развоја Федерације БиХ 2021-2027. Такођер, у складу са Уредбом о евалуацији стратешких докумената у ФБиХ, Министарство је уз помоћ пројекта ЕУ4АГРИ осигурало провођење ex-ante евалуације Секторске стратегије.

    Наведено је да Стратегија, између осталог, доноси нови приступ развоју руралних подручја и повећава обим инвестиција уз повећање уд‌јела јавних средстава у подршкама инвестирању. Промовира се нови концепт повезивања пољопривредних произвођача са откупљивачима и прерађивачима, базиран на успостављању снажних произвођачких група и организација производача, с посебним нагласком на развој пословања пољопривредних задруга и организовање пољопривредника у оквиру задружне организације. Стимулира се повећање квалитете пољопривредних и прехрамбених производа, увођење и одржавање међународних стандарда, те смањење негативних утицаја на околиш. Директна плаћања се поједностављују и претварају у јединствена плаћања по хектару и по условном грлу стоке, што оставља простор кантоналним министарствима да своје производње које су за њих од посебне важности додатно подрже из својих буџета, при чему би сви произвођачи на простору Федерације БиХ требали имати што уједначеније услове за производњу с обзиром на степен подршке.

    Поред тога, снажно се инсистира на јачању система пријеноса знања и информација и развоју модерне пољопривредне савјетодавне службе. Предвиђају се посебне, додатне подршке производачима на подручјима са природним ограничењима за пољопривредну производњу која су, иначе, угрожена снажном депопулацијом и престанка бављења пољопривредом. Уводи се посебна линија подршке за младе пољопривреднике који преузимају управљање пољопривредним газдинствима с циљем стабилизације дохотка и подршке инвестицијама.