Доношењем одлуке о минималној плаћи у Федерацији БиХ за 2025. годину, која сада износи 1.000 КМ, долази и до повећања дјечјег додатка са досадашњих 117 КМ на 190 КМ по дјетету, саопћено је данас из Федералног министарства рада и социјалне политике.
- У складу са Законом о материјалној подршци породицама с дјецом у Федерацији БИХ, ђечји додатак износи 19 посто минималне плаће, док је цензус за остваривање права на додатак постављен на 40 посто минималне плаће по члану домаћинства, што ће сада износити 400 КМ – наведено је у саопћењу Министарства.
Додају да се процјењује да у Федерацији БиХ живи 395.000 дјеце млађе од 18 година, те да према посљедњим званичним подацима, свако друго дијете у Федерацији БиХ живи на граници сиромаштва, док је свако четврто испод границе сиромаштва.
Такођер наводе да је током претходне године Министарство радило на измјенама и допунама Закона о материјалној подршци породицама с дјецом како би се отклониле препреке у његовој практичној примјени. Тим измјенама омогућено је да дјеца с малигним обољењима и дјеца са 100 посто инвалидитетом прве и друге групе туђе његе имају право на дјечји додатак без обзира на приходе породице. Такођер, укинуто је ограничење према којем су накнаде по основу личне инвалиднине, туђе његе и сталне социјалне помоћи улазиле у цензус, чиме су породице с овим примањима додатно растерећене.
- Надамо се да повећање дјечјег додатка доприноси подршци породицама, обзиром да ће овим измјенама одређени број породица стећи право на дјечији додатак, због раста прага цензуса, а то уједно потврђује нашу опредијељеност да улажемо у ђецу, јер дјеца су наше највеће богатство. Улагање у дјецу није трошак, већ инвестиција у будућност – рекао је федерални министар рада и социјалне политике Аднан Делић.
Влада ФБиХ и Министарство свакодневно раде на унапрјеђењу социјалне политике и изналажењу законских рјешења како би што више дјеце могло остварити право на ђечји додатак, истакли су у саопћењу
- У сарадњи с УНИЦЕФ-ом, Министарство ради на изради студије која ће анализирати могућности увођења универзалног дјечјег додатка и диференцираних платних разреда, како би дјеца из породица с већим потребама могла остварити право на веће износе додатка, а у коначници сва дјеца одређени износ дјечијег додатка – саопћено је из Федералног министарства рада и социјалне политике.