БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Министрица Поздер: Новим законским рјешењима омогућавамо санкционисање непрописног одлагања отпада

  • 30.04.2024.
  • Министрица Поздер: Новим законским рјешењима омогућавамо санкционисање непрописног одлагања отпада

    Федерално министарство околиша и туризма саопћило је да се Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о управљању отпадом који је данас на приједлог овог ресорног министарства утврдила Влада Федерације БиХ и упутила на усвајање по скраћеној процедури у Парламент ФБиХ, ова област значајно усклађује са законодавством Европске уније. Такођер, из Министарства истичу да су посљедње измјене овог закона донесене прије седам година, као и да су два кључна разлога зашто је покренута процедура доношења нових измјена и допуна.

    - Органи надлежни за провођење Закона и невладин сектор током имплементације су установили да недостаје проведбени пропис којим се конкретније уређује проблематика одлагалишта отпада, а чиме би се имплементирала ЕУ Директива о одлагалиштима отпада. Додавањем новог члана овог закона, уредит ће се област која се односи на одлагалишта отпада, а која ће бити детаљно дефинисана у проведбеном акту чија ће израда услиједити након ступања на снагу измјена постојећег закона - казала је федерална министрица околиша и туризма Насиха Поздер.

    Како се појашњава у саопћењу, у претходним измјенама и допунама овог закона биле су инкорпориране посебне категорије отпада (отпадна возила, отпадне гуме, отпадна уља, отпадне батерије и акумулатори), чије неконтролисано и непрописно одлагање није било у потпуности подржано казненим одредбама. Истиче се да је у складу са сугестијама федералних инспектора за заштиту околиша утврђен и дефинисан износ новчаних казни према тежини учињеног прекршаја.

    - Имамо примјер подручја Ливна, гдје се на падинама Цинцара неконтролисано у природу одлажу гуме што је, према постојећим прописима забрањено, али нема прописане санкције. То је катастрофа за околиш и такви примјери су, нажалост, бројни. Овим измјенама и допунама омогућавамо санкционисање таквих случајева и вјерујем да ћемо са новим законским рјешењима учинковитије управљати отпадом и боље штитити наш околиш - истакла је министрица Поздер. 

    Према ријечима министрице, проблематика управљања отпадом у Федерацији БиХ није на задовољавајућем нивоу, те је зато у консултацијама са невладиним сектором, струком и кантоналним министарствима већ покренута и израда новог, свеобухватног Закона о отпаду.

    - С обзиром на то да је политика заштите околиша, према Уставу Федерације БиХ, у заједничкој надлежности Федерације и кантона, оформили смо консултативно радно тијело које чине представници свих кантоналних министарстава. Радно тијело ће пратити израду овог закона, али и новог Федералног плана управљања отпадом, будући да је посљедњи план усвојен 2012. године за период 2012-2017. Активности на изради Плана управљања отпадом су већ почеле и проводит ће се у сарадњи с УНДП-ом. Уз ове активности и значајно већа финансијска издвајања у овогодишњем Федералном буџету за околиш у односу на претходне године, гдје је само за рјешавање проблема одлагања отпада издвојено скоро три милиона КМ, сигурни смо да ускоро можемо остварити и видљиве резултате - истиче се у саопћењу Федералног министарства околиша и туризма.