БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Министар Хрњић поводом Свјетског дана шума: Заштита шума у ФБиХ могућа само кроз доношење Закона о шумама

  • 20.03.2024.
  • Министар Хрњић поводом Свјетског дана шума: Заштита шума у ФБиХ могућа само кроз доношење Закона о шумама

    Федерални министар пољопривреде, водопривреде и шумарства Кемал Хрњић присуствовао је у Бихаћу конференцији и презентацији “Шуме и иновације – рјешења за бољи свијет”. Конференција је уприличена поводом 21. марта – Свјетског дана шума. То је била прилика да се укаже на важност заштите шума као природног богатства којим располаже Босна и Херцеговина, те да осврт на предложени текст закона о шумама ФБиХ и Закона о репродукцијском материјалу шумског и украсног дрвећа и грмља у ФБиХ, саопћено је из Федералног министарства.

    На конференцији је истакнуто да шуме и шумска земљишта у Федерацији БиХ чине око 58 посто  укупног животног простора, те да управљање и господарење шумама и шумским земљиштем представља витални државни интерес, односно посебан интерес ФБиХ. Наглашено је да шуме и шумска земљишта у ФБиХ заузимају површину од око 1.518.466 хектара, од чега је у државном власништву 1.241.336,1 хектара или 82 посто док је у приватном власништву и власништву других правних лица око 277.130 хектара или 18 посто.

    - Федерално министарство пољопривреде, водопривреде и шумарства данас приводи крају јавну расправу о предложеном тексту Закона о шумама у ФБиХ и Закона о репродукцијском материјалу шумског и украсног дрвећа и грмља у ФБиХ. Запримили смо значајан број приједлога, сугестија и коментара. Представници министарства ће у што краћем року обрадити наведене приједлоге а све с циљем да што хитније проведемо потребне процедуре и покренемо усвајање закона о шумама у ФБиХ и тиме заштитимо наше природно богатство - казао је Хрњић.

    Министар је указао и на потребу што хитнијег доношења Закона о шумама у Федерацији БиХ.

    - На простору Федерације БиХ налази се 1,5 милион хектара шума и оне су једно од највећих природних богатстава које посједујемо. Оне су плућа наших грађана. Шуме имају незамјењиву улогу у суочавању с климатским промјенама и очувању биолошке различитости и зато је наша задаћа и одговорност штитити их на државној, федералној и кантоналној разини од свих злоупотреба и прекомјерног искориштавања, за све генерације које тек долазе – поручио је министар Хрњић.

    Из Федералног министарства истичу да је током конференције указано да проценат реализације годишњих планова пошумљавања и сјеча од 2008. до 2022. године биљежи дисбаланс, односно да се  планови сјече скоро максимално извршавају, а да планови пошумљавања имају све мањи проценат реализације.

    Шеф Одсјека за управљање шумама и ловство Федералног министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства Кемо Кадрић, говорио је о недостацима и проблемима у сектору шумарства због непостојања закона на федералном нивоу.

    - Бесправне сјече шуме и бесправно заузимања државног шумског земљишта, селективна примјена кантоналних закона, неизвршавање планираних и обавезних улагања у обнову шума, као и немогућност кориштења средстава из фонда за заштиту, унапређење и подизање нових шума и рурални развој, само су неки од идентифицираних проблема који указују да је што хитније потребно донијети закон којим ће наведени недостаци и проблеми бити отклоњени - казао је Кадрић.

    Учесници конференције су у организацији Шумско-привредног друштва “Унско-санске шуме” и Националног парка “Уна”, провели акцију пошумљавања на локалитету Липе код Бихаћа, те посјетили Национални парк “Уна”, саопћено је из Федералног министарство пољопривреде, водопривреде и шумарства.