БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Министар Хрњић о првој години мандата у Влади ФБиХ: Нове мјере већ дају резултате

  • 29.04.2024.
  • Министар Хрњић о првој години мандата у Влади ФБиХ: Нове мјере већ дају резултате

    Федерални министар пољопривреде, водопривреде и шумарства Кемал Хрњић организирао је годишњу конференцију за медије на којој је представио кључне активности Министарства током прве године његовог мандата.

    Истакао је да је ово била година у којој су сагледани капацитети и подузете активности ради унапређења пољопривреде, руралног развоја, сектора вода, ветеринарства, прехрамбене индустрије, шумарства и ловства.

    - Сумирамо ли годину мандата, могу истаћи да смо задовољни урађеним уз тежњу да наставимо јачим темпом с циљем унапређења свих области којим ово министарство управља попут пољопривреде, руралног развоја, сектора вода, ветеринарства, прехрамбене индустрије, шумарства, ловства. Резултати не долазе преко ноћи, потребно је више и квалитетније радити - казао је министар Хрњић.

    Истакао је да је Министарство успјешно реализирало прошлогодишњи Програм новчаних подршки у пољопривреди и руралном развоју, те да је ове године и у његовом мандату усвојен хисторијски буџет у пољопривреди од 175 милиона КМ.

    - Ове године износ новчаних подршки смо повећали и он износи 175 милиона КМ. Повећали смо средства за биљну и анималну производњу, за капиталне инвестиције, увели подршке за младе пољопривреднике, уврстили подршку за употребу стајњака на ораничним површинама, додали подршке за употребу репелената у циљу очувања посједа од дивљих животиња. Кроз овогодишњи Програм омогућили смо већем броју пољопривредних произвођача да аплицирају за новчане подршке нашег министарства. Наталитетну политику, пријеко потребну нашој држави, уврстили на начин да ћемо с додатним износом подршке подржати породице с троје и више дјеце. Поред њих, кроз програм ћемо додатно подржати младе и жене - казао је Хрњић.

    Стратешки документи за унапређење области пољопривреде и водопривреде

    Министар је указао и на значај који носи креирање стратешких докумената на којима је Министарство радило у претходном периоду.

    - С поносом могу истаћи да смо значајну енергију уложили у прилагодбу Стратегије пољопривреде и руралног развоја 2021-2027. Њу је прошле седмице усвојио Представнички дом Парламента ФБиХ те очекујемо да је усвоји и Дом народа Парламента ФБиХ. У питању је стратегија кроз коју смо ревидирали приступ мљекарском сектору али и другим секторима с циљем њихове адекватне прилагодбе Заједничкој пољопривредној политици ЕУ“ казао је Хрњић.

    Значајна пажња, како је рекао, посвећена је и адекватној комуникацији с пољопривредним произвођачима и прерађивачима на подручју Федерације БиХ.

    - Обишли смо свих 10 кантона у Федерацији, разговарали с пољопривредним произвођачима, представницима удружења пољопривредника, представницима власти и кроз посјете на терену увјерили се да креирамо адекватну стратегију прилагођену нашим пољопривредницима. Посјете кантонима биле су прилика и за промптна дјеловања која нису могла трпити чекања те смо одређене примједбе и проблеме рјешавали у ходу. У неким кантонима затекле су нас поплаве, у неким суше, у неким проблеми с афричком свињском кугом, у неким недовољна улагања у развој пољопривреде - додао је министар Хрњић.

    Нагласио је значај усвојене Стратегије управљања водама ФБиХ 2022-2032. у оба дома парламента ФБиХ и која је дефинирала стратешки циљ – заштита квалитета воде и осигуравање расположивости водних ресурса и њихове одрживости. Усвојени су и планови за управљања ризиком од поплава за оба водна подручја у ФБиХ те су покренуте активности и на изради Преднацрта Закона о водним услугама у Федерацији БиХ. Поред тога, истакао је да је Представнички дом Парламента ФБиХ прошле године усвојио и Нацрт закона о јаким алкохолним пићима.

    Успјешна сарадња и с међународним партнерима

    Говорећи о сарадњи с међународним партнерима, који кроз различите ангажмане помажу пројекте на подручју Федерације БиХ, истакао је задовољство досадашњом сарадњом, али и планираним пројектима.

    - Покренули смо имплементацију пројекта Модернизација водних услуга у ФБиХ, вриједности  50 милиона КМ, за који средства обезбијеђује Свјетска банка. Циљ овог пројекта  је повећање ефикасности рада јавних комуналних предузећа по опћинама у Федерацији кроз низ постепених унапређења и постизање економске одрживости комуналних предузећа на локалном нивоу. Реактивирано је чланство у СWГ-у, Сталној радној групи за рурални развој Западног Балкана, у току су припреме и за пројекат ‘Жене покретачи развоја у пољопривреди и у руралним срединама’ којег имплементирају УН Wомен и УН Организација за прехрану и пољопривреду (ФАО), проведе се и активности на реализацији Програма управљања пожарима на отвореном  простору на Западном Балкану (ЛФМWБ) - казао је министар Хрњић.

    Пројектне јединице при Министарству реализирају пројекте који имају за циљ повећање отпорности и конкуретности у пољопривреди, те интегрираног развоја коридора ријеке Саве и Дрине, као и смањења сиромаштва у руралним подручјима.

    Минималне штете од афричке свињске куге у ФБиХ

    Министар је исказао задовољство правовременим активностима на спречавању афричке свињске куге на подручју Федерације БиХ.

    - Адекватно смо дјеловали и кроз правовремену комуникацију с осталим надлежним институцијама могућност ширења афричке свињске куге свели на минимум те с поносом можемо рећи да смо ту врсту производње сачували од девастације. Штете у Федерацији БиХ су минималне док се у окружењу мјере десетинама милиона КМ - казао је Хрњић.

    Области шумарства недостаје Закон о шумама у ФБиХ

    На конференцији је истакнуто како је Министарство у првој години посветило пажњу области шумарства.

    - Десет година у Федерацији БиХ није било говора о закону о шумама. Креирали смо текст закона и организирали једномјесечну јавну расправу. У питању је текст закона и о истом ћемо у наредном периоду радити с циљем да га у коначници усвојимо и уредимо ову област.  Влада је усвојила и Одлуку о промјени намјене шумског земљишта и привременом кориштењу шумског земљишта у друге намјене. Морам истаћи да смо наведеном одлуком сачували шумска земљишта од њиховог потпуног отуђења. Поред текста закона о шумама у ФБиХ, организирали смо јавну расправу и о тексту закона о репродукционом материјалу шумског и украсног дрвећа и грмља у ФБиХ - истакао је министар Хрњић.

    Додао је да је с корисницима посебних ловишта на подручју ФБиХ Министарство склопило уговоре о кориштењу истих на период од десет година чиме настоје уважити потребе савременог ловног господарења, уважавајући међународне конвенције и појединачне специфичности сваког ловишта према структури површини, природним погодностима и врстама дивљачи. Издате су и препоруке надлежним кантоналним министарствима за послове пољопривреде о потреби подузимања мјера на сузбијању штета од дивљих животиња.

    Наставити процес дигитализације

    Министар је истакао и активности које министарство подузима на пољу дигитализације процеса, а који би требали допринијети једноставнијем начину обраде захтјева пољопривредних произвођача.

    - На почетку мандата рекао сам да ћемо настојати дигитализирати одређене процесе. У циљу наведеног одржали смо неколико састанака с представницима реномираних компанија из Србије и Хрватске и разговарали о могућностима имплементације сличних система за подручје Федерације БиХ. Кроз једну од пројектних јединица осигурали смо средства за израду софтверског рјешења за надзор пољопривредних парцела. За потребе ветеринарске струке израђен је и ВИСФБИХ - Ветеринарски информацијски систем којим ће се значајно унаприједити стање у области ветеринарства. Овај систем омогућит ће нам увид у број животиња у Федерацији БиХ, те њихово здравствено стање - казао је Хрњић.

    Поред наведеног, за унапређење пословања министарства, у припреми је и инсталација софтверског рјешења за унапређење канцеларијског пословања.

    На крају свог обраћање, нагласио је и да је иницирао састанке с ресорним ентитетским и државним министром ради покретања активности на успостави ИПАРД структуре на нивоу БиХ.

    - Наставили смо десет година стару причу о потреби формирања ИПАРД структуре. Иницирали смо састанке с државним и ентитетским министром како бисмо размотрили активности и успоставили једно тијело које ће адекватно комуницирати с ЕУ, а тиме и бити у могућности аплицирати на предвиђена новчана средства која су пријеко потребна свим нашим вриједним пољопривредним произвођачима - поручио је министар Хрњић.