Федералном министру рада и социјалне политике Аднану Делићиу данас су представници Свјетске банке представили прелиминарну анализу система социјалне заштите рађену с циљем припрема за израду социјалне карте Федерације БиХ.
Из Федералног министарства рада и социјалне политике су саопћили да је анализа законодавног оквира, у овој ситуационој анализи, показала, између осталог, да доношењем Закона о јединственим начелима у оквиру материјалне подршке особама са инвалидитетом није стављен ван снаге Закон о јединственом уређењу права на новчану накнаду физичких лица у ФБиХ који је у надлежности Министарства финансија, а који је био претеча овом закону. Такођер је показано да планови, осим техничких аспеката, обухватају и промјене у постојећем законодавном оквиру, те доношење новог закона о социјалној карти ФБиХ.
- Анализом система социјалне заштите, спроведеном од стране Свјетске банке, утврђено је да тренутни системи нису довољно ефикасни. Ситуационом анализом социјалне заштите коју је спровела Свјетска банка утврђено је, између осталог, да дјечији додаци покривају тек 10,3 посто најсиромашније петине становништва, те пропусте код остваривања права везане за злоупотребе и низ других неефикасности самог система – наводи се у саопћењу Федералног министарства рада и социјалне политике.
Овом анализом предложена је и дигитална трансформација која ће омогућити побољшање корисничког искуства приступа програмима социјалне заштите, повећање транспарентности и тачности пружања услуга.
- Главни циљ овог пројекта је смањење грешака у искључивању и укључивању корисника социјалних права и услуга, повећање трошковне ефикасности, побољшање циљања корисника услуга на темељу стварне потребе, те поједностављивање и оптимизација накнада из области социјалне помоћи. Уз израду социјалне карте планиране су и друге иницијативе дигиталне трансформације, као што су усклађивање и оптимизација социјалних накнада, повећано циљање за постојеће накнаде, смањење грешака у искључивању и укључивању у и из права, увођење више алтернатива за подношење захтјева и докумената, те побољшање међуинституционалне координације – наводи се у саопћењу Министарства.
Израда социјалне карте проводила би се у фазама како би се осигурала постепена имплементација и минимизирали ризици. Прва фаза обухвата побољшање постојећих система, а затим проведба новог оперативног система који би представљао рјешење за социјалну карту.
Коначно, настојања су да се процес проведбе оконча до краја 2026. године, а најкасније у првим мјесецима 2027. године.
- Федерално министарство рада и социјалне политике очекује подршку и прихватање овог плана израде социјалне карте од Владе ФБиХ, не само због важности интегритета, транспарентности и ефикасности у пружању социјалне помоћи, већ због укупног друштвеног интереса који доприноси јачању институционалног оквира Федерације БиХ – саопћено је из Федералног министарства рада и социјалне политике.