Федерални министар пољопривреде, водопривреде и шумарства Кемал Хрњић заједно с федералном министрицом околиша и туризма Насихом Поздер и федералним министром енергије, рударства и индустрије Ведраном Лакићем, иницирао је одржавање састанка о потенцијалима неискориштене шумске биомасе на подручју Унско-санског кантона, саопћено је из Федералног министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства.
Како је истакнуто, на састанку одржаном у Сарајеву, разговарано је о могућностима кориштења око 100.000 тона неискориштене биомасе с подручја којим управља ШПД „Унско-санске шуме“, а која настаје као резултат отпада приликом сјече и обраде дрвета. Учесници састанка посебно су истакли значај очувања околиша и чишћења шума од неискориштене шумске биомасе.
- На овај начин настојимо да „очистимо“ наше шуме и искористимо оно што тренутно није адекватно збринуто или пропада, те за наше компаније обезбиједимо карбонске кредите који ће врло брзо бити један од кључних фактора у позиционирању на тржишту Европске уније. Цјелокупна технологија и концепт је заступљен у ЕУ која има ригорозне еколошке стандарде. Ради се о тзв. одрживој зеленој енергији, коју потиче ЕУ и која је у складу са Греен деал-ом и другим међународним прописима и конвенцијама. Врло је битно да БиХ има што већи удио когенерацијске производње, односно да користи различите изворе у процесу производње енергије. Указано је да се ради о количини масе која одговара производњи од 100.000 МWх годишње - казао је министар Хрњић током састанка.
У саопћењу се додаје да су министри Поздер и Лакић исказали задовољство презентираним пројектом, те указали на потребу израде студије изводљивости која би додатно указала на оправданост овог пројекта.
- Позитивна страна овог пројекта је да енергија и околиш могу бити на једној страни. Вјерујем да ће економска оправданост пројекта показати да наша земља треба слиједити пут енергетске транзиције и уводити у систем обновљиве изворе енергије - казала је министрица Поздер.
Министар Лакић истакао је опредијељеност ресорног министарства за подршку овом пројекту.
- Три министарства су данас дала начелну подршку идеји која брине о околишу, а уједно кроз збрињавање неискориштене шумске биомасе доприноси производњи енергије - нагласио је министар Лакић.
Састанку су присуствовали и министар привреде УСК Армин Кардашевић и директор ШПД „Унско-санске шуме“ Харис Кољић. Они су, како се наводи у саопћењу, исказали интерес за учешће у пилот пројекту којим се настоји искористити биомаса и унаприједити развој шумско-привредних друштава и локалних заједница.
- С обзиром да наш обим сјеча износи 400.000 кубика у односу на количине од 570.000 које су нам законски дозвољене, ту видимо значајну пословну прилику за повећање перформанси рада предузећа на бази одрживог кориштења свих потенцијала шумских ресурса - казао је Кољић.
Кроз презентирани пилот пројект потиче се пословна активност, повећава обим наплате пореза, а локалне заједнице и привреда имају прилику за додатни привредни развој, наведено је у саопћењу Федералног министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства.