Влада Федерације БиХ је на данашњој сједници у Сарајеву на приједлог Федералног министарства здравства донијела одлуке о усвајању осам програма утрошка средстава с критеријима расподјеле средстава у оквиру текућих трансфера другим нивоима власти и фондовима утврђених Буџетом ФБиХ за 2023. годину овом министарству у укупном износу од 122.385.000 КМ.
Од тога су два нова трансфера, и то за биомедицински потпомогнуту оплодњу, те превенцију ширења и рано откривање ХИВ вируса.
33,5 милиона КМ из Буџета ФБиХ за Завод здравственог осигурања и реосигурања ФБиХ
Влада ФБиХ је усвојила програм утрошка средстава са критеријима расподјеле за Завод здравственог осигурања и реосигурања Федерације БиХ, утврђених Буџетом Федерације БиХ за 2023. годину, у износу од 33,5 милиона КМ. Ова средства се распоређују на два програма који се финансирају средствима федералног фонда солидарности, и то за обезбјеђење права на здравствене услуге у износу од 13,5 милиона КМ, те за обезбјеђивање права на лијекова и медицинска средства у износу од 20 милиона КМ. То је за пет милиона КМ више него у прошлој години.
У одлуци је наведено да су за обезбјеђење права на здравствене услуге, те лијекове и медицинска средства који се финансирају средствима федералног фонда солидарности у 2023. години, уз средства из Буџета Федерације у износу од 33,5 милиона КМ, у овој години планирана и средства из доприноса за здравствено осигурање и осталих извора у износу од 177.058.300 КМ. Тако да су укупна средства Заводу за ове намјене у 2023. години износе 210.558.300 КМ.
Осигураним лицима на територији Федерације БиХ ће се у 2023. години из средстава фонда солидарности ФБиХ обезбиједити остваривање права на здравствене услуге, сагласно Одлуци о утврђивању Основног пакета здравствених права, Одлуци о утврђивању приоритетних вертикалних програма здравствене заштите од интереса за ФБиХ и најсложенијих облика здравствене заштите из одређених специјалистичких дјелатности, а у складу са обимом здравствених услуга који је утврђен за 2023. годину. Пружање здравствених услуга ће се пружати у здравственим установама у Федерацији БиХ које испуњавају потребне услове за успјешно лијечење и које су верифициране од стране Федералног министарства здравства. Са овим здравственим установама ће се закључити уговори о пружању здравствених услуга у 2023. години.
За обезбјеђење права на здравствене услуге које се финансирају средствима федералног фонда солидарности у 2023. години планирана су средства у укупном износу од 82.135.000 КМ, а финансираће се из Буџета Федерације БиХ у износу од 13.500.000 КМ, те доприноса за здравствено осигурање и осталих извора у износу од 68.635.000 КМ. У окриву планираног обима здравствених услуга федералног фонда солидарности, средствима Буџета Федерације БиХ у 2023. години ће се финансирати услуге из програма кардиологије и кардиохирургије.
Такођер, осигураним лицима на територији ФБиХ ће се у 2023. години из средстава фонда солидарности Федерације БиХ обезбиједити остваривање права на кориштење медицинских средстава и лијекова са листе лијекова фонда солидарности која се финансира из средстава Федералног фонда солидарности сагласно утврђеним медицинским индикацијама. За обезбјеђење права на лијекове и медицинска средства који се финансирају средствима федералног фонда солидарности у 2023. години планирана су средства у укупном износу од 128.423.300 КМ, а финансират ће се из Буџета ФБиХ у износу од 20.000.000 КМ, те доприноса за здравствено осигурање и осталих извора, у износу од 108.423.300 КМ.
У оквиру планираних расхода за лијекове и потрошни медицински материјал федералног фонда солидарности, средствима Буџета ФБиХ у 2023. години ће се суфинансирати лијекови за лијечење малигних обољења (цитостатици) и лијекови за лијечење мултипле склерозе.
Трансфер за биомедицински потпомогнуту оплодњу 10 милиона КМ
Програм утрошка намијењен за биомедицински потпомогнуту оплодњу (БМПО) планиран је у износу од 10.000.000 КМ. Одобрена средства распоређују се за финансирање здравствених услуга везаних за остваривање права на лијечење неплодности БМПО на територији Федерације БиХ. Сврха програма је лијечење неплодности БМПО у здравственим установама у Федерацији БиХ са којима је закључен уговор.
Циљ овог програма је омогућити права пацијената, након утврђивања да се трудноћа не може постићи другим начинима лијечења, на обављање поступака БМПО на територији Федерације БиХ, као и на провођење других питања од значаја за примјену овог поступка.
У образложењу је наведено да је Законом о лијечењу неплодности биомедицински потпомогнутом оплодњом утврђена обавеза финансирања овог поступка из буџета Федерације БиХ. У складу са наведеним, Завод здравственог осигурања и реосигурања ФБиХ је Програмом здравствене заштите за 2023. годину и Финансијским планом Завода за 2023. годину, предвидио проведбу овог програма.
Иначе, Влада Федерације БиХ је прошле године предложила измјене и допуне овог закона с циљем смањења неједнакост у доступности услуге биомедицински потпомогнуте оплодње по кантонима, односно уједначавање права за све парове којима је ова услуга индицирана на подручју Федерације БиХ. Такођер, уведен је нови модел финансирања права и услуге БМПО тако да се оне у потпуности финансирају из Буџета ФБиХ, те су тако на једнак начин доступне за све парове који болују од стерилитета у Федерацији БиХ.
Право на ово лијечење из средстава буџета Федерације БиХ, у правилу, има жена до навршене 42. године живота, која је у браку, односно ванбрачној заједници. Ово право се односи на три покушаја интраутерине инсеминације, у складу с медицинским индикацијама и смјерницама, те на пет покушаја вантјелесне оплодње.
75 милиона КМ за наставак финансијске консолидације и/или реструктурирање јавних здравствених установа у ФБиХ
Данас је усвојен Програм утрошка за расподјелу средстава трансфера за санацију 19 здравствених установа у Федерацији БиХ у износу од 75.000.000 КМ. Одлуком се одобрава расподјела средстава здравственим установама у ФБиХ чији је оснивач Федерација БиХ, типа универзитетско-клиничких болница, као и опћим и кантоналним болницама у ФБиХ, а с циљем имплементације Закона о финансијској консолидацији и/или реструктурирању јавних здравствених установа у ФБиХ.
Расподјела средстава одобрена је за Клинички центар Универзитета у Сарајеву (10.000.000 КМ), Универзитетско-клинички центар Тузла (9.666.667 КМ), Свеучилишну-клиничку болницу Мостар (20.000.000 КМ), ЈУ Кантонална болница Др. Сафет Мујић Мостар (5.000.000 КМ), ЈУ Кантонална болница Зеница (7.666.667 КМ), ЈУ Кантонална болница Др. Ирфан Љубијанкић Бихаћ (6.000.000 КМ), Кантоналну болницу ЈЗУ Горажде (500.000 КМ), Кантоналну болницу Орашје (666.667 КМ), Кантоналну болницу „Др. Фра Миховил Сучић“ Ливно (2.000.000 КМ), ЈУ Опћа болница Коњиц (1.666.666 КМ), Опћу болницу „Др. Мустафа Бегановић“ Грачаница (1.333.333 КМ), ЈЗУ Опћа болница Сански Мост (1.166.666 КМ), ЈУ Опћа болница „Прим.др. Абдулах Накаш“ Сарајево (666.667 КМ), ЈУ Болница Травник (4.333.333 КМ), Хрватску болницу „Др.фра Мато Николић“ (1.666.666 КМ), ЈУ Опћа болница Бугојно (666.667 КМ), ЈУ Болница за плућне болести и ТБЦ Травник (333.333 КМ), Опћу болницу Јајце (666.667 КМ), те Опћу болницу Тешањ (1.000.000 КМ).
Сврха програма је провођење Закона који има за циљ постизање стања ликвидности и солвентности јавних здравствених установа, јачање одговорности у управљању ризиком у пословању јавних здравствених установа, у складу са овим законом, те Законом о финансијском пословању, прописима донесеним на основу тих закона, увођење нових здравствених технологија, модернизације, проширења капацитета, као и повећања квалитета и ефикасности у пружању здравствених услуга.
У оквиру овог програма средства ће се користити за рјешавање дуговања здравствених установа код којих је евидентирана неликвидност у смислу одредби Закона о финансијском пословању и/или у којима постоји акумулирани губитак.
Како је наведено у образложењу, Законом о финансијској консолидацији и реструктурирању јавних здравствених установа у ФБиХ регулиран је начин и поступак финансијске консолидације и/или реструктурирања јавних здравствених установа у Федерацији БиХ. Такођер, предвиђено је да се за ове намјене у три фискалне године издвоје средства у износу од 225 милиона КМ из Буџета Федерације БиХ за клиничке центре, као и за опће и кантоналне болнице.
Средства предвиођена за ове намјене у износу од 75 милиона КМ била су планирана у Буџету ФБиХ за 2022. годину за прву фискалну годину, те су, како је образложено, након испуњавања неопходних услова током прошле године и дозначена свим здравствениим установама.
Трансфери за здравствену заштиту повратника и Рома, те Завод за трансфузијску медицину и Агенцију за квалитет и акредитацију у здравству, као и превенцију ХИВ-а
Трансфер за Завод здравственог осигурања и реосигурања ФБиХ намијењен за суфинансирање трошкова расељених лица планиран је у износу од 2.000.000 КМ. Сврха овог програма је обезбјеђивање права на болничко лијечење повратницима из Федерације БиХ у опћине у Републику Српску, а сагласно Одлуци о остваривању права из болничке здравствене заштите повратника из Федерације БиХ у РС у здравственим установама у Федерацији БиХ.
За суфинансирање трошкова Завода за трансфузијску медицину ФБиХ у 2023. години планиран је трансфер у износу од 1.400.000 КМ. Сврха овог програма је обављање дјелатности Завода, примјена јединствених стандарда у прикупљању, тестирању, преради, чувању, издавању и употреби крви и крвних састојака, координација активности у процесу трансфузијске медицине у ФБиХ, унапређење рада дијагностичких служби, те промоција и повећање броја добровољних давалаца крви.
Средства у износу од 300.000 КМ распоређују се за суфинансирање трошкова Агенције за квалитет и акредитацију у здравству у Федерацији БиХ у 2023. години, а који настају обављањем дјелатности прописаних Законом о систему побољшања квалитете, сигурности и акредитацији у здравству. Сврха овог програма је обављање стручних и с њима повезаних управних послова с циљем побољшања квалитете и сигурности здравствених услуга, те провођење акредитације у здравству.
У оквиру трансфера намијењеног за превенцију ширења и рано откривање ХИВ вируса планиран је износ од 150.000 КМ. Овај пројект ће се реализовати кроз набавку лијекова (ПРЕП и ПЕП). У образложењу је наведено да је најучинковитије средство у борби против ХИВ-а и АИДС-а остаје превенција. Једна од тих мјера је предекспозицијска профилакса (ПрЕП). Ријеч је о пероралном узимању антиретровирусних лијекова ради спрјечавања заразе ХИВ-ом. ПЕП постекспозицијска профилакса представља узимање терапије врло брзо након могуће изложености вирусу с циљем спречавања инфекције ХИВ-ом, а користи се у хитним случајевима и није намијењен за редовно кориштење нити за особе које су често изложене ризику.
Трансфер у износу од 35.000 КМ намијењен је за здравствену заштиту Рома у Федерацији БиХ. Сврха овог програма је пружање здравствене заштите особама ромске националности, који немају стално пребивалиште, односно боравиште у ФБиХ, под једнаким условима, као и за остале групације становништва које су изложене повећаном ризику оболијевања.