БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Усвојен Програм новчаних подршки у пољопривреди и руралном развоју за 2024. годину у износу од 175 милиона КМ

  • 28.03.2024.
  • Усвојен Програм новчаних подршки у пољопривреди и руралном развоју за 2024. годину у износу од 175 милиона КМ

    Влада Федерације БиХ данас је на приједлог Федералног министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства усвојила Програм утрошка средстава с критеријима распод‌јеле „Субвенције приватним предузећима и предузетницима - Потицај за пољопривреду“, утврђених Буџетом ФБиХ за 2024. годину, у износу од 175.000.000 КМ, што је више за 8,5 милиона КМ од прошлогодишњег буџета.

    Програмом новчаних подршки у пољопривреди и руралном развоју за 2024. годину повећана су средства за потицаје у биљној и анималној производњи, као и за мјере у оквиру модела руралног развоја и модела осталих врста подршки. За новчане подршке у биљној производњи осигурано је 27.540.000 КМ. Задржане су све мјере из прошлогодишњег програма, с тим што су на основни износ од 500 КМ по хектару уведени додаци за основно плаћање као стратешки важне производње, додатак за дизел гориво (100 КМ), те додатак за органску производњу (200 КМ), у зависности од тога да ли се ради о биљној или анималној производњи. У оквиру мјере уведена је и подршка у износу од милион КМ за производњу меркантилног кромпира, те је издвојен кукуруз у зрну из мјере сточна жита, као стратешка култура за анималну производњу.

    За анималну производњу је предвиђен износ од 97.600.000 КМ. Одређено је повећање износа новчаних подршки за неке производње као што су расплодне јунице, товне свиње, слатководну и морску рибу, те изворне заштићене пасмине животиња, као и корекција максимума за одређене производње. Подршка произвођачима млијека као физичким лицима повећана је са 0,38 КМ по литру на 0,40 КМ по литру произведеног млијека. Пчеларима је ове године омогућено да, поред подршке по кошници остваре додатну новчану подршку од 10 КМ по кошници уз услов да продају минимално 3 килограма меда по кошници.

    Преостала средства су усмјерена у структурне мјере у оквиру модела руралног развоја и модела осталих врста подршки. Расположиви износ од 49.360.000 КМ намијењен је за структурне мјере, односно мјере руралног развоја.

    Новчане подршке за рурални развој усмјерене су и у мјере за повећање конкурентности и заштиту руралног околиша. У оквиру мјера за повећање конкурентности које су кључне за опстанак и развој пољопривредних газдинстава и прехрамбене индустрије, предвиђено је 45.500.000 КМ. Ријеч је о средствима намијењеним за подршку инвестицијама у пољопривредне машине и прикључне уређаје, опрему за биљну и сточарску производњу, те набавку расплодне стоке, као и изградњу, проширење и опремање објеката у функцији пољопривредне производње и прераде. Такођер, ту спадају и легализација грађевинских објеката и испуњавање околишних стандарда, подизање вишегодишњих засада, те подршке инвестицијама у пољопривредна господарства на изразито сиромашним подручјима са неразвијеном пољопривредном производњом. Ови пројекти финансирају се и путем кредитне линије Развојне банке ФБиХ за коју је Федерално министарство пољопривреде, водопривреде и шумарства осигурало износ од 5.000.000 КМ.

    Како је обраложено из Федералног министарства, за наведене мјере додатну подршку до 10 посто износа прихватљивих трошкова инвестиције могу остварити пољопривредна газдинства и обрти у власништву пољопривредника са троје и више д‌јеце (подршка наталитетној политици), млади пољопривредници и жене носитељи пољопривредног газдинства, односно пољопривредна газдинства лоцирана изнад 600 метара надморске висине. Истакнуто је да је подршка улагањима у прехрамбену индустрију по први пут увјетована уд‌јелом домаћих сировина у производњи што ће повећати потражњу и олакшати пласман домаћих пољопривредних производа на нашем тржишту.

    Такођер, у оквиру модела осталих врста подршки, издвојен је износ од 3.860.000 КМ, који је планиран за подршку суфинансирању осигурања од штета у пољопривреди, као и организовања стручних скупова и сајмова, те излагања на сајмовима. Поред тога, подршке су намијењене за суфинансирање организовања пољопривредника, трошкове стандардизације производа, те подршку различитим пројектима од значаја за Федерацију БиХ. Наведени износ подразумијева и суфинансирање дистрибуције пољопривредних производа јавним кухињама, суфинансирање набавке репелента за заштиту пољопривредних усјева од дивљачи, суфинансирање употребе стајског гнојива на ораничним површинама, те покретање пословања младих пољопривредника у ФБиХ.

    Прецизирано је да су корисници Програма новчаних подршки клијенти уписани у Регистар пољопривредних газдинстава/Регистар клијената. Сврха овог програма је да се задрже приоритетне мјере новчаних подршки из Закона о новчаним подршкама у оквирима расположивог буџета, како би осигурали њихову континуирану исплату у току 2024. године.

    Федерално министарство образложило је да мјере из Програма новчаних подршки у пољопривреди и руралном развоју за 2024. годину требају допринијети унапређењу пољопривредне производње и повећању обима кориштења пољопривредног земљишта. Циљ је јачање конкурентности на домаћем и иностраном тржишту, те повећање понуде домаћим пољопривредним производима, уз побољшање квалитете здравствене и хигијенске исправности производа у складу са захтјевима потрошача.

    Наглашено је да би предвиђени ниво средстава у условима раста инфлације, поремећаја на тржишту цијена и доступности пољопривредно-прехрамбених производа, требао омогућити повећање или очување достигнутог нивоа пољопривредне производње у ФБиХ, затим допринијети повећању засијаних земљишних површина и производње пољопривредно-прехрамбених производа са већом доданом вриједности у ФБиХ, као и повећању технолошког нивоа фарми и осавремењавању пољопривредних газдинстава, те услова живота у руралним подручјима Федерације БиХ.