БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Министрица Поздер у Колумбији на УН-овој конференцији о биолошкој разноликости ЦОП16

  • 31.10.2024.
  • Министрица Поздер у Колумбији на УН-овој конференцији о биолошкој разноликости ЦОП16

    Федерална министрица околиша и туризма Насиха Поздер предводи делегацију Босне и Херцеговине на 16. Конференцији земаља чланица Уједињених нација Конвенције о биолошкој разноликости (ЦОП16 УНЦБД) која се од 21. октобра до 1. новембра 2024. године одржава у Калију у Колумбији. Из Федералног министарства околиша и туризма су саопћили да се ради о глобално значајном догађају за питања биодиверзитета.

    На свечаном отварању Високог сегмента ЦОП16, на којем учествују највиши државни званичници, предсједник Колумбије Густаво Петро је истакао да су проблеми губитка биодиверзитета и климатских промјена политички, захтијевајући глобално усмјерење ка демократском одлучивању и промјени у моделу експлоатације природних ресурса. Генерални секретар УН-а Антонио Гутерес је на скупу нагласио потребу за убрзаном финансијском подршком земљама у развоју, као и успостављање мира с природом што је кључни задатак нашега вијека, истичући амбициозне и ефикасне националне планове као основу за успјех у борби с климатским промјенама.

    Министрица Поздер је уиме Босне и Херцеговине у свом обраћању указала на рањивост земаља, нарочито локалних заједница у односу на климатске промјене подсјетивши и на недавне поплаве у Босни и Херцеговини.

    - Ми желимо бити дио глобалних рјешења и наш интерес је да се земљама које имају економије у транзицији омогући приступ глобалним финансијским изворима. У Босни и Херцеговини се праве важни кораци у легислативном домену у вези очувања биодиверзитета, такођер је постигнут и значајан напредак кроз Националну процјену екосистема, али критични капацитети институција остају ограничени, што утиче на нашу способност постизања циљева и имплементације Кунминг Монтреал Глобалног оквира за биодиверзитет. Несрећа која нас је недавно задесила, нажалост, служи као оштар подсјетник на рањивост наше земље на катастрофе које су узроковане и климатским промјенама и људским активностима, а што је знатно утицало на свијест, али је и оснажило посвећеност владиних институција и цијелог друштва за заштитом нашег биодиверзитета - истакла је министрица Поздер.

    Током ЦОП16 министрица Поздер се састала с бројним међународним званичницима, министрима околиша попут њемачке министрице Штефи Лемке, чешког министра Петр Хладика, директора УНЕП WCMC Невила Еша, те је присуствовала састанку с генералним секретаром УН-а Антóниом Гутересом.

    - Заштита околиша и биодиверзитета мора имати континуирану подршку како бисмо наставили одлучније и храбрије испуњавати преузете обавезе у погледу заштите наших природних ресурса, што подразумијева и приступ фондовима. Чињеница је да у БиХ имамо нови вал експлоатације чије посљедице, уколико не буде у складу са стандардима, законима и процедурама које се поштују и примјењују у земљама ЕУ, лако могу бити проблем и ван граница наше земље, те тим више не смијемо бити остављени по страни ЕУ – истакла је министрица Поздер у свом обраћању на овом састанку.

    Овај догађај на којем је регистровано 21.000 учесника и учесница омогућава лидерима из влада, међународних организација и цивилног друштва да подијеле напредак и изазове у имплементацији Кунминг-Монтреалског Глобалног оквира за биодиверзитет, као и да подрже завршну фазу преговора о кључним питањима попут праведне и поштене распод‌јеле користи природе од употребе генетских ресурса повезаних с биоразноликошћу. Циљ је убрзати усклађивање приоритета за очување природних ресурса, посебно у неразвијеним земља, оточним земљама, као и земљама са економијом у транзицији. Високи сегмент УН-ове Конференције о биодиверзитету кључан је дио преговарачког процеса и доношења одлука на глобалном нивоу.

    Чланови делегације БиХ активно учествују на свим кључним састанцима који обликују будућност биодиверзитета, као и на догађајима на маргинама, попут Министарске конференције о загађењу пластичним и морским отпадом, а ради се о глобалном процесу који је покренут у оквиру Програма Уједињених нација за околиш (УНЕП) с циљем рјешавања проблема пластичног загађења, укључујући загађење морског околиша.

    Министрица Поздер је посебну захвалност исказала Развојном програму Уједињених нација (УНДП) на подршци за учешће делегације Босне и Херцеговине на овако важном глобалном догађају, као и Програму за околиш Уједињених нација (УНЕП) за имплементацију Кунминг-Монтреала Глобалног оквира за биодиверзитет, саопћено је из Федералног министарства околиша и туризма.