MOSTAR, 2. RUJNA (FENA)
Na svojoj današnjoj sjednici u Mostaru Vlada Federacije BiH raspravljala je o Prednacrtu zakona o načinu raspolaganja nepoketnim stavrima koje su koristili bivši SSNO-JNA na području BiH.
Kao rezultat višemjesečnih analiza, pogotovo u kontekstu potrebe unaprjeđenja kvaliteta gazdovanja i zaštite od uništavanja nekretnina koje su koristili bivši SSNO-JNA na području FBiH, Vlada je na današnjoj sjednici u Mostaru razmatrala Predacrt zakona kojim se reguliše način raspolaganja ovim nekretninama.
Riječ je o zemljištu, kasarnama, poligonima, zdravstvenim objektima, skladištima, magacinima, aerodromima, stambenim zgradama, poslovnim prostorima i ostalim nad kojima, prema Odluci Vlade RBiH («Službeni list RBiH», broj: 24/96 i 33/96), pravo upravljanja i korištenja, bez prava raspolaganja, ima Federalno ministarstvo odbrane.
Zbog nemogućnosti da ovo ministarstvo, usljed finansijskih poteškoća, uspješno održava sve ove nekretnine, od kojih su neke zbog toga postale neperspektivne, Vlada je, prilikom donošenja Programa saniranja stanja u materijalno-finansijskom osiguranju FMO i Vojske FBiH, zaključila neophodnim da se zakonski reguliše mogućnost prijenosa prava nad predmetnim nekretninama na treća lica.
U skladu s danas iznesenim prijedlozima, te u saradnji s Federalnim pravobraniteljstvom i Federalnim ministarstvom prostornog uređenja i okoliša, Federalno ministarstvo odbrane će doraditi tekst Prednacrta zakona i ponuditi ga Vladi u roku od 15 dana.
MOSTAR, 2. RUJNA (FENA)
***
U Federaciji BiH djeluju dva poštanska operatera sa sjedištima u Sarajevu i Mostaru, a njihovi nazivi ne smiju sadržavati državni niti nacionalni predznak, navodi se u Prijedlogu zakona o poštanskom prometu FBiH što ga je danas, sukladno primjedbama i prijedlozima iz parlamentarne rasprave, utvrdila Federalna vlada.
Na ovaj će način poštanski promet prvi put biti reguliran federalnim propisom, budući je još u primjeni zakon preuzet od bivše SFRJ. Novim rješenjima se definiraju pojmovi univerzalne, rezervirane, nerezervirane, financijske i ostalih poštanskih usluga.
Poštanskom operateru i njegovim djelatnicima Zakon zabranjuje neovlašteno doznavanje sadržine pošiljaka, njihovo zadržavanje, prikrivanje ili predavanje neovlaštenoj osobi. Također im je zabranjeno neovlaštenim osobama priopćiti bilo kakve podatke u svezi pošiljaka. Ove zabrane odnose se na djelatnike i nakon prestanka rada u poštanskom operateru. Načelo nepovredivosti tajnosti pošiljaka može biti narušeno samo pod zakonom određenim uvjetima.
Operateri mogu izdavati poštanske marke na kojima mora biti identifikacija Bosne i Hercegovine, a mogu imati i identifikaciju operatera. Na markama ne smiju biti slike, simboli i drugi uvrjedljivi sadržaji, a za svaku emisiju maraka operater je dužan dobiti suglasnost nadležnog ministarstva.
MOSTAR, 2. RUJNA (FENA)
***
Vlada je danas donijela Uredbu o izmjenama i dopunama Uredbe o povoljnijim uvjetima za stjecanje prava na starosnu mirovinu vojnih osiguranika Vojske FBiH, čiji je Prijedlog usuglašen između tri federalna ministarstva (obrane, rada i socijalne politike, te za pitanja branitelja i invalida domovinskog rata).
Suština izmjena odnosi se na omogućavanje umirovljenja po odredbama Uredbe vojnih osiguranika koji su, usljed procesa smanjenja i racionaliziranja brojnog stanja u VFBiH, stavljeni u status raspolaganja.
MOSTAR, 2. RUJNA (FENA)
***
Odlukom o utrošku sredstava Budžeta Federalnog ministarstva za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata za 2004. godinu koju je, na današnjoj sjednici, donijela Federalna vlada vrši se raspodjela sredstava sa Transfera za pomoć u liječenju kantonalnim organima uprave nadležnim za pitanja boraca i invalida i Službi boračko invalidske zaštite Brčko Distrikta BiH.
Radi se o ukupnoj sumi od 515.000 KM, od čega je 369.000 KM namijenjeno za nabavku antidekubitalnih madraca za vojne invalide prve kategorije - paraplegičare (345 komada), kao i ortopedskih pomagala za slijepe ratne vojne invalide (80 komada) i 146.000 KM za jednokratne pomoći u liječenju pripadnika boračkih populacija u skladu sa utvrđenim kriterijima.
Nabavka pomagala će se izvršiti prema iskazanim potrebama dobijenim od kantonalnih ministarstava, odnosno Slu?be za boračku zaštitu Brčko Distrikt, a korisnici ovih sredstava dužni su o njihovom namjenskom utro?ku do 30. novembra ove godine izvijestiti Federalno resorno ministarstvo.
Federalnom ministarstvu prostornog uređenja i okoliša, danas donesenom Odlukom, odobreno je 30.000 KM iz Budžeta za ovu godinu za troškove pokroviteljstva drugog Međunarodnog sajma «EKOBIS-2004.» - EKO turizam, EKOlogija, EKO zdrava hrana koji će se održati u Bihaću od 23. do 26. septembra ove godine.
Vlada je donijela i odluke kojima se Vrhovnom sudu FBiH i Uredu za reviziju Proračuna u FBiH odobrava unutrašnja preraspodjela Budžetom utvrđenih sredstava za rad i redovne aktivnosti ovih organa u 2004. godini.
MOSTAR, 2. RUJNA (FENA)
***
Na prijedlog Federalnog ministarstva trgovine, Vlada je na današnjoj sjednici donijela Odluku o davanju saglasnosti o lokaciji i uvjetima za osnivanje Slobodne zone «Jelah» d.o.o. Jelah-Tešanj.
Slobodna zona, osnivača «Fad» d.d. Jelah-Tešanj i «Prevent-Visoko» d.o.o. iz Visokog, biće smještena u krugu firme «Fad» neposredno pored magistralnog puta M4 u pravcu Jelah-Banja Luka.
Ocijenjeno je da postoje kadrovski i tehnički resursi za obavljanje poslova od zajedničkog interesa za sve korisnike Slobodne zone, a namjera je osnivača da na ovom prostoru pokrenu postojeće proizvodne i skladišne kapacitete i uposle postojeću radnu snagu.
MOSTAR, 2. RUJNA (FENA)
***
Vlada je usvojila uobičajeni perodični bilans ostvarenja energetskih potreba FBiH za prva tri mjeseca ove godine, koji obuhvata ugalj, derivate nafte, prirodni gas i električnu energiju. Osnovna je karakteristika da je u ovom razdoblju snabdijevanje Federacije BiH ovim energentima bilo stabilno.
U ovom periodu proizvodnja uglja ostvarena je u odnosu na plan sa 92 posto (ukupno proizvedeno 1,4 miliona tona). U najvećem je procentu ugalj korišten u proizvodnji električne energije pošto je odnos proizvodnje struje iz termoelektrana prema hidroelektranama 2 prema 1, a korišten je i za potrebe industrije i široke potrošnje.
U prva tri mjeseca proizvedeno je 2.276 gigavata električne energije, što je pet posto više u odnosu na planiranu i 31 posto više nego u istom prošlogodišnjem periodu. Povoljne hidrološke prilike rezultirale su povećanjem proizvodnje struje u hidrocentralama za 11 odsto u odnosu na plan, dok je u termolelektranama prebačaj jedan odsto.
Prirodni gas koji se uvozi iz Ruske Federacije distribuira se do potrošača preko BH gasa. Za prva tri ovogodišnja mjeseca uvezeno je 79,6 miliona kubnih metara gasa što je u odnosu na plan više za 18 odsto. Snabdijevanje je bilo stabilno, sa nešto većom potrošnjom u ovom periodu u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
U periodu januar - mart ove godine uvezeno je 134,3 hiljade tona naftnih derivata što je 79 procenata u odnosu na planirane količine. Manji uvoz ostvaren je zbog poduzetih mjera za regulacijom ovog tržišta, kao i finaliziranja novog programa za kontrolu kvaliteta uvezenih naftnih derivata.
MOSTAR, 2. RUJNA (FENA)
***
Do kraja sedmog mjeseca ove godine u Federaciji BiH je naplaćeno 2,36 milijardi konvertibilnih maraka javnih prihoda, odnosno 12 posto više nego u istom lanjskom razdoblju. Od toga na federalni proračun otpada 601 milijun KM, odnosno devet posto više nego u prvih sedam mjeseci 2003. godine.
Kako se navodi u danas usvojenoj Informaciji o ostvarenim i raspoređenim javnim prihodima za razdoblje siječanj - srpanj 2004. godine, u kantonalne proračune se po ovom osnovu slilo 720, a u općinske 164,7 milijuna KM. Fondovima je pripalo 806, a federalnim i ostalim korisnicima 69,8 milijuna KM.
Kada je riječ o federalnom proračunu, on je sakupio devet posto javnih prihoda više nego u prvih sedam mjeseci 2003. godine. Dok su porezni prihodi povećani s 237,6 na 258,2 milijuna KM, dotle su prihodi od carina smanjeni sa 261 na 218 milijuna KM. Sudjelovanje carinskih prihoda u ukupnoj strukturi federalnog proračuna opalo je s lanjskih 47 na ovogodišnjih 36 posto.
U izvještajnom razdoblju, najviše sredstava je naplaćeno u proračun Sarajevskog (262 milijuna KM) i Tuzlansko-podrinjskog kantona (118,9 milijuna KM), dok su na drugom kraju tablice Kanton 10 (14,3 milijuna KM), Posavski (11,2 milijuna KM) i Bosansko-podrinjski kanton (10,1 milijuna KM).
Za prvih sedam ovogodišnjih mjeseci na ime zdravstvenog osiguranja uplaćeno je u FBiH 318.365.5111 KM (12 posto više nego u razdoblju siječanj - srpanj 2003. godine), zavodima za zapošljavanje 44.099.217 KM (13 posto više), a na ime mirovinskog i invalidskog osiguranja 444.533.4523 KM (11 posto više).
MOSTAR, 2. RUJNA (FENA)
***
Vlada je, nakon današnje rasprave, odbila prigovor Agencije za privatizaciju FBiH upućen na drugostupanjsko rješenje koje je Vlada FBiH donijela u povodu privatizacije sarajevskog «Feroelektra».
|