Sarajevo, 16 novembar/studeni 2004. 

SAOPĆENJE MINISTARA IZ SDA I SBiH U VLADI FBiH

Federalni ministri, članovi Vlade Federacije BiH, kandidirani ispred Stranke demokratske akcije i Stranke za Bosnu i Hercegovinu, na sastanku održanom u utorak, 16.novembra 2004.godine, razmotrili su Informaciju o smetnjama u ostvarivanju Programa rada Vlade, sa prijedlogom mjera, koju su pripremili ministri iz Stranke za BiH.

S tim u vezi doneseni su slijedeći

ZAKLJUČCI

1. Poboljšanje uvjeta i brzine privatizacije ključni je programski zadatak Vlade Federacije BiH, a pretpostavka za to osigurat će se donošenjem paketa zakona i podzakonskih akata pripremljenih na interresornom nivou.

Neophodno je da Vlada F BiH usvoji zakone o izmjenama i dopunama Zakona o privatizaciji preduzeća i Zakona o početnom bilansu preduzeća i banaka te Zakon o finansijskom restruktuiranju privrednih društava sa učešćem državnog kapitala u postupku privatizacije kao i Zakon o naplati dospjelih doprinosa. Također, u okviru važećih zakonskih rješenja mora se osigurati revizija vlasničke strukture u preduzećima gdje je ona osporena, a u cilju okončanja procesa privatizacije.

U tom cilju na Vladi F BiH će se osigurati brža prohodnost ovih zakona, odnosno donošenje podzakonskih akata na bazi argumentirane rasprave i opredjeljivanjem za rješenja kojima se garantiraju najbolji rezultati privatizacije.

2. Mjere za poboljšanje ubiranja javnih prihoda moraju biti kontinuirano predmet rada Vlade F BiH.

Daje se podrška hitnoj proceduri donošenja Zakona o pripadnosti javnih prihoda te ubrzavanju svih aktivnosti koje se tiču Rebalansa Budžeta Federacije BiH za 2004.godinu i donošenja Budžeta za 2005.godinu.

3. Ne postoje razlike u opredjeljenjima ministara, prisutnih na sastanku, o paketu zakona iz oblasti stambene politike.

4. Ministri su jednoglasni u ocjeni da je za rješavanje pitanja iz domena ubrzanja privatizacije, ubiranja javnih prihoda i stambene politike neophodno obaviti razgovor na nivou rokovodstava političkih stranaka koje konstituiraju vlast i čine većinu u Parlamentu F BiH. Djelovanjem u odborima i klubovima Parlamenta F BiH moraju se stvoriti uvjeti za odgovarajuću podršku parlamentarne većine zakonskim projektima koji su predviđeni Programom rada Vlade za 2004.godinu.

5. U najkraćem mogućem roku organizirat će se zajednički sastanak svih članova Vlade na kojem će se razmotriti navedena pitanja, radi postizanja opće saglasnosti o metodu i sadržaju budućeg rada Vlade F BiH.