Na osnovu člana 19. stav (2) Zakona o Vladi Federacije Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", br. 1/94, 8/95, 58/02, 19/03, 2/06 i 8/06) i člana 13. stav (2) Uredbe o načinu finansiranja i upravljanja Garancijskim fondom ("Službene novine Federacije BiH", broj 44/20), Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, na 235. sjednici, održanoj 10.09.2020. godine, donosi



ODLUKU


O USVAJANJU KREDITNO GARANTNOG PROGRAMA ZA VELIKA PREDUZEĆA


I.


Usvaja se Kreditno garantni program za velika preduzeća (u daljem tekstu: Program).

Program iz stava (1) ove tačke, nalazi se u prilogu ove odluke i čini njen sastavni dio.


II.


Ukupan iznos raspoloživih sredstava po ovom Programu je 100 mil. KM. Ukupan iznos garantovanih obaveza Fonda prema jednom poduzetniku ili grupi povezanih poduzetnika ne može biti veći od 5 mil. KM. Garancija Fonda za pojedinačni kredit iznosi 50% iznosa glavnice kredita, ali ne više od 3 mil. KM. Krajnji rok do kojeg se mogu izdavati garancije je 31.05.2021. godine.


III.


Nadzor nad namjenskim korištenjem i urednu otplatu kredita za koje su date garancije Garantnog fonda će vršiti Razvojna banka Federacije Bosne i Hercegovine u saradnji sa komercijalnim bankama. Razvojna banka Federacije Bosne i Hercegovine je dužna, na kvartalnoj osnovi, u roku od 60 dana po isteku kvartala, izvještavati Federalno ministarstvo finansija/financija, resorna ministarstva i Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije, kao predlagača Programa, u skladu sa Programom.


IV.


Za realizaciju ove odluke zadužuju se Federalno ministarstvo finansija/financija, Razvojna banka Federacije Bosne i Hercegovine i Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije, svako u okviru svoje nadležnosti.


V.


Ova odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenim novinama Federacije BiH".

V. broj 1254/2020
10. septembra 2020. godine
Sarajevo


Premijer
Fadil Novalić, s. r.




Bosna i Hercegovina Federacija Bosne i Hercegovine Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije Mostar



KREDITNO GARANTNI PROGRAM ZA VELIKA PREDUZEĆA



Mostar, 2020. godine I. UVOD


Kreditno - garantnim Programom za velika preduzeća (u daljem tekstu: Program), definišu se zakonodavni okvir, cilj, namjena, korisnici Programa, uslovi izdavanja, raspoloživa sredstva, procedura izdavanja garancije, namjensko korištenje, kao jedna od mjera pomoći privredi Federacije Bosne i Hercegovine usljed poteškoća u poslovanju uzrokovanih pandemijom COVID-19. Program se odnosi na način izdavanja garancija iz sredstava Garancijskog fonda (u daljem tekstu. Fond) za kreditna sredstva privrednim društvima, u cilju održavanja likvidnosti i očuvanja stabilnosti privrede u Federaciji Bosne i Hercegovine, u uslovima potencijalnih rizika uzrokovanih pandemijom COVID-19.
Program se odnosi na dodjelu garancija velikim preduzećima.
Sredstva za provođenje i realizaciju Programa su obezbijeđena u posebnom novčanom Fondu u okviru Razvojne banke Federacije Bosne i Hercegovine kojim upravlja Vlada Federacije Bosne i Hercegovine i kojim na osnovu Zakona o ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica ("Službene novine Federacije BiH", broj 28/20) u ime i za račun Federacije, Razvojna banka Federacije Bosne i Hercegovine provodi postupak izdavanja garancija Fonda, izvršava obaveze po osnovu izdatih garancija, vrši izvještavanje, kao i druge poslove shodno odredbama Uredbe o načinu finansiranja i upravljanja Garancijskim fondom ("Službene novine Federacije BiH", broj 44/20).


II. ZAKONODAVNI OKVIR


- Zakon o Vladi Federacije Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", br. 1/94, 8/95, 58/02, 19/03, 2/06 i 8/06);
- Uredba o načinu finansiranja i upravljanja Garancijskim fondom ("Službene novine Federacije BiH", broj 44/20);
- Budžet Federacije Bosne i Hercegovine za 2020. godinu ("Službene novine Federacije BiH", br. 99/19 i 28/20);
- Zakon o izvršavanju Budžeta Federacije Bosne i Hercegovine za 2020. godinu ("Službene novine Federacije BiH", br. 99/19 i 28/20).


III. CILJ PROGRAMA


Osnovni cilj Programa je da se u uslovima otežanog poslovanja usljed pandemije COVID - 19 obezbijedi podrška velikim privrednim društvima za održanje tekuće likvidnosti, održanje postojećeg stepena zaposlenosti, te kreiranje novih radnih mjesta, a koja imaju problem pristupu kreditnim sredstvima usljed povećanja rizika izazvanog poremećajima likvidnosti i/ili nedostatkom adekvatnog kolaterala.


IV. NAMJENA SREDSTAVA PROGRAMA I TRAJANJE


Garancije Fonda mogu se izdavati za kredite sa rokom dospijeća do 60 mjeseci, uključujući grace period do 18 mjeseci za dugoročne kredite, a koji su namijenjeni finansiranju:
a) tekuće likvidnosti (npr. isplata bruto plaća, troškova tekućeg poslovanja i sl.) u iznosu do 50% od ukupnog rashoda za bruto plaće u 2019. godini, odnosno do 6 isplaćenih bruto plaća;
b) obrtnih sredstava (zalihe, materijal, sitan inventar i dr.) u iznosu do 25% ostvarenih godišnjih prihoda za 2019. godinu,
c) dovršavanju već započetih investicija prije proglašenja stanja nesreće, odnosno do 17.03.2020. godine;
d) investicija manjeg obima u iznosu do 30% od vrijednosti stalnih sredstava iz bilansa stanja za 2019. godinu.
Garancije Fonda ne mogu se izdavati za kredite namijenjene za:
a) kupovinu zemljišta i poslovnih prostora;
b) kupovinu poslovnih udjela ili dionica;
c) finansiranje transakcija između korisnika kredita i sa njim povezanih lica;
d) refinansiranju postojećih kreditnih obaveza i obaveza po osnovu finansijskog lizinga.
Ovaj Program će se primjenjivati do 31.05.2021. godine. Garancije Fonda namijenjene su inicijalno u periodu ne dužem od 12 mjeseci od dana proglašenja prestanka nesreće uzrokovane pandemijom COVID-19, za jačanje kreditnog potencijala velikih preduzeća za osiguranje izvora finansiranja, s ciljem ublažavanja negativnih efekata uzrokovanih pandemijom COVID-19 na privredu Federacije Bosne i Hercegovine i stvaranju uslova za održivi rast privrede i zapošljavanje.


V. KORISNICI PROGRAMA


Proaram se odnosi na izdavanje garancija za kreditna sredstva velikim preduzećima, a to su po definiciji Zakona o računovodstvu i reviziji u Federaciji Bosni i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", broj 83/09), preduzeća koja na dan stavljanja finansijskih izvještaja ispunjavaju najmanje dva od sljedećih navedenih uslova:
- prosječan broj zaposlenih u toku godine je veći od 250,
- prosječna vrijednost poslovne imovine na kraju poslovne godine iznosi preko 4.000.000,00 KM,
- ukupan godišnji prihod iznosi preko 8.000.000,00 KM.
Pravo na izdavanje garancija po Programu imaju privredna društva definisana u skladu sa Zakonom o privrednim društvima ("Službene novine Federacije BiH", broj 81/15) čije je sjedište na području Federacije BiH, koja obavljaju proizvodnu, uslužnu i dr djelatnost i kojima je potrebna likvidnost za njihove aktivnosti, jer su suočeni sa poteškoćama u poslovanju kao posljedica pandemije uzrokovane COVID-19.
Podnosioci zahtjeva za izdavanje garancija po Programu ne mogu biti privredna društva u stečaju ili privredna društva nad kojima je pokrenut stečajni postupak ili postupak likvidacije, privredna društva koja podliježu neizvršenom nalogu za povrat sredstava, kao ni javna preduzeća bilo kojeg nivoa u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Korisnici kredita, za koje se traži garancija, ne mogu biti privredna društva iz sljedećih sektora:
- proizvodnja duhana i destiliranih alkoholnih pića, te povezanih proizvoda i trgovina njima,
- igre na sreću, kockanje, klađenje i kasina,
- proizvodnja oružja i municije,
- trgovina na veliko i malo,
- iznajmljivanje i davanja u zakup (lizing) automobila i motornih vozila (rent-a car).
Garancije Fonda mogu se izdavati samo za korisnike kredita koji ispunjavaju sljedeće minimalne uslove:
a) plasmani korisnika kredita u banci na dan 29.02.2020. godine su raspoređeni u nivo kreditnog rizika 1 ili 2;
(Navedeni uslovi ne primjenjuju se na korisnike kredita koji nemaju kreditna zaduženja kod komercijalnih banaka)
b) postoji kvalifikovan i dokumentovan negativni uticaj pandemije COVID-19 na poslovanje korisnika kredita.
Garancije Fonda ne mogu se izdavati korisnicima kredita koji:
a) imaju dospjele a neizmirene obaveze po osnovu doprinosa, direktnih i indirektnih poreza, a za koje nisu zaključeni sporazumi o obročnom plaćanju duga;
b) su isplatili dobit, odnosno dividendu u periodu od 29.02.2020. godine do 30.06.2021. godine ili u bilo kojem drugom periodu od 12 mjeseci prije podnošenja zahtjeva za kredit koji se podnosi nakon 30.06.2021. godine u procentu većem od od 50% od ukupnog iznosa dobiti, odnosno dividende, osim ako je dividenda isplaćena u dionicama korisnika kredita;
c) su sudužnici ili jemci po drugim kreditima ili finansijskom lizingu koji nisu raspoređeni u nivo kreditnog rizika 1 ili 2;
d) su u većinskom vlasništvu članova Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, Vlade Federacije BiH, Uprave i Nadzornog odbora Razvojne banke.


VI. RASPOLOŽIVA SREDSTVA


Ukupan iznos garancija koje se mogu izdati u okviru ovog Programa iznosi 100.000.000,00 KM. Ukupan iznos garantovanih obaveza Fonda prema jednom poduzetniku ili grupi povezanih poduzetnika ne može biti veći od 5 mil. KM. Garancija Fonda za pojedinačni kredit iznosi 50% iznosa glavnice kredita, ali ne više od 3 mil. KM. Za kredite koji budu odobreni sa valutnom klauzulom u nekoj stranoj valuti, garancija Fonda se može izdati samo za kredite uz valutnu klauzulu za EUR. Krediti za koje se izdaju garancije Fonda moraju imati utvrđen raspored otplate, uključujući redovne jednake mjesečne otplate i/ili jednokratne otplate.


VII. PROCEDURA IZDAVANJA GARANCIJE


Privredno društvo podnosi zahtjev za odobravanje kredita komercijalnoj banci.
Pored Zahtjeva za odobravanje kredita, klijent je dužan dostaviti dokumentaciju koju od njega traži komercijalna banka u cilju utvrđivanja kreditne sposobnosti.
Komercijalna banka u skladu sa svojim internim aktima procjenjuje kreditnu sposobnost korisnika kredita, određuje kamatnu stopu, te procjenjuje i dogovara instrumente osiguranja.
Po odobravanju kreditnog zahtjeva od strane komercijalne banke, ista šalje odluku o kreditu prema Razvojnoj banci Federacije Bosne i Hercegovine. Pravo na garanciju ne postoji, već Razvojna banka Federacije Bosne i Hercegovine o svakom zahtjevu donosi pojedinačnu odluku nakon provjere ispunjavanja uslova propisanih Uredbom Programom, u cilju izdavanja garancije Fonda. Razvojna banka Federacije Bosne Hercegovine je dužna propisati interne procedure za podnošenje i dokumentovanje zahtjeva za izdavanje garancija Fonda.
Ukupnu finansijsku korist garancije Fonda u okviru svakog kredita, komercijalna banka prenosi na korisnika kredita u obliku smanjenja kamatne stope i/ili smanjenja kolaterala koji zahtijeva za dati kredit. U svakom ugovoru o kreditu komercijalna banka navodi koliko je kamatna stopa za korisnika kredita niža u odnosu na tržišnu kamatnu stopu, odnosno kamatnu stopu za kredit bez garancije Fonda. Ovim Programom je definisano sljedeće:
- Provizija za izdavanje garancije, kao jednokratna naknada iznosi 0,15% od nominalnog iznosa garancija,
- Premija rizika za garancije iznosi 0,60% na godišnjem nivou,
- Diskontna stopa za garancije iznosi 4,61% (prosječna kamatna stopa na kredite nefinansijskim preduzećima u KM sa valutnom klauzulom preko 1 do 5 godina na dan 30.06.2020. godine, koju objavljuje Centralna banka Bosne i Hercegovine, uvećana za 100 baznih bodova).
U skladu sa odredbama člana 19. Uredbe o načinu finansiranja i upravljanja Garancijskim fondom, provizija za izdavanje garancije i premija rizika neće se plaćati.


VIII. NADZOR I MJERENJE UČINAKA


U saradnji sa komercijalnom bankom, Razvojna banka nadzire namjensko korištenje i urednu otplatu kredita za koji su date garancije Fonda, te nadzire i provodi postupak povrata sredstava po osnovu plaćenih garancija Fonda.
Predlagač Programa će na kraju važenja ovog programa izvijestiti Vladu Federacije Bosne i Hercegovine o učincima koje su ove mjere proizvele (povećanje proizvodnje, povećanje broja zaposlenih, povećanje investicijskih aktivnosti i dr.)


IX. OBJAVLJIVANJE AKTA


Ministarstvo će ovaj Program i Odluku o usvajanju Programa objaviti na web stranici Ministarstva: www.fmeri.gov.ba.


Ministar
Nermin Džindić, s. r.