Na osnovu člana 19. stav (2) Zakona o Vladi Federacije Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", br. 1/94, 8/95, 58/02, 19/03, 2/06 i 8/06), i člana 13. stav (2) Uredbe o načinu finansiranja i upravljanja Garancijskim fondom ("Službene novine Federacije BiH", broj 44/20), na prijedlog Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, na 235. sjednici, održanoj 10.09.2020. godine, donosi



ODLUKU


O USVAJANJU KREDITNO GARANTNOG PROGRAMA ZA POLJOPRIVREDU I PREHRAMBENU INDUSTRIJU


I.


Usvaja se Kreditno garantni program za poljoprivredu i prehrambenu industriju (u daljem tekstu: Program).

Program iz stava (1) ove tačke je sastavni dio ove odluke.


II.


Ukupan iznos garancija po Programu iz tačke I. ove odluke koje će na teret Garancijskog fonda odobravati Razvojna banka Federacije Bosne i Hercegovine iznosi 100.000.000,00 konvertibilnih maraka i mogu se izdavati najkasnije do 31.05.2021. godine.


III.


Korisnici Programa su obrti i poduzeća iz oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije i poljoprivredne zadruge.


IV.


Za realizaciju ove odluke zadužuju se Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Federalno ministarstvo finansija i Razvojna banka Federacije Bosne i Hercegovine, svako u okviru svoje nadležnosti.


V.


Ova odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenim novinama Federacije BiH".

V. broj 1250/2020
10. septembra 2020. godine
Sarajevo


Premijer
Fadil Novalić, s. r.




Bosna i Hercegovina Federacija Bosne i Hercegovine Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Sarajevo



KREDITNO GARANTNI PROGRAM ZA POLJOPRIVREDU I PREHRAMBENU INDUSTRIJU



Sarajevo, 2020. godine I. UVOD


Kreditno garantnim programom za poljoprivredu i prehrambenu industriju (u daljem tekstu: Program), definišu se zakonodavni okvir, cilj, namjena i trajanje, korisnici Programa, uslovi izdavanja garancija, raspoloživa sredstva, procedura izdavanja garancije, nadzor i mjerenje učinaka, kao jedna od mjera pomoći poljoprivredi i prehrambenoj industriji Federacije Bosne i Hercegovine uslijed poteškoća u poslovanju uzrokovanih pandemijom COVID-19. Program se odnosi na način izdavanja garancija iz sredstava Garancijskog fonda (u daljem tekstu: Fond) za kreditna sredstva privrednim društvima u cilju održavanja likvidnosti i očuvanja stabilnosti privrede u Federaciji Bosne i Hercegovine, u uslovima potencijalnih rizika uzrokovanih pandemijom COVID-19.
Program se odnosi na dodjelu garancija obrtima i preduzećima iz oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije i poljoprivrednim zadrugama.


II. ZAKONODAVNI OKVIR


- Zakon o ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica ("Službene novine Federacije Bosne i Hercegovine", broj 28/20);
- Uredba o načinu finansiranja i upravljanja Garancijskim fondom ("Službene novine Federacije Bosne i Hercegovine", broj 44/20);
- Budžet Federacije Bosne i Hercegovine za 2020. godinu ("Službene novine Federacije BiH", br. 99/19 i 28/20);
Zakon o izvršavanju Budžeta Federacije Bosne i Hercegovine za 2020. godinu ("Službene novine Federacije BiH", br. 99/19 i 28/20).


III. CILJ PROGRAMA


Osnovni cilj Programa je da se u uslovima otežanog poslovanja uslijed pandemije COVID -19 obezbijedi podrška obrtima, preduzećima iz oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije i poljoprivrednim zadrugama za održanje tekuće likvidnosti, održanje postojećeg stepena zaposlenosti, te kreiranje novih radnih mjesta, a koja imaju problem pristupu kreditnim sredstvima uslijed povećanja rizika, izazvanog poremećajima likvidnosti i/ili nedostatak adekvatnog kolaterala.


IV. NAMJENA SREDSTAVA PROGRAMA I TRAJANJE


Garancije Fonda mogu se izdavati za kredite sa rokom dospijeća do 60 mjeseci, uključujući grace period do 18 mjeseci za dugoročne kredite, a koji su namijenjeni finansiranju:
a) tekuće likvidnosti (isplata plaća, plaćanje poreza i doprinosa) - do vrijednosti isplaćenih plaća, poreza i doprinosa za šest mjeseci poslovanja u 2019. godini,
b) obrtnih sredstava - do vrijednosti od 30 % ostvarenih godišnjih prihoda u 2019. godini,
c) dovršavanju već započetih investicija - za investicije započete do uključivo 17.03. 2020. godine,
d) investicija manjeg obima - za investicije započete nakon 17.03.2020. godine čija vrijednost ne prelazi 30% ostvarenih godišnjih prihoda u 2019. godini.
Garancije Fonda ne mogu se izdavati za kredite namijenjene za:
a) kupovinu zemljišta i poslovnih prostora;
b) kupovinu poslovnih udjela ili dionica;
c) finansiranje transakcija između korisnika kredita i sa njim povezanih lica;
d) refinansiranju postojećih kreditnih obaveza i obaveza po osnovu finansijskog lizinga;
e) finansiranje djelatnosti proizvodnje duhana i destiliranih alkoholnih pića, te povezanih proizvoda i trgovina njima.
Garancije Fonda izdaju se u razdoblju od 17.03.2020. godine do 31.05.2021. godine.


V. KORISNICI PROGRAMA


Pravo na izdavanje garancija po Programu imaju obrti i preduzeća iz oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije i poljoprivredne zadruge čije je sjedište na području Federacije BiH, koja obavljaju poljoprivrednu djelatnost i kojima je potrebna likvidnost za njihove aktivnosti jer su suočeni sa poteškoćama u poslovanju kao posljedica pandemije uzrokovane COVID-19.
Podnosioci zahtjeva za izdavanje garancija po Programu ne mogu biti obrti odnosno privredna društva u stečaju ili nad kojima je pokrenut stečajni postupak ili postupak likvidacije, odnosno koja podliježu neizvršenom nalogu za povrat sredstava.


VI. USLOVI IZDAVANJA GARANCIJA


Garancije Fonda mogu se izdavati samo za korisnike kredita koji ispunjavaju sljedeće minimalne uslove:
a) plasmani korisnika kredita u banci na dan 29.02.2020. godine su raspoređeni u nivo kreditnog rizika 1 ili 2, odnosno korisnici kredita nemaju kreditna zaduženja kod komercijalnih banaka;
b) postoji kvalifikovan i dokumentovan negativni uticaj pandemije COVID-19 na poslovanje poduzeća iz oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije odnosno poljoprivredne zadruge, koji dokumentuju pad ostvarenog prihoda od najmanje 20% u odnosu na isto razdoblje 2019. godine;
c) obrtnicima koji dokumentuju pad ostvarenog prihoda od najmanje 20% na način da dostavljena specifikacija za utvrđivanje dohotka od samostalne djelatnosti - Obrazac SPR 1053, na datum završetka prethodnog kvartala (na dan 31.03; 30. 06; 30.09. i 31.12.) se uspoređuje sa prihodom za isti period 2019. godine, a koji se izračunava na način da se prosječan mjesečni prihod za 2019. godinu (ukupan prihod po obrascu SPR 1053 za 2019. godinu podijeljen sa 12) pomnoži sa brojem mjeseci za koji se radi analiza u tekućoj godini (množi se sa 3, 6, 9 ili 12). Obveznici koji su registrovani tokom 2019. godine koriste prosjek prihoda ostvarenog u 2019. godini podijeljen sa brojem mjeseci tokom kojih su poslovali u 2019. godini. Obveznici koji su registrovani tokom 2020. godine imaju pravo apliciranja na Program bez obzira na ostvareni prihod. Za obrtnike i ostale samostalne privredne djelatnosti iz oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije nije primjenjiv kriterij isplata dobiti iz člana 11. stav (3) tačka b) Uredbe o načinu finansiranja i upravljanja Garancijskim fondom, budući da dobit ovih korisnika predstavlja lični dohodak vlasnika odnosno samostalnog poduzetnika, koji se isplaćuje isključivo po podnošenju specifikacije za utvrđivanje dohotka od samostalne djelatnosti - Obrazac SPR 1053.
U skladu sa odredbama člana 19. Uredbe o načinu finansiranja i upravljanja Garancijskim fondom ("Službene novine Federacije BiH", broj 44/20) provizija za izdavanje garancije i premija rizika neće se plaćati.
Garancije Fonda ne mogu se izdavati korisnicima kredita koji:
a) imaju dospjele a neizmirene obaveze po osnovu doprinosa, direktnih i indirektnih poreza, a za koje nisu zaključeni sporazumi o obročnom plaćanju duga;
b) su isplatili dobit, odnosno dividendu u periodu od 29.02.2020. godine do 30.06.2021. godine ili u bilo kojem drugom periodu od 12 mjeseci prije podnošenja zahtjeva za kredit koji se podnosi nakon 30.06.2021. godine u procentu većem od 50% od ukupnog iznosa dobiti, odnosno dividende, osim ako je dividenda isplaćena u dionicama korisnika kredita;
c) su sudužnici ili jemci po drugim kreditima ili finansijskom lizingu koji nisu raspoređeni u nivo kreditnog rizika 1 ili 2;
d) su u većinskom vlasništvu članova Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, Vlade Federacije BiH, Uprave i Nadzornog odbora Razvojne banke.


VII. RASPOLOŽIVA SREDSTVA


Ukupan iznos garancija koje se mogu izdati u okviru ovog Programa iznosi 100.000.000,00 konvertibilnih maraka.
Ukupan iznos garantovanih obaveza Fonda prema jednom poduzetniku ili grupi povezanih poduzetnika ne može biti veći od 5.000.000,00 konvertibilnih maraka. Garancija Fonda za pojedinačni kredit iznosi 50% iznosa glavnice kredita, ali ne više od 3.000.000,00 konvertibilnih maraka. Za kredite koji budu odobreni sa valutnom klauzulom u nekoj stranoj valuti, garancija Fonda se može izdati samo za kredite uz valutnu klauzulu za EUR. Krediti za koje se izdaju garancije Fonda moraju imati utvrđen raspored otplate, uključujući redovne jednake mjesečne otplate i/ili jednokratne otplate.


VIII. PROCEDURA IZDAVANJA GARANCIJE


Obrt ili preduzeće iz oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije, odnosno poljoprivredna zadruga podnosi zahtjev za odobravanje kredita komercijalnoj banci.
Pored Zahtjeva za odobravanje kredita, klijent je dužan dostaviti dokumentaciju koju od njega traži komercijalna banka u cilju utvrđivanja kreditne sposobnosti.
Komercijalna banka u skladu sa svojim internim aktima procjenjuje kreditnu sposobnost korisnika kredita, određuje kamatnu stopu, te procjenjuje i dogovara instrumente osiguranja. Po odobravanju kreditnog zahtjeva od strane komercijalne banke, ista šalje odluku o kreditu prema Razvojnoj banci Federacije Bosne i Hercegovine koja provodi postupak izdavanja garancije Fonda. Ukupnu finansijsku korist garancije Fonda u okviru svakog kredita, komercijalna banka prenosi na korisnika kredita u obliku smanjenja kamatne stope i/ili smanjenja kolaterala koji zahtijeva za dati kredit.
U svakom ugovoru o kreditu, komercijalna banka navodi koliko je kamatna stopa za korisnika kredita niža u odnosu na tržišnu kamatnu stopu, odnosno kamatnu stopu za kredit bez garancije Fonda.
Pravo na garanciju ne postoji, već Razvojna banka Federacije Bosne i Hercegovine o svakom zahtjevu donosi pojedinačnu odluku nakon provjere ispunjavanja uslova propisanih Uredbom i Programom.


IX. NADZOR I MJERENJE UČINAKA


Predlagač Programa će po okončanju istog izvijestiti Vladu Federacije Bosne i Hercegovine o učincima koje su mjere u okviru ovog Programa proizvele.


X. OBJAVLJIVANJE AKATA


Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva će ovaj Program i Odluku o usvajanju Programa objaviti na web stranici ministarstva www.fmpvs.gov.ba.


Ministar
Mr. sc. Šemsudin Dedić, s. r.