Na temelju članka 19. stavak 1. Zakona o Vladi Federacije Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", br. 1/94, 8/95, 58/02, 19/03, 2/06 i 8/06), na prijedlog federalnog ministra pravde, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, na 81. sjednici, održanoj 03.09.2013. godine, donosi
O PROCJENJIVANJU EKONOMSKE VRIJEDNOSTI PRAVNIH OSOBA, IMOVINE, OBVEZA I KAPITALA
I - TEMELJNE ODREDBE
Članak 1.
Ovom uredbom se ureduje djelatnost procjenjivanja ekonomske vrijednosti pravnih osoba, imovine, obveza i kapitala (u daljnjem tekstu: procjenjivanje ekonomske vrijednosti) kao neovisnog i samostalnog zanimanja ovlaštenih procjenitelja, njihova ovlaštenja i obveze.
Članak 2.
Procjenjivanje ekonomske vrijednosti
(1) Procjenjivanje ekonomske vrijednosti je ukupnost procjeniteljskog rada s ciljem utvrđivanja fer-vrijednosti pravnih osoba, imovine, obveza i kapitala.
(2) Procjenjivanje ekonomske vrijednosti je djelatnost utvrđivanja knjigovodstvene, tržišne, zamjenske, likvidacione i poslovne vrijednosti pravnih osoba, imovine, obveza i kapitala na temelju vjerodostojne dokumentacije, fizičke sposobnosti predmeta procjene i budućih novčanih primitaka i izdataka. Temeljno načelo procjene ekonomske vrijednosti jest, da pravna osoba, imovina, obveza ili kapital imaju ekonomsku vrijednost, ako stvaraju ekonomske učinke.
(3) Procjenjivanje ekonomske vrijednosti podrazumijeva i poslove prezentacije rezultata procjene pred upravnim, sudskim, bankarskim i drugim tijelima prema njihovim zahtjevima.
Članak 3.
Ovlašteni procjenitelj
Ovlašteni procjenitelj je fizička osoba koja obavlja djelatnost procjene ekonomske vrijednosti čiji su status i djelatnost uređeni ovom uredbom.
II - POSLOVI I OVLASTI OVLAŠTENIH PROCJENITELJA
Poslovi i ovlasti ovlaštenog procjenitelja
Članak 4.
Ovlašteni procjenitelj
(5) Ovlašteni procjenitelji su edukacijom osposobljeni i ispitom provjereni kvalificirani stručnjaci za obavljanje svih oblika statičke i dinamičke procjene ekonomske vrijednosti pravnih osoba, imovine, obveza i kapitala. Ovlašteni procjenitelji mogu obavljati procjenu ekonomske vrijednosti samostalno i kao voditelji ili članovi procjeniteljskih timova.
(2) O uslugama ovlaštenih procjenitelja obvezno se sklapa ugovor u pisanom obliku.
(3) Ovlašteni procjenitelj u okviru ugovora iz stavka 2. ovog članka ima ovlaštenja i dužnosti obavljati procjenu ekonomske vrijednosti pravnih osoba, imovine, obveza i kapitala.
(4) Ovlašteni procjenitelj može, uz pristanak naručitelja, tumačiti rezultate procjene i učinjenog postupka procjene svim korisnicima elaborata o procjeni (banke, državna, tijela, sindikati, osiguravajuće organizacije, vlasnici kapitala, ulagači i dr.).
Članak 5.
Stjecanje odobrenja za rad
Procjenom ekonomske vrijednosti mogu se baviti samo "fizičke osobe kojima je Federalno ministarstvo pravde (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) izdalo licencu za rad.
Članak 6.
Osobe ovlaštene za procjenjivanje ekonomske vrijednosti
Djelatnost procjenjivanja ekonomske vrijednosti sukladno odredbama ove uredbe može obavljati:
1. ovlašteni procjenitelji koji djelatnost procjenjivanja ekonomske vrijednosti obavljaju kao samostalnu djelatnost;
2. gospodarsko društvo u kojem je u radnom odnosu najmanje jedan ovlašteni procjenitelj.
III - UVJETI ZA OBAVLJANJE POSLOVA OVLAŠTENOG PROCJENITELJA
Članak 7.
(1) Ovlašteni procjenitelj može postati osoba koja ispunjava opće i posebne uvjete propisane ovom uredbom.
(2) Ovlašteni procjenitelj mora ispunjavati sljedeće opće uvjete:
1. da ima poslovu sposobnost;
2. da je državljanin Bosne i Hercegovine;
3. da govori hrvatskim, bosanskim i srpskim jezikom i pišu latiničnim ili ćiriličnim pismom i drugim jezikom i pismom koji je u službenoj uporabi na području na kojemu treba obavljati djelatnost;
4. da nije kažnjen za krivična djela protiv imovine, protiv sigurnosti platnog prometa i poslovanja, protiv pravosuđa, protiv vjerodostojnosti isprava te protiv službene dužnosti, i to za vrijeme od pet godina po pravosnažnosti presude kojom je osuđen, s time što se u to vrijeme ne računa vrijeme provedeno na izdržavanju kazne ili da protiv njega nije izrečena mjera sigurnosti zabrane obavljanja zanimanja koje je u potpunosti ili djelimice obuhvaćeno predmetom procjene ekonomske vrijednosti.
Članak 8.
Posebni uvjeti za obavljanje procjene ekonomske vrijednosti
(1) Uz opće uvjete iz članka 7. stavka 2. ove uredbe, ovlašteni procjenitelj mora ispunjavati i sljedeće posebne uvjete:
1. da je diplomirani ekonomist, diplomirani pravnik ili diplomirani inženjer, s diplomom fakulteta priznatom u Bosni i Hercegovini i najmanje pet godina radnog iskustva na poslovima vezanim uz procjenjivanje ekonomske vrijednosti;
2. da je završio pripremnu nastavu i položio ispit za ovlaštenog procjenitelja (u daljnjem tekstu: ispit) sukladno ovoj uredbi i dobio propisani, certifikat i licencu za rad.
(2) Pod radnim iskustvom na poslovima ekonomskog procjenjivanja iz stavka 1. točke 1. ovog članka, podrazumijeva se rad na primjeni ekonomskih, pravnih i inženjerskih metoda procjenjivanja ekonomske vrijednosti pravne osobe, imovine, obveza i kapitala ili druge poslove vezane uz procjenjivanje ekonomske vrijednosti.
Članak 9.
Ispit za ovlaštenog procjenitelja
(1) Pripremnu nastavu i polaganje ispita u smislu odredbi članka 8. ove uredbe organizuje i provodi Savez računovođa, revizora i financijskih djelatnika Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Savez) po nalogu i pod nadzorom Ministarstva.
(2) Ispit se polaže pred povjerenstvom koje se sastoji od najmanje tri člana, a imenuje ga Ministarstvo na prijedlog Saveza. Članovi povjerenstva su ovlašteni procjenitelji, istaknuti naučnici i stručnjaci iz ekonomske i inženjerske teorije i prakse.
(3) Ispit se polaže prema programu koji predlaže Savez, a donosi Ministarstvo.
(4) Troškove ispita snosi osoba koja polaže ispit. Visinu troškova utvrđuje Ministarstvo na prijedlog Saveza.
(5) Način, mjesto i postupak polaganja ispita propisuje Ministarstvo na prijedlog Saveza.
(6) Nadzor nad zakonitošću organiziranja i provođenja ispita, te stručni nadzor provodi Savez.
Članak 10.
Certifikat i licenca ovlaštenog procjenitelja
(1) Osobi koja ispunjava opće i posebne uvjete iz ove uredbe, te položi stručni ispit, sukladno ovoj uredbi, Savez izdaje certifikat, a Ministarstvo izdaje licencu (dozvolu za rad) ovlaštenog procjenitelja.
(2) Ovlašteni procjenitelj je ovlašten i dužan u pravnom prometu u poslovnim ispravama istaknuti broj i datum izdavanja certifikata kao i broj i rok važenja licence ovlaštenog procjenitelja. Isto vrijedi i za gospodarsko društvo koje obavlja poslove procjenjivanja ekonomske vrijednosti, koje ističe broj i datum certifikata i broj i rok važenja licence svojeg ovlaštenog procjenitelja.
Članak 11.
Prestanak važenja certifikata i licence ovlaštenog procjenitelja
(1) Status ovlaštenog procjenitelja prestaje:
1. smrću;
2. na njegov pisani zahtjev;
3. gubitkom uvjeta iz članka 7. stavak 2. i članka 8. stavka l. ove uredbe;
4. ako mu u disciplinskom postupku bude izrečena mjera zabrane obavljanja djelatnosti.
(2) Do prestanka djelatnosti u slučajevima iz stavka 1. ovog članka dolazi:
1. u slučaju iz točke 1. - datumom smrti;
2. u slučaju iz točke 2. - istekom roka određenog u zahtjevu;
3. u slučaju iz točke 3. - datumom gubitka propisanih uvjeta;
4. u slučaju iz točke 4. - pravosnažnošću rješenja.
(3) Rješenje o prestanku ili zabrane obavljanja djelatnosti u slučaju iz stavka 1. toč. 2, 3. i 4. ovog članka donosi Ministarstvo.
(4) Procjenom ekonomske vrijednosti ne smije se baviti ovlašteni procjenitelj od dana određenog u rješenju iz stavka 3. ovog članka.
(5) Na rješenje iz stavka 3. ovog članka ne može se izjaviti žalba ali se može pokrenuti upravni spor.
IV - PRAVA I OBVEZE OVLAŠTENOG PROCJENITELJA
Članak 12.
(1) Ovlašteni procjenitelj obavlja procjenjivanje samostalno i neovisno uz odgovarajuću naknadu prema veličini i složenosti predmeta procjene.
(2) Ovlašteni procjenitelj ovlašten je i obvezan čuvati prava i opravdane zahtjeve svoje stranke u okviru zakonskih propisa i vlastitog uvjerenja.
(3) Ovlašteni procjenitelj može raskinuti sklopljeni ugovor o pružanju usluga procjenjivanja ako stranka ne surađuje na način koji osigurava, po ugovoru, ispunjenje preuzetih obveza ovlaštenog procjenitelja.
(4) Ovlašteni procjenitelj koji se ne pridržava načela zakonitosti, savjesnosti i stručnosti odgovara prema odredbama Etičkog kodeksa ovlaštenih procjenitelja.
Članak 13.
Društvo za procjenjivanje ekonomske vrijednosti
(1) Poslove procjene ekonomske vrijednosti može obavljati gospodarsko društvo pod uvjetom da u radnom odnosu ima najmanje jednog ovlaštenog procjenitelja.
(2) Suglasnost za ispunjavanje uslova za upis djelatnosti procjenjivanja ekonomske vrijednosti u sudski registar daje Ministarstvo.
(3) Društvo za procjenjivanje mora obavijestiti Ministarstvo o upisu djelatnosti procjene ekonomske vrijednosti u sudski registar, najkasnije u roku od 15 dana od dana primitka rješenja o upisu.
Članak 14.
Nadzor
(1) Ako Ministarstvo utvrdi da društvo za procjenjivanje čini teže povrede zakona ili Kodeksa etike ovlaštenih procjenitelja može rješenjem zabraniti rad društva te ga po pravosnažnosti rješenja brisati iz registra društava za procjenjivanje iz članka 20. stavak 3. ove uredbe,
(2) Rješenje o zabrani rada društva je konačno i protiv njega se može pokrenuti upravni spor.
(3) Pravosnažno rješenje iz stavka 1. ovog članka Ministarstvo dostavlja nadležnom sudu zbog brisanja društva iz sudskog registra.
Članak 15.
Čuvanje isprava
(1) Ovlašteni procjenitelj obavlja djelatnost na temelju isprava i podataka dobivenih od stranke.
(2) Ovlašteni procjenitelj i društvo za procjenjivanje dužni su, čuvati isprave koje ne vrate stranci najmanje šest godina od dana njihova nastanka ili zaprimanja.
(3) Ovlašteni procjenitelj i društvo za procjenjivanje dužni su, nakon preteka roka iz stavka 2. ovog članka, sastaviti zapisnik s popisom isprava koje se vraćaju i pozvati stranku radi vraćanja.
(4) Ako se stranka ne odazove pozivu iz stavka 3. ovog članka ili je prestala poslovati, ovlašteni procjenitelj zapisnik s popisom isprava i isprave može predati Ministarstvu ili u nazočnosti člana imenovanog od Saveza, isprave uništiti, čime se oslobađa dužnosti čuvanja.
(5) Isprave iz stavka 4. ovoga članka koje se po posebnim propisima čuvaju trajno, čuvaju se u Ministarstvu.
Članak 16.
Čuvanje tajni
Ovlašteni procjenitelj dužan je čuvati kao poslovnu tajnu sve što mu je stranka povjerila ili što je u radu saznao na drugi način. Tajnu su dužne čuvati i druge osobe koje rade ili su radile za ovlaštenog procjenitelja.
Članak 17.
Pribava podataka
Državna tijela i pravne osobe za koje se obavlja procjena ekonomske vrijednosti dužne su ovlaštenom procjenitelju dati podatke koji su mu potrebni radi obavljanja poslova u određenom predmetu, ako to nije protivno i na štetu čuvanja službene ili profesionalne tajne davatelja podataka.
Članak 18.
Odgovornost ovlaštenog procjenitelja
(1) Ovlašteni procjenitelj odgovara za svoj rad sukladno odredbama ove uredbe i ugovora sa strankom.
(2) Ovlašteni procjenitelj je dužan u tijeku kalendarske godine raditi na vlastitom stručnom usavršavanju i pohađati kontinuiranu profesionalnu edukaciju (u daljem tekstu: KPE) u skladu sa Pravilnikom o KPE koji donosi Savez.
(3) Stranka koja ima primjedbe na rad ovlaštenog procjenitelja može podnijeti prigovor ovlaštenom procjenitelju. Ako ovlašteni procjenitelj ne otkloni propuste iz prigovora u primjerenom roku, stanka može uputiti prigovor Ministarstvu ili svoja prava ostvariti pred sudom, Ministarstvo može pokrenuti odgovarajući postupak protiv ovlaštenog procjenitelja.
(4) Ministarstvo može izreći disciplinsku mjeru određenu općim aktima Ministarstva ovlaštenom procjenitelju koji ne poštuje odredbe ove uredbe, ili mu privremeno oduzeti odobrenje za rad.
(5) Ako ovlašteni procjenitelj posumnja u vjerodostojnost pojedine isprave koje mu je stranka dostavila, upozorit će na to stranku, a može raskinuti ugovor o procjeni pozivajući se na odredbe članka 12. stavka 4. ove uredbe.
Članak 19.
Nastup pred strankom
Ovlašteni procjenitelj u odnosima sa strankom dužan je pridržavati se načela zakonitosti, savjesnosti i stručnosti, te postupati sukladno kodeksu etike ovlaštenih procjenitelja i s Ustavom i propisima Federacije Bosne i Hercegovine.
V - ORGANIZACIJA OVLAŠTENIH PROCJENITELJA
Članak 20.
Organizacija i članstvo
(1) Ovlašteni procjenitelji obvezno se udružuju u Savez, kao samostalnu i neovisnu organizaciju sa svojstvom pravne osobe.
(2) Savez predstavlja ovlaštene procjenitelje Federacije Bosne i Hercegovine kao cjelinu, te promiče, usklađuje i zastupa zajedničke interese ovlaštenih procjenitelja.
(3) Savez vodi registar osoba koje su položile ispit za ovlaštenog procjenitelja i kojima je izdat certifikat i prati ispunjavanje obveze KPE Ovlaštenih procjenitelja, te o istim izdaje potvrdu o ispunjenju uvjeta za izdavanje licence za rad. U registar se upisuju sve promjene. Podaci iz registra su javni.
(4) Ministarstvo vodi registar osoba koje su ispunile uvjete za izdavanje (produženje) licence za rad ovlaštenog procjenitelja.
(5) Ministarstvo vodi registar gospodarskih društava za procjenjivanje ekonomske vrijednosti i izdaje licence za rad. U registar se upisuju sve promjene. Podaci iz registra su javni.
VI - ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 21.
Stupanje na snagu i primjena
"Službenim novinama Federacije BiH".
V broj 950/2013
03. rujna 2013. godine
Sarajevo
Premijer
Nermin Nikšić, v. r.