Na temelju članka 19. stavak 2. Zakona o Vladi Federacije Bosne i Hercegovine {"Službene novine Federacije BiH", br. 1/94, 8/95, 58/02, 19/03, 2/06 i 8/06), na prijedlog federalnog ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, na svojoj 30. sjednici održanoj 22.12. 2011. godine, donosi
O D L U K U
O MJERAMA ZA SPRJEČAVANJE ŠIRENJA I UNIŠTAVANJE KOROVSKE BILJNE VRSTE -AMBROSIA ARTBMISIIFOLIA L. (Ambrozija)
Ovom Odlukom se propisuju mjere za sprječavanje širenja suzbijanjem i uništavanje korovske biljne vrste - Ambrosia artemisiifolia L. (u daljnjem tekstu: ambrozija), utvrđuju osobe dužne da provode mjere i određuje nadzor nad provedbom. Suzbijanje i uništavanje ambrozije vrši se na površinama: poljoprivrednog, šumskog, građevnog i vodnog zemljišta.
Mjere za sprječavanje širenja i uništavanje ambrozije provode:
1) vlasnici i korisnici poljoprivrednog zemljišta - obrađenog i neobrađenog (njive, voćnjaci, vinogradi, vrtovi i bašte, livade i drugo) i zapuštenih površina poljoprivrednog zemljišta;
2) vlasnici i korisnici šumskog zemljišta (šuma i lovišta);
3) vlasnici i korisnici građevnog zemljišta - izgrađenog i neizgrađenog;
4) subjekti koji upravljaju vodotocima i kanalima i površinama uz vodotoke i kanale;
5) subjekti koji održavaju površine uz javne puteve, ceste i željezničke pruge;
6) subjekti koji upravljaju nacionalnim parkovima, parkovima, grobljima i drugim zelenim površinama;
7) vlasnici i korisnici zapuštenih zemljišnih površina pored puteva, staza, kao i utrina, degradiranih pašnjaka, zapuštenih parkova, iskrčenih mjesta u šumama i drugo.
Vlasnici, korisnici i subjekti iz točke II ove Odluke dužni su da tijekom vegetacijske sezone, u više navrata, u periodu od travnja do kraja lipnja prije fenološke faze cvjetanja, pa sve do listopada, na površinama iz točke II ove Odluke redovito suzbijaju i uništavaju ambroziju primjenom slijedećih mjera:
1) agrotehničkih mjera: obradom zemljišta (oranje, zaoravanje strnjišta, tanjiranje), njegom usjeva (okopavanje, meduredno kultiviranje, plijevljenje), uvođenjem i održavanjem plodoreda, pravovremenom sjetvom i pribranom kulture/kultura koje se uzgajaju, drugo;
2) mehaničkih mjera: kultivacijom površina (čupanjem, redovitom košnjom, okopavanjem, spaljivanjem uništenog bilja, sjetvom kvalitetne trave čistog sjemena formiranjem gustog i čvrstog pokrova, ustanovljavanjem cvjetnjaka ili sadnjom drveća) i dr.;
3) kemijskih mjera: uporabom odgovarajućih sredstava za zaštitu bilja - herbicida (selektivnih i neselektivnih-totalnih) koji imaju odobrenje za promet i uporabu u Federaciji BiH i koji se koriste za suzbijanje ambrozije. Sredstva za zasutu bilja moraju se uporabljavati sukladno uputi za primjenu koje se nalazi priloženo u pakiranju sredstva, strogo vodeći računa o vrsti i namjeni zemljišta na kojem se sredstva primjenjuju (poljoprivredna ili nepoljoprivredna površina), kao i o njihovoj uporabi na propisanoj udaljenosti od voda, vodotokova, izvorišta voda, jezera i sl., i na način kojim će se osigurati očuvanje kakvoće vode i klase vodotoka.
Mjerodavni kantonalni organi uprave za poslove poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva dužni su, u suradnji sa općinskim službama mjerodavnim za poslove poljoprivrede, vodoprivrede, šumarstva, urbanizma, ekologije, geodezije i saobraćaja, izraditi evidenciju koja će sadržavati popis vlasnika, korisnika i subjekata iz točke II ove Odluke sa podacima prema Evidenciji koja se nalazi u privitku ove Odluke i čini njen sastavni dio.
Mjerodavni kantonalni organi uprave za poslove poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva dužni su evidenciju iz stavka 1. ove točke, u elektronskoj i pisanoj formi, dostaviti Federalnoj upravi za inspekcijske poslove i mjerodavnoj inspekciji na području kantona najkasnije u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ove Odluke.
Vlasnici, korisnici i subjekti iz točke II ove Odluke koji zemljište na kome raste ambrozija posjeduju ili su za njega odgovorni ili ga na bilo koji način koriste, snose troškove provedbe mjera iz točke III ove Odluke i troškove uklanjan ja bilja.
Za vršenje inspekcijskog nadzora nad provedbom mjera iz ove Odluke zadužuju se poljoprivredni, šumarski, urbanisticko-ekološki, vodoprivredni i saobraćajni inspektori mjerodavnih inspektorata Federalne uprave za inspekcijske poslove i kantonalnih uprava za inspekcijske poslove/ministarstava, svaki u svom djelokrugu rada, a sukladno odredbama Zakona o poljoprivrednom zemljištu ("Službene novine Federacije BiH", broj 52/09), Uredbe o šumama ("Službene novine Federacije BiH", br. 83/09, 26/10, 38/10 i 60/11), Zakona o prostornom planiranju i korišćenju zemljišta na razini Federacije Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", br. 2/06, 72/07, 32/08, 4/10,13/10 i 45/10); Zakona o zaštiti prirode ("Službene novine Federacije BiH", broj 33/03), Zakona o zaštiti okoliša ("Službene novine Federacije BiH", br. 33/03 i 38/09), Zakona o vodama ("Službene novine Federacije BiH", broj 70/06) te kantonalnih propisa i Zakona o inspekcijama u Federaciji Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", broj 69/05).
Mjerodavni inspektorati Federalne uprave inspekcijski nadzor nad provedbom ove Odluke vrše kod pravnih osoba iz točke II ove Odluke koji su vlasnici, korisnici ili subjekti "površina veličine 5 ha i više.
Mjerodavni inspektorati kantonalnih uprava/ministarstava inspekcijski nadzor nad provedbom ove Odluke vrše kod pravnih osoba iz točke II ove Odluke koji su vlasnici, korisnici ili subjekti površina veličine do 5 ha i kod fizičkih osoba.
Za vršenje inspekcijskog nadzora nad provedbom mjera iz ove Odluke na svim javnim gradskim ili općinskim zelenim površinama i na putnim pojasevima uz nekategorisane puteve zadužuju se mjerodavni gradski odnosno općinski inspektori, sukladno važećim federalnim, kantonalnim i propisima lokalne samouprave općine odnosno grada,
Prema vlasnicma, korisnicima i subjektima iz točke II ove Odluke za koje se inspekcijskim nadzorom utvrdi da ne poduzimaju mjere suzbijanja i uništavanja ambrozije iz točke III ove Odluke, mjerodavni inspektor poduzima mjere sukladno cl. 108. i 135. Žakona o inspekcijama u Federaciji Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", broj 69/05), odredbama Zakona o organizaciji organa uprave u Federaciji Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", broj 35/05) i kantonalnih zakona o inspekcijama.
Inspektori mjerodavnih inspektorata o izvršenom inspekcijskom nadzoru i poduzetim mjerama izvješćuju Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i Federalno ministarstvo okoliša i turizma najkasnije do 31. prosinca tekuće godine.
Federalni zavod za poljoprivredu Sarajevo, Federalni agromediteranski zavod Mostar, te kantonalna ministarstva odnosno kantonalni zavodi mjerodavni za poslove poljoprivrede i vršenje izvještajno-prognoznih poslova u zaštiti zdravlja bilja će, najkasnije u roku od 30 dana od dana stupanja na špagu ove Odluke putem sredstava informiranja i na druge pogodne načine izvjestiti javnost o temeljnim karakteristikama i izgledu ambrozije, o mjerama za sprječavanje Sirenja i uništavanje ambrozije i o obvezama iz ove Odluke.
Danom stupanja na snagu ove Odluke prestaje da važi Odluka o mjerama za sprječavanje širenja i uništavanje korovske biljne vrste - Ambrosia Artemisiifolia L. (Ambrozija) ("Službene novine Federacije BiH", broj 51/09).
Ova Odluka stupa na snagu narednog dana od dana objave u "Službenim novinama Federacije BiH", a primjenjivat će se od 01.04.2012. godine.
V broj 1441/11
22. prosinca 2011. godine
Sarajevo
Premijer
Nermin Nikšić, v. r.