Na osnovu čl, 32. i 41. Zakona o izvrgavanju Budžeta Federacije Bosne i Hercegovine za 2011. godinu ("Službene novine Federacije BiH", broj 14/11), člana 4. stav 4. Zakona o novčanoj podršci poljoprivredi i ruralnom razvoju ("Službene novine Federacije BiH", broj 42/10), a u vezi sa članom 28. Zakona o poljoprivredi ("Službene novine Federacije BiH", br. 88/07 i 4/10), Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, na 3. vanrednoj sjednici, održanoj 8. augusta 2011. godine, donijela je

 

O D L U K U

O IZMJENAMA I DOPUNAMA ODLUKE O
USVAJANJU PROGRAMA UTROŠKA SREDSTAVA SA
KRITERIJIMA RASPODJELE SREDSTAVA "POTICAJ
ZA POLJOPRIVREDU" UTVRĐENIH BUDŽETOM
FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE
ZA 2011. GODINU FEDERALNOM MINISTARSTVU
POLJOPRIVREDE, VODOPRIVREDE I ŠUMARSTVA

 

I

 

U Odluci o usvajanju Programa utroška sredstava sa kriterijima raspodjele sredstava "Poticaj za poljoprivredu" utvrđenih Budžetom Federacije Bosne i Hercegovine za 2011. godinu Federalnom ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva ("Službene novine Federacije BiH", broj 43/11), Pro­gram utroška sredstava sa kriterijima raspodjele sredstava "Poticaj zapoljoprivredu" utvrđenih Budžetom Federacije Bosne i Hercegovine za 2011. godinu Federalnom ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva mijenja se i glasi:

 

P R O G R A M

UTROŠKA SREDSTAVA " POTICAJ ZA POLJOPRIVREDU" UTVRĐENIH BUDŽETOM FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE SA KRITERIJIMA RASPODJELE ZA 2011. GODINU

 

 

1. Period realizacije Programa

Isplata podrški za poljoprivredu i druge aktivnosti vezano za poljoprivredu, koje se realizuju u periodu od 01.01. - 31.12.2011. godine.

2. Ukupna vrijednost Programa:

54.000.000,00 KM

3. Namjena Programa:

Podrška proizvodnji, kapitalnim ulaganjima, ruralnom razvoju, podrška dohotku i ostale vrste podrške.

4. Korisnici Programa:

Poljoprivredna gazdinstva odnosno klijenti upisani U Registar poljoprivrednih gazdinstava i Registar klijenata.

5, Izvor sredstava:

Budžet Federacije Bosne i Hercegovine za 2011. godinu - Budžet Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva "Poticaj za poljoprivredu" ("Službene novine Federacije BiH", broj 14/11)

6. Nosilac Programa:

Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva

7. Odgovorno lice:

Jerko lvanković-Lijanović, ministar

 

I UVOD

Tržište poljoprivrednih proizvoda u Bosni i Hercegovini je dugo funkcionisalo putem mehanizama kojima je upravljala država, kao što su garantovani otkup, garantovane cijene, cjenovno premiranje pojedinih proizvoda i sve ostalo što je karakterisalo plansku privredu i netržišnu ekonomiju. Tranzicioni procesi i prelazak na tržišni način privređivanja donose promjene koje zahtijevaju prilagođavanje svih učesnika na tržištu novo­nastalim promjenama, prije svega malih poljoprivrednika, čija proizvodnja je najviše zastupljena na tržištu.
Ovaj period je zato izuzetno važan za, neophodne strukturalne promjene u domaćoj poljoprivredi, pri čemu je važno naglasiti da je sprovođenje pojedinih mjera, zbog njihovog karaktera, moguće jedino u tranzicionom periodu kada se očekuje njihov najveći efekat primjene. Ove mjere vremenom će biti revidirane i usklađene sa Zajedničkom poljoprivrednom politikom (CAP) Common Agricultural Policy Evropske unije, pravilima i principima WTO.
U 2011. godini slijedi dalja liberalizacija tržišta po osnovu obaveza iz sporazuma CEFTA-e (zemlje članice su se obavezale na dalju liberalizaciju i uklanjanje vancarinskih barijera u trgovini), i Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanja sa EU.
Radi navedenih procesa, a pogotovo zbog potrebe usklađi­vanja sa Zajedničkom poljoprivrednom politikom EU, od Bosne i Hercegovine se očekuje da započne proces transformacije dosadašnjih modela subvencioniranja u poljoprivredi iz gotovo isključivo jednog modela (poticaja proizvodnji), u više modela koji uključuju ruralni razvoj, podršku investicionim ulaganjima u poljoprivredna gazdinstva, edukacije, nastup na sajmovima i marketingu proizvoda, nekomercijalnim gazdinstvima, podršku dohotku i dr.
S tim u vezi, a zbog otežanih uslova u kojem se nalazi poljoprivredni sektor u cjelini, Federalno ministarstvo poljo­privrede, vodoprivrede i šumarstva je redefinisalo prioritete svojih aktivnosti, i svoju poljoprivrednu politiku u ovoj godini. Ona se ogleda prije svega u očuvanju dostignutog nivoa u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji, a uvođenje mjera strukturne politike uslovljeno je obezbjeđenjem dodatnih sredstava za realizaciju pomenutih mjera.
Zbog velikog pritiska konkurentskih proizvoda i niskog nivoa cijena na svjetskom tržištu, nastoji se u okviru raspoloživih sredstava povećati direktni poticaj određenim vrstama proizvodnje kako bi im se pomoglo u prevazilaženju trenutačnih poteškoća i opstanak na tržištu.
Primarna poljoprivredna proizvodnja je sirovinska osnova za prehranu stanovništva u izvornom ili prerađenom obliku, ali se ovom proizvodnjom osigurava i značajan dio sirovina za prerađivačku industriju (prehrambenu, tvornice stočne hrane, kožarsku i si.), što govori o njenoj velikoj važniosti za društvo u cjelini. Većim izdvajanjem sredstava u okviru kapitalnih ulaganja i ruralnog razvoja bi se osiguralo ostvarivanje ciljeva Srednjoročne strategije razvoja sektora poljoprivrede prvenstveno u dijelu transformacije u pravcu povećavanja konkurentske sposobnosti i očuvanja ruralnih prostora.
Sredstvima budžeta namijenjenog za poljoprivredu finansirati će se skup mjera usmjerenih ka ostvarivanju ciljeva postavljenih poljoprivredom politikom, a bliže definisanih Srednjoročnom strategijom razvoja poljoprivrede FBiH,
Zakonom o poljoprivredi i Zakonom o novčanim podrškama u poljoprivredi i ruralnom razvoju Federacije BiH.

U izradi Programa za 2011. godinu korišteni su slijedeći parametri:

-     prijave proizvodnji od strane nadležnih kantonalnih ministarstava,
-     preporuke Srednjoročne strategije razvoja poljoprivrednog sektora u Federaciji,
-     analize realizacije i efekti podrški u proteklom periodu,
-     prijedlozi i mišljenja resornih kantonalnih ministarstava,
-     prijedlozi i mišljenja poljoprivrednih udruženja, saveza,
asocijacija i komora,
-     analize uvoza i izvoza poljoprivrednih proizvoda,
-     zakonske i programske obaveze,
-     mišljenja nadležnih odbora za poljoprivredu Parlamenta Federacije BiH.

II KRITERIJI ZA RASPODJELU SREDSTAVA

Odobrena finansijska sredstva iz Budžeta Federacije Bosne i Hercegovine za Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva pod stavkom "Poticaj za poljoprivredu" raspoređivat će se fizičkim i pravnim licima (u daljnjem tekstu: klijenti) prema općim i posebnim kriterijima.

1. OPĆI KRITERIJI

Pravo na podršku ostvaruju:

-klijenti koji su državljani Bosne i Hercegovine.
-     klijenti koji su ostvarili primarnu poljoprivrednu proizvodnju, prehrambenu proizvodnju ili poljo­privrednu ili drugu djelatnost i koji imaju sjedište, odnosno prebivalište na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Federacija), propisanu ovim Programom.
-     klijenti koji su završili proizvodnju nakon 15.01.2011. godine a prije objave Programa novčanih podrški za 2011. godinu, kompletnu dokumentaciju dostavljaju, nadležnom kantonalnom ministarstvu u skladu sa Uputstvom za ostvarivanje prava na novčanu podršku u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji ("Službene novine Federacije BiH" br.17/10, 21/10, 28/10, 49/10 i 83/10). Obračun zahtjeva se vrši na osnovu visine sredstava propisanih Programom novčanih podrški "Poticaj za poljoprivredu" za 2011. godinu, nakon čega se proslijeđuju Federalnom ministarstvu na dalju realizaciju.
-     klijenti koji dostave potpune, blagovremene zahtjeve u skladu sa propisanim procedurama.
- .   klijenti koji izvrše prijavu proizvodnje na način i u rokovima propisanim pravilnikom za svaku pojedinu proizvodnju.

 

2. POSEBNI KRITERIJI
A/MODEL PODRŠKE PROIZVODNJI
A/1 BILJNA PROIZVODNJA

Proizvodnja krušnih žita (pšenica i raž) - klijenti koji zasiju najmanje l ha pšenice ili raži i prodaju najmanje 3,5 t/ha (merkantilne) pšenice ili raži.
-     Proizvodnja silaznog kukuruza - klijenti koji zasiju silazni kukuruz ostvaruju pravo na poticaj, ako su zasijati minimalno l ha, a poticaj mogu ostvariti za maksimalno 5 zasijanih hektara,
-     Proizvodnja uljarica (uljana repica, suncokret i soja) - klijenti koji zasiju najmanje l ha uljarica i prodaju najmanje 2 t/ha uljarica,
-     Proizvodnja povrća (paradajz, paprika, krastavac, patlidžan, mrkva, cvekla, luk i mladi krompir) - klijenti koji zasade najmanje 0,5 ha povrća i prodaju najmanje 2 t/ha povrća.
-:   Proizvodnja heljde - klijenti koji zasiju najmanje l ha heljde i prodaju najmanje l t/ha heljde:
-     Proizvodnja ljekovitog i aromatičnog bilja - klijenti koji su ostvarili proizvodnju ljekovitog i aromatičnog bilja na najmanjoj površini od 1ha, te isto prodaju.
-     Proizvodnja duhana u listu rod 2011 godine, (Virdžinija, berlej ili hercegovački ravnjak) - klijenti koji su zasadili duhan u skladu sa Zakonom o duhanu ("Službeni glasnik BiH", broj 32/10).
-     Proizvodnja sjemena strnih žitarica (pšenica, ječam, raž i zob) - klijenti koji proizvedu sjeme do kategorije certificirano sjeme druge generacije (C2), u skladu sa Pravilnikom o stručnom pregledu sjemenskog usjeva poljoprivrednog bilja Zakona o sjemenu i sadnom materijalu poljoprivrednog bilja, te isto prodaju.
-     Proizvodnja sjemena kukuruza - klijenti koji proizvedu sjeme kategorije kukuruz-jednostruki (SC), dvostruki (DC) i trostruki hibrid (TWQ u skladu sa Pravilnikom o stručnom pregledu sjemenskog usjeva poljoprivrednog bilja Zakona o sjemenu i sadnom materijalu poljoprivrednog bilja, te isto prodaju,
-     Proizvodnja sjemena soje - klijenti koji proizvedu sjeme do kategorije certificirano sjeme druge generacije (C2), u skladu sa Pravilnikom o stručnom pregledu sjemen­skog usjeva poljoprivrednog bilja Zakona o sjemenu i sadnom materijalu poljoprivrednog bilja, te isto prodaju.
-     Proizvodnja sjemena krompira - klijenti koji zasiju superelitno, elitno i originalno sjeme krompira i proizvedu ga u skladu sa Zakonom o sjemenu i sadnom materijalu.
-     Deklarisane sadnice krošnjastog voća - klijenti koji u toku 2011. godine proizvedu najmanje 50.000 sadnica krošnjastog voća u skladu sa Zakonom o sjemenu i sadnom materijalu poljoprivrednog bilja, te iste prodaju.
-    Deklarisane sadnice jagodičastog voća (malina, kupina, borovnica, brusnica i ribizla) - klijenti koji u 2011. godini proizvedu najmanje 20.000 sadnica maline i kupine, odnosno najmanje 10.000 sadnica borovnice, brusnice i ribizle u skladu sa Zakonom o sjemenu i sadnom materijalu poljoprivrednog bilja, te iste prodaju.
-     Deklarisane sadnice vinove loze - klijenti koji u 2011. godini proizvedu najmanje 50.000 sadnica vinove loze u skladu sa Zakonom o sjemenu i sadnom materijalu poljoprivrednog bilja, te iste prodaju.
-    Prelazne proizvodnje iz 2010. godine - klijenti koji su proizveli povrće za korištenje u svježem stanju; povrće za industrijsku preradu; duhan u listu roda 2010. godine (virdžinija, berlej i hercegovački ravnjak); deklarisane sadnice jabučastog - koštičavog voća; deklarisane sadnice jagodičastog voća (jagoda, malina, kupina, borovnica, brusnica, ribizla i ogrozd); deklarisane sadnice vinove loze, za koje nisu ostvarili novčanu podršku. Vlada Federacije Bosne i Hercegovine će naknadno odlučiti o statusu ovih proizvodnji.

A/2 ANIMALNA PROIZVODNJA
-     Proizvodnja svježeg kravljeg mlijeka (I, II, III i IV kvartal 2011. godine) - klijenti koji u I, II, III i IV kvartalu 2011. godine isporuče registrovanom otkupljivaču najmanje 1.500 litara svježeg kravljeg mlijeka kvartalno, najmanje masnoće 3,5 %, odnosno registrovani otkupljivač koji proizvodi svježe kravlje mlijeko za potrebe vlastitog pogona za preradu.
-     Proizvodnja goveđeg mesa - tov junadi - klijenti koji utove najmanje 3 muška grla od teladi iz domaćeg uzgoja, odnosno najmanje 10 muških grla od teladi iz uvoza, ulazne težine do 210 kg, starosti do 6 mjeseci i sa najmanjom izlaznom težinom od 500 kg, te iste prodaju.
Dužina provedena u tovu je najmanje 200 dana.
-     Uzgoj krava prvotelki (rasplodne junice) - Klijenti koji uzgoje najmanje dvije gravidne rasplodne junice s tim da služe za proširenje vlastitog stada ili su prodate na domaćem tržištu za potrebe dalje reprodukcije.
-      Uzgoj goveda u sistemu krava-tele. - Klijenti koji u uzgoju imaju najmanje 25 krava. Pasminskog sastava: mesne pasmine i križanci mesnih i kombinovanih pasmina goveda.
-     Proizvodnja svježeg ovčijeg i kozijeg mlijeka (I, II, III i IV kvartal 201L godine) - klijenti koji u I, II, III i IV kvartalu 2011. godine isporuče registrovanom otkuplji­vaču najmanje 400 litara svježeg ovčijeg mlijeka
kvartalno, najmanje masnoće 5% ili kozijeg mlijeka najmanje masnoće 3,2%, odnosno registrovani otkuplji­vač koji proizvodi svježe ovčije odnosno kozije mlijeko za potrebe vlastitog pogona za preradu.
-     Uzgoj rasplodne stoke (ovce i koze) - klijenti koji u osnovnom stadu imaju najmanje 50 ovaca odnosno 25 koza starijih od godinu dana.
-     Proizvodnja svinjskog mesa - tov svinja - klijenti koji utove najmanje 25 svinja od prasadi iz domaćeg uzgoja, odnosno najmanje 75 prasadi iz uvoza, ulazne težine do 35 kg i starosti do tri mjeseca sa najmanjom izlaznom težinom od 90 kg i iste prodaju. Dužina provedena u tovu je najmanje 80 dana.
-     Uzgoj rasplodne stoke - uzgoj rasplodnih krmača - klijenti koji imaju u uzgoju najmanje 5 rasplodnih krmača.
-     Uzgoj pilenki teških roditeljskih Unija - klijenti koji uvezu najmanje 10.000 pilića teške roditeljske linije i uzgajaju ih do prelaska u fazu reprodukcije.
-     Uzgoj pilenki lakih roditeljskih linija - klijenti koji uvezu najmanje 10.000 pilića lake roditeljske Unije i uzgajaju ih do prelaska u fazu reprodukcije.
-     Uzgoj 18-sedmičnih pilenki - klijenti koji u tekućoj godini uzgoje i prodaju najmanje 5.000 osamnaestosedmičnih pilenki.
-     Košnice pčela, uzgoj pčelinjih zajednica - klijenti koji imaju u uzgoju najmanje 20 košnica pčela i prodaju najmanje 15 kg meda po zajednici u toku jedne godine.
-    Proizvodnja - uzgoj slatkovodne ribe - klijenti koji su u IV kvartalu 2010. godine i tokom 2011. godine ostvarili proizvodnju ribe i istu prodali.
-     Proizvodnja - uzgoj morske ribe - klijenti koji su u IV kvartalu 2010. godine i tokom 2011. godine ostvarili proizvodnju ribe i istu prodali.
-    Prelazne proizvodnje iz 2010. godine - klijenti koji su proizveli/uzgojili svježe kravlje, ovčije i kozije mlijeko IV kvartal 2010. g. tov junadi; tov svinja; uzgoj u sistemu krava-tele; rasplodne junice; osnovno stado ovaca i koza; 18-sedmične pilenke; pilenke teške i lake roditeljske linije, a za koje nisu ostvarili novčanu podršku. Vlada Federacije Bosne i Hercegovine će naknadno odlučiti o statusu ovih proizvodnji.

B/MODEL PODRŠKE DOHOTKU

-    S obzirom da još uvijek nije uspostavljen Registar poljoprivrednih gazdinstava i Registar klijenata ovu mjeru nije moguće sprovesti u tekućoj godini.

C/ MODEL KAPITALNIH ULAGANJA
C/1 PODRŠKE INVESTICIONIM ULAGANJIMA U 2011. GODINI

Udio investicione podrške iznosi do 20% ukupne vrijednosti investicije a koristit će se za:
-     izgradnja štalskih objekata,
-     nabavka matičnog stada iz domaćeg uzgoja,
-     nabavka opreme i mehanizacije,
-     podizanje višegodišnjih zasada, podizanje rashladnih kapaciteta,
-     regres kamata 2% na godišnjem nivou.,
Svi eventualni viškovi sredstava koji ostanu neutrošeni na stavkama poticaji animalne i biljne proizvodnje bit će usmjereni na stavku kapitalna ulaganja.

D/ MODEL RURALNOG RAZVOJA

-     U 2011. godini predviđena sredstva za ruralni razvitak nisu na razini potrebitih sredstava za ovu mjeru. Ukoliko rebalansom Proračuna Federacije BiH budu osigurana dodatna sredstva, isti model će biti uvećan za odobreni iznos sredstava.

E/ MODEL OSTALIH VRSTA PODRŠKI

Ostale vrste podrški obuhvataju:
-     sufinansiranje premije osiguranja od mogućih šteta u poljoprivredno-prehrambenoj proizvodnji,
-    sufinansiranje naučno-stručnih skupova iz oblasti poljoprivredne i prehrambene proizvodnje (kongresa, simpozija, seminara i edukacija) i učešća na privrednim manifestacijama,
-    realizacija projekata od značaja za Federaciju,
-    podrška organiziranja poljoprivrednika (zadruge, udru­ženja, savezi i komore),
-    certifikacija u poljoprivredi i prehrambenoj industriji,
-    sufinanciranje međunarodnih projekata značajnih za Federaciju,
otkup, izvoz, proizvodnja orijentisana izvozu, promocija proizvodnje i proizvoda i naknada šteta poljoprivredno-prehrambenih proizvoda,
-    rezerve - nepredviđeni zahtjevi,
-    prenos obaveza iz 2010. godine - stručni projekti na osnovu Ugovora o realizaciji Stručnih projekata.

III SVRHA PROGRAMA

Svrha ovog .Programa je da se nastave započeti i otvore novi, procesi u poljoprivredno-prehrambenom sektoru, s ciljem da se ostvari:

-      povećanje obima poljoprivredne proizvodnje,
-    zadovoljavanje potreba domaćeg tržišta vlastitim proizvodima,
-    snabdijevanje prehrambene industrije sirovinama,
-    stabilizacija tržišta poljoprivredno - prehrambenih proizvoda,
-    smanjenje ovisnosti od uvoza i stvaranja pretpostavki za izvoz,
-    stvaranje tržišno orijentisanih proizvođača,
-    povećanje sjetvenih površina i privođenje kulturi neobrađenog obradivog poljoprivrednog zemljišta,
-    izgradnja i modernizacija kapaciteta dorade i prerade, veće zapošljavanje i smanjenje stope nezaposlenosti.

IV VISINA I RASPODJELA SREDSTAVA

Sredstva odobrena Budžetom iznose 54.000.000 KM i raspodijelit će se u skladu sa Programom na slijedeće oblasti:

A/MODEL PODRŠKE PROIZVODNJI
Tabela 1. Raspodjela sredstava po modelu poticaja za biljnu proizvodnju

A/1

 

BILJNA PROIZVODNJA

Jedinica mjere /KM.

Ukupan iznos podrške

A/1-1

Br

Proizvodnja  ratarskih, povrtlarskih, voćarskih i vinogradarskih kultura

 

 

 

1.

Proizvodnja hljebnih žita (pšenica i raž)

500/ha

6.095.706,00

 

la.

Proizvodnja silažnog kukuruza

100/ha

 

2.

Proizvodnja uljarica (uljana repica, suncokret i soja)

600/ha

 

3.

Proizvodnja povrća (paradajz, paprika, krastavac, patlidžan, mrkva, cvekla, luk i mladi krompir)

0,10/kg

 

4.

Proizvodnja heljde, ljekovitog i aromatičnog bilja

500/ha

 

5a.

Proizvodnja duhana u listu u 201 1. godini (virdžinija klasa MV).

1,7 kg

 

5b.

Proizvodnja duhana u listu u 2011 . godini (berlej klasa I-IV).

1,5/kg

 

5c.

Proizvodnja duhana u listu u 20 11 . godini (hercegovački ravnjak-A1, A2, A3, BI, B2 iB3),

l,8 kg

A/1-2

 

Proizvodnja sjemena

 

 

6.

Proizvodnja sjemena strnih žitarica (pšenica, ječam, raž i zob)

750/ha

 

7.

Proizvodnja sjemena kukuruza i soje

800/ha

 

8.

Proizvodnja sjemena krompira (super elitno i elitno)

2.500/ha

 

9.

Proizvodnja sjemena krompira (originalno sjeme)

1.250/ha

A/1-3

 

Proizvodnja sadnog materijala

 

 

10.

Deklarisane sadnice krošnjastog voća

0,50/kom

 

11.

Deklarisane sadnice jagodičastog voća (malina i kupina)

0,10/kom

 

12.

Deklarisane sadnice jagodičastog voća (borovnica, brusnica i ribizla)

0,50/kom

 

13.

Deklarisane sadnice vinove loze

0,30/kom

 

 

SVEGA A/1

 

Tabela 2. Raspodjela sredstava po modelu poticaja za animalnu proizvodnju

A/2

 

ANIMALNA PROIZVODNJA

Jedinica mjere /KM

Ukupan iznos podrške

A/2-l

Br.

Govedarska proizvodnja

 

 

 

 

1.

Proizvodnja svježeg kravljeg mlijeka (I, II, III i IV kvartal 2011. godine)

0,16/lit

 

2.

Proizvodnja goveđeg mesa - tov junadi

300/grlu

 

 

3.

Uzgoj krava prvotelki (rasplodne junice)

450/grlu.

 

 

3a.

Uzgoj goveda u sistemu krava tele

300/grlu

 

A/2-2

 

Ovčarska i kozarska proizvodnja

 

 

4.

Proizvodnja svježeg ovčijeg i kozijeg mlijeka (I, II, III i IV kvartal 2011. godine).

0,30/lit

 

5.

Uzgoj rasplodne stoke (ovce i koze)

15/grlu

A/2-3

 

Svinjogojska proizvodnja

 

 

6.

Proizvodnja svinjskog mesa - tov svinja

55/grlu

 

7.

Uzgoj rasplodne stoke - uzgoj rasplodnih krmača

75/grlu

A/2-4

 

Peradarska proizvodnja

 

 

8.

Uzgoj pilenki teških roditeljskih, linija

2,5/kljun.

 

9.

Uzgoj pilenki lakih roditeljskih linija

2,0/kljun.

 

10.

Uzgoj 18-sedmičnih pilenki

0,60/kljun

A/2-5

 

Pčelarska proizvodnja

 

 

11.

Košnice pčela, uzgoj pčelinjih zajednica

10/koš

A/2-6

 

Ribarska proizvodnja

 

 

12.

Proizvodnja - uzgoj slatkovodne ribe

0,35/kg

 

 

12a.

Proizvodnja- uzgoj morske ribe

0,35/kg

 

 

 

SVEGA (A/2)

 

24.910.294,60

B/ MODEL PODRŠKE DOHOTKU

Tabela 3. Raspodjela sredstava po modelu podrški dohotku

 

1.

Nekomercijalno porodično poljoprivredno gazdinstvo

KM/članu

 

 

SVEGA B

00.000,00

C/ MODEL KAPITALNA ULAGANJA

Tabela 4. Raspodjela sredstava za podršku investicionim ulaganjima i regresiranje kamata

C/1

 

III - MODEL KAPITALNIH ULAGANJA

C/1a

 

Vrsta podrške

 

Iznos u (KM)

 

1.

Kapitalna ulaganja u 2011. godini

Projekti

4.000.000,00

 

 

 

 

 

 

 

SVEGA C/1

 

4.000.000,00

D/ MODEL RURALNOG RAZVOJA

Tabela 5: Raspodjela Sredstava za novčane podrške za ruralni razvoj u 2011.god.

D/1

 

RURALNI RAZVOJ

 

Iznos u (KM)

Mjera

Naziv mjere

Ruralni razvoj u 2011. godini

Projekti

2.200.000,00

1.   certifikacija za organsku proizvodnju

 

do
300.000,00

SVEGA

 

2.500.000,00

E/ MODEL OSTALIH VRSTA PODRŠKI

Tabela 6. Model ostalih vrsta podrški

E

 

Ostale vrste podrški

 

 

Iznos u KM

 

1.

SUFINANSIRANJE PREMIJE OSIGURANJA

 

 

 

 

1.1.

Sufinansiranje premije osiguranja od mogućih šteta u poljoprivrednoj proizvodnji.

300.000

 

 

 

2.

SUFINANSIRANJE NAUČNO-STRUČNIH SKUPOVA IZ OBLASTI POLJOPRIVREDE (kongresa, simpozija, seminara, edukacija) i učešća na privrednim manifestacijama.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.1.

Podrška naučno-stručnim skupovima i aktivnostima iz područja:
- poljoprivredne proizvodnje, - prehrambene industrije, - ruralnog razvoja, - sigurnosti hrane i kvaliteta proizvoda. - edukacija proizvođača.

350.000

 

 

2.2.

Učešće na privrednim manifestacijama, i to:
- sufinansiranje odlaska i izlaganja poljoprivrednih proizvođača na sajmovima i izložbama iz oblasti
poljoprivredno-prehrambene proizvodnje

150.000

 

 

3.

PODRŠKA ORGANIZIRAN JU POLJOPRIVREDNIKA

 

 

 

3.1.

Finansiranje aktivnosti i organiziranja poljoprivrednih udruženja

350.000

Program

 

3.2.

Finansiranje aktivnosti i organiziranje poljoprivrednih zadruga

200.000

Program

 

3.3.

Finansiranje aktivnosti i organiziranje
poljoprivrednih komora

75.000

Program

 

4.

CERTIFIKACIJA U POLJOPRIVREDI I PREHRAMBENOJ INDUSTRIJI

 

 

 

4.1.

Sufinansiranje uvođenja i ceitifikacije standarda u poljoprivredi i prehrambenoj industriji

300.000

Program

 

5.

SUFINANSIRANJE MEĐUNARODNIH PROJEKATA ZNAČAJNIH ZA FBIH

 

 

 

5.1.

Izrada stadij a u sklopu pripreme projekata razvoja navodnjavanja u Federaciji.

300.000

Projekat

 

6.

Otkup, izvoz, proizvodnja orjentisana izvozu, promocija proizvodnje i proizvoda i naknada šteta
poljoprivredno-prehrambenih proizvoda

4.098.999

 

 

7.

REZERVE

2.075.000

 

 

 

Ukupno ostale podrške u 2011, godini.

 

8.198.999,00

 

8.

Prenos obaveza za stručne projekte, iz 2010. godine

 

 

 

8.1.

Stručni projekti na osnovu Ugovora o realizaciji stručnih projekata.

295.000

Ugovor

 

 

SVEGA E:

 

8.493.999,00

 

 

 

 

 

 

 

 

F/ ISPLATA NEISPLAĆENIH POTICAJA ZA 2010. GODINU UKLJUČUJUĆI I IV KVARTAL ZA MLIJEKO

Tabela 7, Isplata neisplaćenih poticaja za 2010.godinu uključujući i IV kvartal za mlijeko

 

 

 

 

F/1

 

Vrsta podrške

 

Iznos u (KM)

 

1.

Isplata neisplaćenih poticaja za 2010 godinu uključujući i IV kvartal za mlijeko

 

8.000.000,00

 

 

 

 

 

 

 

SVEGA F/1

 

8.000.000,00

 

 

UKUPNO (A+B4C+D+E + F)

 

54.000.000,00

 

 

V IZVOR SREDSTAVA

Izvor sredstava za realizaciju Programa je Budžet Federacije Bosne i Hercegovine za 2011. godinu (''Službene novine Federacije BiH", broj 14/11), u kojem je na poziciji "Poticaj za poljoprivredu" planiran iznos od 54.000.000 KM.

VI KORISNICI SREDSTAVA

Korisnici podrški su fizička i pravna lica koja ispune propisane opće i posebne kriterije iz ovog Programa i Pravilnika (poljoprivredni proizvođači, prerađivači, farme, lokalne zajednice, zadruge, udruženja, savezi, komore, naučne i stručne institucije), u skladu sa odredbama Zakona o poljoprivredi i Zakona o novčanoj podršci u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji.

 

VII UPRAVNI NADZOR I KONTROLA

Nadzor i kontrolu u fazi proizvodnje na terenu potencijalnih korisnika, kao i u toku prikupljanja i obrade dokumentacije, a prije dostavljanja aplikacija Federalnom ministarstvu, vršit će nadležni poljoprivredni kantonalni inspektori, odnosno ovlašteni službenici kantonalnih ministarstava, ovlašteni službenici Federalnog ministarstva i Federalna poljoprivredna inspekcija.
Osim kontrole i nadzora u toku proizvodnje, kontrolu i nadzor nad realizacijom ostalih dijelova utvrđenih ovim Programom vršit će ovlašteni službenici Federalnog ministarstva i Federalna poljoprivredna inspekcija.

 

II

 

Ova odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenim novinama Federacije BiH".

 

V broj 845/2011
8. augusta 2011. godine
Sarajevo

Premijer
Nermin Nikšić, s. r.