Na osnovu člana 30. stav4. Zakona o deviznom poslovanju ("Službene novine Federacije BiH", broj 47/10), Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je, na 155. sjednici održanoj 26. augusta 2010. godine, donijela

 

O D L U K U

O USLOVIMA ZA IZDAVANJE ODOBRENJA ZA
OTVARANJE DEVIZNOG RAČUNA UINOSTRANSTVU

 

I

 

Ovom Odlukom određuju se uslovi pod kojima rezident može dobiti dozvolu od Federalnog ministarstva finansija - Federalnog ministarstva financija (u daljem tekstu: Ministarstvo) za otvaranje računa i držanje sredstava na računu u inostranstvu (u nastavku teksta: dozvola za otvaranje deviznog računa u inostranstvu).

 

II

 

Rezident može dobiti dozvolu za otvaranje deviznog računa u inostranstvu ako, u smislu propisa o finansijskom poslovanju i propisa o platnom prometu u zemlji, nema na računu za redovno poslovanje nenamirenih dospjelih obaveza.

 

III

 

Ministarstvo izdaje dozvolu za otvaranje deviznog računa u inostranstvu u slijedećim slučajevima:

1.    za izvođenje investicionih radova u inostranstvu odobrenje se može izdati do 30% vrijednosti ugovorenog posla, i to ukupno:
-      za predujam primljen od stranog partnera ako jeotvaranje računa u inostranstvu uslov dobivanja predujma, uz dostavu kopije ugovora o izvođenju investicionih radova;
-      za inozemni kredit dobiven za finansiranje toga posla koji je uslovljen otvaranjem računa u inostranstvu, uz dostavu kopije ugovora o kreditu i
-      za potrebe snabdijevanja i održavanja radilišta u inostranstvu, i to za troškove: smještaja, prehrane i boravka radnika, plaća, poreza, osiguranja i za druge tekuće troškove u visini prosječnih jednomjesečnih troškova za te namjene, uz podnošenje predračuna.
2.    za istraživačke radove u inostranstvu uz podnošenje kopija ugovora o koncesiji za te radove.
3.    za polaganje garantnog depozita do iznosa iz ugovora zaključenog sa stranim partnerom ili iznosa predviđenog propisom strane zemlje, ili raspisanim međunarodnim tenderom, odnosno licitacijom, uz podnošenje kopija jednog od sljedećih dokaza: ugovora, zahtjeva stranog partnera, prevoda propisa strane zemlje ili uslova iz raspisanog međunarodnog tendera, odnosno licitacije.
4.    za realizaciju inostranog kredita čije je korištenje uslovljeno otvaranjem računa kod banke u inostranstvu, uz podnošenje kopija ugovora o kreditu.
5.    za kupoprodaju vrijednosnih papira u inostranstvu koje rezidenti obavljaju na osnovu zakona. Zahtjevu za izdavanje dozvole za ovu namjenu mora biti priložena kopija ugovora s inozemnim ovlaštenim društvom ili kopija druge dokumentacije u kojoj je naveden uslov
otvaranja računa u inostranstvu za potrebe kupoprodaje vrijednosnih papira te kopija dokumenta iz kojeg se vidi kolika je imovina fonda.Ako je ulagač rezident investicioni fond, dozvola iz ove tačke može se izdati najviše do visine iznosa propisanih čl. 76. i 97. Zakona o investicionim fondovima ("Službene novine Federacije BiH", broj 85/08). Praćenje ulaganja investicionih fondova u periodu na koji se odobrenje odnosi vrši depozitar fonda o čemu je dužan da Ministarstvu dostavlja kvartalne izvještaje. Ako rezident ulagač nije fond, dozvola se može izdati najviše do iznosa 20% neto vrijednosti njegove imovine. Vrijednost portfolija inostranih vrijednosnih papira dokazuje se izvodom računa vrijednosnih papira rezidenta kod banke skrbnika.
6.    za plaćanje troškova predstavništva i poslovnih jedinica osnovanih u inostranstvu u skladu sa zakonom kojim se ureduje vanjskotrgovinsko poslovanje u inostranstvu. Zahtjevu za izdavanje dozvole za ovu namjenu mora biti priložena kopija registracije predstavništva i poslovne jedinice u inostranstvu.
7.    za plaćanje troškova rezidenata koji pružaju usluge u međunarodnom robnom i putničkom prometu, uz podnošenje kopija registracije za obavljanje vanjskotrgovinskog prometa.
8.    za plačanje troškova društva za osiguranje, uz podnošenje kopija saglasnosti Agencije za nadzor osiguranja Federacije Bosne i Hercegovine. Dozvole za otvaranje deviznog računa u inostranstvu za slučajeve navedene u podtačkama 6., 7. i 8. ove tačke izdaju se do visine planiranih prosječnih dnevnih stanja sredstava na računu potrebnih za pokrivanje troškova.
9.    za naplatu potraživanja u netransferabilnoj valuti (domicilnoj valuti odnosne zemlje koja se prema propisu te zemlje ne može transferirati) koja se odnose na:
-     izvođenje investicionih radova ako je propisom odnosne zemlje ili raspisanom licitacijom ili tenderskom dokumentacijom takav uslov predviđen. Uz obrazloženi zahtjev, rezident podnosi izvod iz propisa odnosne zemlje, izvod iz raspisane licitacije ili izvod iz tenderske dokumentacije.
-     pružanje usluga u međunarodnom robnom i putničkom prometu, uz podnošenje isprava kojima se dokazuje opravdanost naplate i mogućnost utroška netransferabilne valute.
10.  za naplate po sudskim rješenjima u inostranstvu za koje je uslovljeno otvaranje deviznog računa u inostranstvu, uz podnošenje kopije odgovarajućeg rješenja.
11.  za potrebe poslovanja u inostranstvu državnih tijela, tijela osnovanih posredovanjem Bosne i Hercegovine i tijela osnovanih na osnovu međunarodnih ugovora' koje je : potpisala Bosna i Hercegovina,
12.  za potrebe školovanja ili stručnog usavršavanja u inostranstvu, uz podnošenje potvrde o školovanju ili stručnom usavršavanju izdate od strane institucije.
13.  za potrebe  liječenja u  inostranstvu  uz podnošenje preporuke ili uputnice za liječenje u inostranstvu. Rezidenti mogu neutrošenu netransferabilnu valutu, stečenu pod uslovima iz ove Odluke, prodati drugom rezidentu.

 

IV

 

Dozvole za otvaranje deviznog računa u inostranstvu iz ove Odluke izdaju se na osnovu zahtjeva rezidenta, najduže za jednu godinu, uz mogućnost produženja. Izuzetno, dozvolu za otvaranje deviznog računa u inostranstvu može se dati i za period duži od godinu dana, a najduže dok traje obaveza iz ugovora.
Zahtjev za izdavanje dozvole za otvaranje računa u inostranstvu treba sadržavati: namjenu, iznos za koji se traži dozvola te naziv zemlje i inostrane banke kod koje će se otvoriti račun. Zahtjevu se prilaže dokumentacija i podaci propisani ovom Odlukom te taksa prema Zakonu o federalnim upravnim taksama.
Ministarstvo može zatražiti prema potrebi i drugu dokumentaciju.

 

V

 

Rezident mora osigurati da prosječno dnevno stanje sredstava na računu u inostranstvu u tromjesečju ne pređe iznos koji je naveden u odobrenju za otvaranje deviznog računa u inostranstvu. Obaveza iz ovog stava ne odnosi se na fizička lica kojima je dozvola za otvaranje deviznog računa u inostranstvu izdala za potrebe školovanja ili liječenja u inostranstvu.
Prosječno dnevno stanje sredstava na računu u tromjesečju izračunava se tako da se saberu dnevna stanja u toku tromjesečja svakog radnog dana i da se dobijeni zbir podijeli brojem radnih dana tog tromjesečja.
Rezident je dužan izvještavati Ministarstvo o stanja sredstava na računu u inostranstvu prema posebnoj odluci, odnosno prema uslovima iz dozvole za otvaranje deviznog računa u inostranstvu. Obaveza iz ovog stava ne odnosi se na fizička lica kojima je dozvola za otvaranje deviznog računa u inostranstvu izdala za potrebe školovanja ili liječenja u inostranstvu.

 

VI

 

Sredstva sa računa u inostranstvu rezident je dužan doznačiti u Federaciju u roku od 30 dana od prestanka uslova zbog kojih je mogao imati sredstva na računu u inostranstvu.
Kod izvođenja investicionih radova u inostranstvu rezident je dužan doznačiti sredstva u Federaciju u roku od šest mjeseci od dana svršetka radova.
Izuzetno od stava 1. i 2. ove tačke, produženje roka važenja dozvole za držanje deviza na računu u inostranstvu može se odobriti za preostali iznos nenaplaćenih investicionih radova i/ili za period do pribavljanja potrebne dokumentacije za zatvaranje računa uslovljene propisom zemlje.
Nakon prenosa sredstava sa deviznog računa u inostranstvu u Federaciju rezident je dužan zatvoriti račun kod banke u inostranstvu i o tome obavijestiti Ministarstvo.

 

VII

 

Postupak izdavanja dozvole za otvaranje deviznog računa u inostranstvu iz tačke I ove Odluke provodi se u skladu sa Zakonom o upravnom postupku.
Dozvole izdate po Odluci o općim uslovima pod kojima se domaćoj osobi odobrava držanje deviza na računima kod banaka u inostranstvu ("Službene novine Federacije BiH", br, 62/04 i 44/06) vrijede do isteka roka naznačenog u rješenju Ministarstva.

 

VIII

 

Danom stupanja na snagu ove Odluke prestaje važiti Odluka o općim uslovima pod kojima se domaćoj osobi odobrava držanje deviza na računima kod banaka u inostranstvu ("Službene novine Federacije BiH", br. 62/04 i 44/06).

 

IX

 

Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenim novinama Federacije BiH".

 

V broj 743/10
26. augusta 2010. godine
Sarajevo

Premijer
Mustafa Mujezinović, s. r.