Na temelju članka 44. Zakona o deviznom poslovanju ("Službene novine Federacije BiH", broj 47/10), Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je, na 155. sjednici održanoj 26. kolovoza 2010. godine, donijela
O D L U K U
O IZNOŠENJU STRANE GOTOVINE I ČEKOVA
Ovom se Odlukom ureduje iznošenje strane gotovine i čekova pri prelasku državne granice, kao i u poštanskim i drugim pošiljkama.
Fizička osoba dužna je prilikom prelaska granice na graničnim prijelazima prijaviti carinskom organu svako iznošenje gotovine i čekova u stranoj valuti i konvertibilnim markama, za vlastite potrebe ili za drugu osobu, preko vrijednosti propisane ovom Odlukom.
Rezident fizička osoba može pri prelasku državne granice iznositi stranu gotovinu i čekove u vrijednosti 2.500 eura.
Pored iznosa iz stavka 1. ove točke rezident fizička osoba može pri prelasku granice iznositi stranu gotovinu i čekove u vrijednosti dodatnih 2.500 eura, uz predočenje dokaza da je stranu gotovinu podigao sa svog deviznog računa ili devizne štedne knjižice ili da ih je kupio kod ovlaštene banke. Isprava o podizanju ili kupnji važi do prvog prelaska granice i najduže 90 dana od dana izdavanja isprave.
Osim iznosa iz točke III ove Odluke rezident fizička osoba prilikom službenog puta u inozemstvo može iznijeti stranu gotovinu i čekove na osnovi putnog naloga u visini iznosa navedenog u nalogu i u nalogu banke za isplatu gotovine sa deviznog računa.
Osim iznosa iz točke III ove Odluke, ovlaštena osoba rezidenta pravne osobe i poduzetnika može iznijeti stranu gotovinu i čekove za potrebe plaćanja uvoza robe ili usluga iz inozemstva u vrijednosti do 3.000,00 eura, a više uz odobrenje Federalnog ministarstva financija (u daljnjem tekstu: Ministarstvo). Iznošenje strane gotovine i čekova za ovu namjenu rezident pravda kod carinskog organa nalogom banke iz točke IV ove Odluke i odobrenjem Ministarstva.
Nerezident fizička osoba može iznositi stranu gotovinu u vrijednosti 2.500 eura kao i stranu gotovinu koju je prijavio pri ulasku u zemlju i stranu gotovinu koju je u zemlji podigao s deviznog računa, odnosno s devizne štedne knjižice o čemu dobiva ispravu od banke.
U dozvoljeni iznos iz točke III i VI ove Odluke uključen je i iznos konvertibilnih maraka ako se u inozemstvo istodobno iznose i konvertibilne marke.
VIII
Iznošenje gotovine i čekova u većem iznosu od propisanog u točki III ove Odluke je dozvoljeno samo uz prethodno odobrenje Ministarstva.
Odobrenja iz stavka 1. ove točke Ministarstvo izdaje na temelju zahtjeva po sljedećim osnovama:
1) radi trajnog iseljenja rezidenta fizičke osobe u inozemstvo,
2) za troškove liječenja i školovanja u inozemstvu,
3) za poklone i pomoći rezidenta fizičke osobe članovima uže obitelji s prebivalištem odnosno boravištem u inozemstvu,
4) za nasljeđivanje po odluci suda ili drugog tijela koje vodi ostavinski postupak, ako nasljednici žive u inozemstvu,
5) za podmirenje useljenikova duga u inozemstvu,
6) izdržavanje obitelji u inozemstvu,
7) u slučaju drugog opravdanog razloga, čiju opravdanost ocjenjuje Ministarstvo.
Podnositelj zahtjeva iz točke VIII ove Odluke zahtjevu prilaže preslike dokumentacije kojom se dokazuju navedeni razlozi za iznošenje strane gotovine, to je:
1) radi trajnog iseljenja rezidenta fizičke osobe u inozemstvo:
- useljenička viza koju je izdalo ovlašteno tijelo strane zemlje ili druga dokumentacija kojom se može dokazati trajno iseljenje,
2) za troškove liječenja i školovanja u inozemstvu:
- preporuka ili uputnica za liječenje u inozemstvu,
- dokaz o školovanju u inozemstvu,
3) za poklone i pomoći rezidenta fizičke osobe članovima uže obitelji s prebivalištem odnosno boravištem u inozemstvu:
- izjava o darovanju ovjerena kod javnog bilježnika
- obrazloženje razloga zbog kojega se novac ili čekovi nose u inozemstvo.
4) za nasljeđivanje po odluci suda ili drugog tijela koje vodi ostavinski postupak, ako nasljednici imaju prebivalište u inozemstvu:
- rješenje ili druga odgovarajuća odluka o nasljeđivanju,
- dokaz o prebivalištu nasljednika,
5) za podmirenje useljenikova duga matičnoj zemlji:
- dokaz o postojanju useljenikova duga u matičnoj zemlji.
6) odluka nadležnog suda o izdržavanju, odnosno sporazum o izdržavanju.
Ako je podnositelj zahtjeva opunomoćena osoba, zahtjevu se prilaže preslika punomoći ovjerena kod javnog bilježnika.
Ministarstvo može zatražiti i drugu dokumentaciju radi utvrđivanja opravdanosti razloga za iznošenje strane gotovine.
Rezident fizička osoba može pri prelasku državne granice iznositi iz Federacije, bankarske i putničke čekove koji glase na stranu valutu u vrijednosti većoj iz točke III ove Odluke isključivo radi plaćanja robe i usluga u inozemstvu, uz predočenje isprave koju izdaje banka i u kojoj se navodi da su čekovi izdati radi plaćanja u inozemstvu.
Zahtjevu za izdavanje čekova radi plaćanja u inozemstvu rezident fizička osoba prilaže banci predračun nerezidenta -prodavatelja robe ili izvršitelja usluge.
Banka je dužna, u ispravi koju izdaje, radi iznošenja čekova naznačiti da su čekovi izdani radi plaćanja u inozemstvu te je dužna voditi posebnu evidenciju o izdanim čekovima, a predračune na osnovi kojih je izdala čekove, čuvati za potrebe nadzornih tijela.
Rezident fizička osoba kojem su izdani čekovi radi plaćanja inozemstvu prema ovoj odluci, dužan je u roku od 60 dana od dana izdavanja čekova podnijeti banci dokaze da su čekovi iskorišteni za plaćanje robe i usluga u inozemstvu.
Banka može iznositi stranu gotovinu, konvertibilne marke i čekove iz Federacije radi polaganja u korist svojeg računa u stranoj banci kao i vrijednosne papire radi deponiranja kod strane banke i korištenja za druge poslovne namjene u skladu sa propisima.
Banka može poštanskim i drugim pošiljkama slati i iznositi u inozemstvo:
1) stranu gotovinu koju šalje u korist svojeg računa u stranoj banci
2) čekove koji glase na stranu valutu koje šalje stranoj banci radi naplate.
Nerezident u poštanskim i drugim pošiljkama slobodno šalje i iznosi stranu gotovinu i čekove, odnosno prima stranu gotovinu i čekove uz poštivanje propisa kojima je uređeno obavljanje poštanskih usluga u međunarodnom prometu.
XIII
Postupak izdavanja odobrenja iz ove Odluke provodi se u skladu sa Zakonom o upravnom postupku.
Podnositelj zahtjeva dužan je zahtjevu priložiti dokumentaciju i podatke propisane ovom Odlukom te pristojbu prema Zakonu o federalnim upravnim pristojbama.
Danom stupanja na snagu ove Odluke prestaje, važiti Pravilnik o uvjetima i postupku iznošenja efektivnog stranog novca, vrijednosnih papira i vrijednosnica koje glase na strana sredstva plaćanja ("Službene novine Federacije BiH", broj 35/00).
Ova Odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenim novinama Federacije BiH".
V broj 741/10
26. kolovoza 2010. godine
Sarajevo
Premijer
Mustafa Mujezinović, v. r.