Na osnovu člana 53. stav 1. Zakona o organizaciji organa uprave u Federaciji Bosne i Hercegovine (''Službene novine Federacije BiH'', broj 35/05), Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, na prijedlog federalnog ministra pravde, donosi
O NAČELIMA ZA UTVRĐIVANJE UNUTRAŠNJE
ORGANIZACIJE FEDERALNIH ORGANA UPRAVE
I FEDERALNIH UPRAVNIH ORGANIZACIJA
I – OPĆE ODREDBE
Član 1.
Ovom Uredbom utvrđuju se načela za utvrđivanje unutrašnje organizacije federalnih organa uprave i federalnih upravnih organizacija (u daljnjem tekstu: federalni organi uprave), sadržaj pravilnika o unutrašnjoj organizaciji, osnove za utvrđivanje organizacijskih jedinica i uvjeti za njihovo organiziranje, sistematizacija radnih mjesta, rukovođenje organom i organizacijskim jedinicama, saradnja u vršenju poslova, programiranje i planiranje i druga pitanja od značaja za izradu pravilnika o unutrašnjoj organizaciji federalnih organa uprave.
Član 2.
Unutrašnja organizacija federalnih organa uprave utvrđuje se na osnovu propisa u kojima su uređena pitanja koja se odnose na unutrašnju organizaciju tih organa. Ti propisi su:
Član 3.
Izrada pravilnika o unutrašnjoj organizaciji mora se izvršiti na način da se mogu osigurati sljedeći principi:
II – SADRŽAJ PRAVILNIKA O UNUTRAŠNJOJ
ORGANIZACIJI FEDERALNOG ORGANA UPRAVE
Član 4.
U Pravilniku o unutrašnjoj organizaciji federalnih organa uprave uređuju se sljedeća pitanja:
10) unutrašnja organizacija federalne uprave i federalne upravne organizacije
koje se nalaze u sastavu federalnog ministarstva.
Pitanja iz stava 1. ovog člana predstavljaju sadržaj (sistematika) pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i utvrđuju se redoslijedom kako su navedena.
III – TEMELJNI PRINCIPI KOJI SE IMAJU OSTVARITI
PRAVILNIKOM O UNUTRAŠNJOJ ORGANIZACIJI
Član 5.
U poglavlju pravilnika koja se odnosi na osnovne odredbe uređuju se osnovni principi koji se imaju ostvariti pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji federalnog organa uprave i određuju pitanja koja spadaju u nadležnost organa utvrđena federalnim zakonom.
IV – UVJETI I NAČIN UTVRĐIVANJA UNUTRAŠNJE
ORGANIZACIJE FEDERALNOG ORGANA UPRAVE I
NADLEŽNOST ORGANIZACIJSKIH JEDINICA
1. Unutrašnja organizacija
Član 6.
U ovom poglavlju pravilnika utvrđuje se unutrašnja organizacija i nadležnost organizacijskih jedinica i samostalnih izvršilaca, ako postoje ti izvršioci.
Unutrašnja organizacija federalnog organa uprave utvrđuje se na osnovu vrste i obima poslova koji se po zakonu nalaze u nadležnosti tog organa.
Poslovi iz stava 2. ovog člana razvrstavaju se na organizacijske jedinice ili samo na radna mjesta, ako nema potrebe da se utvrđuju organizacijske jedinice.
Član 7.
Unutrašnja organizacija federalnog organa uprave obuhvata:
2. Organizacijske jedinice
a) Zajedničke odredbe
Član 8.
Vrsta i broj organizacijskih jedinica utvrđuje se prema vrsti, srodnosti, obimu i stepenu složenosti, međusobnoj povezanosti poslova i zadataka i efikasnom izvršavanju poslova i zadataka iz nadležnosti federalnog organa uprave.
Član 9.
Organizacijske jedinice mogu se ustanovljavati kao osnovne organizacijske jedinice (u daljnjem tekstu: osnovne jedinice) i kao unutrašnje organizacijske jedinice (u daljnjem tekstu: unutrašnje jedinice) koje se nalaze u sastavu osnovne jedinice.
Osnovne jedinice, mogu biti bez unutrašnjih jedinica, i s unutrašnjim jedinicama u svom sastavu.
Unutrašnja jedinica u svom sastavu ne može imati druge organizacijske jedinice.
Ako se u osnovnoj jedinici formiraju unutrašnje jedinice, u tom slučaju moraju se formirati najmanje dvije unutrašnje jedinice.
Član 10.
Osnovne jedinice mogu biti: kabinet, sektor, odjeljenje, inspektorat, centar, servis i služba.
Unutrašnje jedinice u sastavu osnovne jedinice mogu biti: odsjek, grupa, pisarnica, arhiva, stanica i računovodstvo.
U pojedinim federalnim organima uprave mogu se, samo izuzetno, ako je to neophodno i adekvatnije odgovara prirodi obavljanja određenih poslova, pored organizacijskih jedinica iz st. 1. i 2. ovog člana, utvrditi i organizacijske jedinice pod drugim nazivima, s tim što se u pravilniku o unutrašnjoj organizaciji mora utvrditi s kojom se organizacijskom jedinicom iz st. 1. i 2. ovog člana izjednačava ta organizacijska jedinica.
Član 11.
Svaki federalni organ uprave ima pravo da u svom pravilniku o unutrašnjoj organizaciji predvidi one organizacijske jedinice iz člana 10. ove Uredbe koje najadekvatnije i najefikasnije osiguravaju vršenje svih poslova i zadataka iz nadležnosti federalnog organa uprave, a u skladu sa odredbama ove Uredbe.
b) Osnovne organizacijske jedinice
Član 12.
Sektor, odjel, centar, servis i služba se obrazuje za vršenje istovrsnih, srodnih i međusobno povezanih upravnih i drugih stručnih poslova za koje je potreban određeni stepen samostalnosti u rukovođenju, a obim poslova za svaku od tih jedinica zahtijeva najmanje tri izvršioca s tim što se u taj broj ne uračunava rukovodilac organizacijske jedinice.
Član 13.
Inspektorat se obrazuje za vršenje poslova inspekcijskog nadzora iz nadležnosti federalnog organa uprave, s tim što to važi i za inspekcije koje su organizirane u okviru zajedničkog federalnog organa uprave za inspekcijske poslove.
U inspektoratu kao osnovnoj jedinici koja se obrazuje za vršenje inspekcijskog nadzora u više oblasti, mogu se obrazovati odsjeci kao unutrašnje jedinice za određene oblasti inspekcijskog nadzora.
Član 14.
Kabinet se obrazuje za vršenje poslova i zadataka koji su neposredno vezani za potrebe rada rukovodioca federalnog organa uprave, s tim što se može predvidjeti da kabinet opslužuje i sekretara federalnog organa uprave.
c) Unutrašnje organizacijske jedinice
Član 15.
Unutrašnje jedinice iz člana 10. stav 2. ove Uredbe mogu se obrazovati samo u okviru one osnovne jedinice u kojoj postoje dvije ili više vrsta poslova koji čine određenu samostalnu cjelinu i čije vršenje zahtijeva postojanje posebne organizacijske cjeline i posebno rukovođenje, a obim poslova svake unutrašnje jedinice zahtijeva najmanje tri izvršioca, s tim da se u taj broj ne uračunava šef unutrašnje organizacijske jedinice.
Pri opredjeljenju za osnivanje unutrašnje jedinice, u skladu sa uvjetima iz stava 1. ovog člana, mora se voditi računa o tome da se naziv i broj unutrašnjih jedinica odredi prema vrsti i obimu poslova koji će se obavljati u tim jedinicama.
Pri određivanju broja unutrašnjih jedinica u okviru iste osnovne jedinice treba polaziti od toga da se predvidi što manji broj tih jedinica i time osigura učinkovitije obavljanje poslova i rukovođenje osnovnom jedinicom.
d) Samostalni izvršilac
Član 16.
Ako u nadležnosti federalnog organa uprave postoje određeni poslovi koji samostalnu cjelinu, a zbog malog obima tih poslova nema potrebe da se osniva ni osnovna niti unutrašnja jedinica niti se vršenje tih poslova može predvidjeti u okvir neke od predviđenih organizacijskih jedinica, a za vršenje tih poslova potreban je samo jedan izvršilac, u tom slučaju se za obavljanje tih poslova može predvidjeti samostalni izvršilac, s tim da se mora odrediti rukovodilac koji vrši nadzor nad radom tog izvršioca.
e) Organizacijske jedinice izvan sjedišta federalnog organa uprave
Član 17.
Organizacijske jedinice izvan sjedišta federalnog organa uprave mogu se utvrditi samo onda ako je to predviđeno federalnim zakonom ili propisom Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Vlada Federacije).
Za jedinice iz stava 1. ovog člana, u pravilniku o unutrašnjoj organizaciji federalnog organa uprave utvrđuje se naziv jedinica, njihova nadležnost, sistematizacija radnih mjesta, način rukovođenja, sjedište jedinica i područje za koje se takve jedinice obrazuju.
Ako za obavljanje poslova iz stava 1. ovog člana, nije potrebno formirati organizacijsku jedinicu, u tom slučaju za obavljanje tih poslova može se odrediti samostalni izvršilac izvan sjedišta federalnog organa uprave. Za samostalnog izvršioca utvrđuje se sjedište, poslovi, područje na kojem djeluje i rukovodilac koji vrši nadzor nad njegovim radom.
Član 18.
Za organizacijske jedinice, odnosno samostalne izvršioce iz člana 17. ove Uredbe, federalni organ uprave je dužan osigurati uvjete za rad u pogledu odgovarajućeg prostora, tehničke i druge opreme, i druge uvjete, zavisno od prirode poslova i zadataka koji se obavljaju.
3. Nadležnost organizacijskih jedinica i samostalnih izvršilaca
Član 19.
Nadležnost organizacijskih jedinica utvrđuje se za svaku jedinicu pojedinačno i prema redoslijedu kako su te jedinice navedene u dijelu pravilnika u kojem je utvrđena unutrašnja organizacija organa uprave.
Za osnovne jedinice u kojima postoje unutrašnje jedinice prvo se utvrđuje nadležnost osnovne jedinice, a onda posebno nadležnost svake unutrašnje jedinice koje se nalaze u sastavu osnovne jedinice.
Nadležnost osnovnih jedinica utvrđuje se na osnovu poslova koji se po zakonu nalaze u nadležnosti federalnog organa uprave koji su navedeni u osnovnim odredbama pravilnika o unutrašnjoj organizaciji, a nadležnosti unutrašnjih jedinica utvrđuje se na osnovu poslova iz nadležnosti osnovne jedinice u čijem se sastavu nalaze unutrašnje jedinice.
Nadležnost samostalnog izvršioca utvrđuje se na osnovu poslova koji se prema članu 16. ove Uredbe ne mogu svrstati niti u osnovne niti unutrašnje jedinice.
V – SISTEMATIZACIJA RADNIH MJESTA
Član 20.
U ovom poglavlju pravilnika utvrđuju se radna mjesta državnih službenika i namještenika prema redoslijedu organizacijskih jedinica koje su utvrđene u poglavlju pravilnika u kojem je utvrđena unutrašnja organizacija federalnog organa uprave, a vrši se na sljedeći način, i to:
Radna mjesta državnih službenika utvrđuju se tako što se polazi od veće ka nižoj kategoriji radnog mjesta (pozicije radnih mjesta), a radna mjesta namještenika utvrđuju se iza radnih mjesta državnih službenika po redoslijedu kategorija radnih mjesta namještenika.
Sistematizacija radnih mjesta počinje time što se u prvoj odredbi utvrđuje ukupan broj izvršilaca i struktura rukovodećih i ostalih državnih službenika i namještenika, kao i svi elementi radnog mjesta.
Član 21.
Svako radno mjesto državnog službenika i namještenika obuhvata sljedeće elemente: naziv radnog mjesta, opis poslova, uvjete za vršenje poslova, vrstu djelatnosti, naziv grupe poslova, složenost poslova, status izvršioca, pozicija radnog mjesta i broj izvršilaca, a onda se navode osnovni propisi koji se koriste za obavljanje poslova radnog mjesta (zakoni i podzakonski propisi).
Elementi radnog mjesta utvrđuju se prema redoslijedu kako su naznačeni u stavu 1. ovog člana i utvrđuju se na sljedeći način:
- za radna mjesta državnih službenika prema grupama i složenosti koji su
utvrđeni u Uredbi o poslovima državnih službenika,
- za radna mjesta namještenika prema grupama i složenosti koji su
utvrđeni u Uredbi o poslovima namještenika,
Član 22.
Broj radnih mjesta utvrđuje se tako da se na jednom radnom mjestu obavljaju isti ili slični poslovi koji su međusobno povezani i koji se moraju obavljati kao cjelina.
Broj izvršilaca za svako radno mjesto određuje se prema vrsti, obimu i složenosti poslova i zadataka, vodeći računa da se osigura puna zaposlenost svakog izvršioca i maksimalno koristi njihovo stručno znanje i druge radne sposobnosti tako da na istom radnom mjestu može biti jedan ili više izvršilaca što zavisi od obima poslova radnog mjesta.
Član 23.
U okviru sistematizacije radnih mjesta utvrđuju se radna mjesta rukovodećih i ostalih državnih službenika i namještenika, osim radnog mjesta rukovodioca federalnog organa uprave sekretara tog organa uprave i savjetnika rukovodioca organa uprave.
Radno mjesto rukovodioca federalnog organa uprave, radno mjesto sekretara tog organa uprave i savjetnika rukovodioca organa uprave utvrđuju se u poglavlju pravilnika koji se odnosi na rukovođenje organom uprave.
Za radna mjesta rukovodećih državnih službenika koji rukovode osnovnim jedinicama, u okviru sistematizacije radnih mjesta, u opisu poslova treba utvrditi samo poslove koje oni neposredno vrše iz nadležnosti organizacijske jedinice kojom rukovode, a ovlaštenja u rukovođenju organizacijskom jedinicom utvrđuju se u poglavlju pravilnika koji se odnosi na rukovođenje organizacijskim jedinicama.
VI – RUKOVOĐENJE FEDERALNIM ORGANOM UPRAVE
I ORGANIZACIJSKIM JEDINICAMA
1. Rukovođenje federalnim organom uprave
Član 24.
U odnosu na rukovođenje federalnim organom uprave postupa se na sljedeći način:
2. Radno mjesto sekretara federalnog organa uprave
Član 25.
Radno mjesto sekretara federalnog organa uprave utvrđuje se iza radnog mjesta federalnog ministra, odnosno direktora samostalne federalne upravne organizacije.
Za radno mjesto sekretara federalnog organa uprave utvrđuju se sva ovlaštenja koje ima u vršenju koordinacije osnovnih jedinica koje su za sekratara utvrđena u Uredbi o poslovima državnih službenika, način ostvarivanja koordinacije i opis poslova koje će sekretar vršiti s tim da se utvrđuju i svi elementi radnog mjesta iz člana 21. ove Uredbe.
3. Rukovođenje i odgovornost u rukovođenju osnovnim jedinicama
Član 26.
Osnovnim jedinicama sektorom, odjelom, centrom, službom i servisom rukovode pomoćnici rukovodioca federalnog organa uprave.
Ovlaštenja pomoćnika iz stava 1. ovog člana u rukovođenju osnovnom jedinicom utvrđuju se na osnovu ovlaštenja koje su za pomoćnika rukovodioca organa uprave utvrđene u Uredbi o poslovima državnih službenika.
Izuzetno, može se predvidjeti da službom i servisom rukovodi načelnik osnovne jedinice koji nema status rukovodećeg državnog službenika, ako je to adekvatnije i efikasnije za rukovođenje tim jedinicama.
Član 27.
Inspektoratom, kao osnovnom jedinicom, rukovodi glavni federalni inspektor, a njegova ovlaštenja u rukovođenju inspektoratom utvrđuju se prema Uredbi o poslovima državnih službenika u kojoj su utvrđena ovlaštenja glavnog inspektora.
Član 28.
Kabinetom rukovodi pomoćnik rukovodioca federalnog organa uprave ili šef kabineta koji ima status rukovodioca osnovne jedinice kojom ne rukovodi rukovodeći državni službenik što se treba konkretno odrediti u pravilniku o unutrašnjoj organizaciji federalnog organa uprave.
Član 29.
Pitanja koja se odnose na odgovornost rukovodilaca osnovnih jedinica za rad i rukovođenje jedinicom utvrđuje se prema Zakonu o državnoj službi u kojem je utvrđena ta odgovornost.
4. Rukovođenje i odgovornost u rukovođenju unutrašnjim jedinicama
Član 30.
Unutrašnjom jedinicom, odsjekom, grupom, pisarnicom, stanicom i računovodstvom rukovodi šef unutrašnje jedinice s tim što namještenik može biti šef te jedinice samo onda ako u toj jedinici ne postoje radna mjesta državnih službenika.
Ovlaštenja šefova organizacijskih jedinica iz stava 1. ovog člana koji imaju status državnog službenika utvrđuju se prema Uredbi o poslovima državnih službenika, u kojoj su utvrđena ovlaštenja šefova tih jedinica, a za šefove tih jedinica koji imaju status namještenika, ovlastštenja u rukovođenju jedinicom utvrđuju se prema odgovarajućim odredbama Uredbe o poslovima namještenika, u kojima su utvrđena ta ovlaštenja.
Šef unutrašnje jedinice za svoj rad i rad jedinice kojom rukovodi, neposredno odgovara rukovodiocu koji rukovodi osnovnom jedinicom u čijem se sastavu nalazi unutrašnja jedinica i rukovodiocu federalnog organa uprave.
5. Radno mjesto savjetnika rukovodioca
federalnog organa uprave
Član 31.
Ako se u federalnom organu uprave u skladu sa zakonima iz člana 2. tač. 1. i 2. ove Uredbe, utvrđuje radno mjesto savjetnika rukovodioca tog organa, u tom slučaju to radno mjesto utvrđuje se iza podnaslova koji se odnosi na rukovođenje i odgovornost u rukovođenju unutrašnjim jedinicama.
Za radno mjesto savjetnika utvrđuje se naziv radnog mjesta, opis poslova i uvjeti u pogledu vrste visoke školske spreme, radno iskustvo i druga pitanja koja predstavljaju uvjet za vršenje poslova iz opisa radnog mjesta s tim da se ta pitanja uređuju posebno za svakog savjetnika koji se predviđaju, ako savjetnici vrše različite vrste poslova.
VII – STRUČNI KOLEGIJ I RADNA TIJELA
1. Stručni kolegij
Član 32.
U pravilniku se utvrđuje stručni kolegij rukovodioca federalnog organa uprave, utvrđuje sastav kolegija i pitanja koja se raspravljaju na kolegiju, a da se poslovnikom o radu kolegija uređuje način rada i druga pitanja od značaja za rad kolegija.
Za stručni kolegij se određuje da raspravlja sva značajnija pitanja iz nadležnosti federalnog organa uprave koja se odrede u pravilniku o unutrašnjoj organizaciji i da daje mišljenje rukovodiocu federalnog organa uprave za rješavanje tih pitanja.
2. Radne grupe i druga radna tijela
Član 33.
U Pravilniku se utvrđuju poslovi i zadaci iz nadležnosti federalnog organa uprave za čije se izvršenje mogu formirati komisije ili druga radna tijela, u čiji sastav se određuju rukovodeći i ostali državni službenici i namještenici različitih stručnih profila iz federalnog organa uprave.
Pitanja koja se odnose na sastav, zadatke i druge uvjete, kao i sredstva za finansiranje rada radnih tijela, utvrđuju se rješenjem rukovodioca federalnog organa uprave, kojim se formira radno tijelo.
Može se predvidjeti da se u komisije i druga radna tijela iz stava 1. ovog člana mogu angažirati i stručnjaci iz drugih federalnih organa uprave i drugih institucija ili pojedinci ako je angažiranje tih osoba neophodno s obzirom na posao koji radno tijelo treba da izvrši.
Naknade za rad u komisijama i drugim tijelima iz st. 2. i 3. ovog člana, utvrđuje se prema posebnom propisu Vlade Federacije u kojem su utvrđeni uvjeti za naknade rada tih tijela.
VIII – SURADNJA U VRŠENJU POSLOVA I ZADATAKA
Član 34.
U ovom poglavlju pravilnika utvrđuju se pitanja o načinu ostvarivanja saradnje u vršenju poslova iz nadležnosti federalnog organa uprave, i to:
IX – PROGRAMIRANJE I PLANIRANJE RADA
Član 35.
U ovom poglavlju pravilnika uređuje se sadržaj, način izrade i donošenje godišnjeg programa rada federalnog organa uprave i planova rada organizacijskih jedinica, kao i način ostvarivanja toga programa i planova rada.
Za program rada se određuju aktivnosti federalnog organa uprave na vršenju poslova i zadataka iz njegove nadležnosti, s tim da se mora predvidjeti obaveza usklađivanja programa rada s programom rada Vlade Federacije, a prema potrebi i s programima rada drugih federalnih organa vlasti.
Za planove rada organizacijskih jedinica utvrđuje se raspored, dinamika, izvršioci i drugi uvjeti potrebni za izvršavanje poslova i zadataka utvrđenih u programu rada federalnog organa uprave.
X – NAČIN OSTVARIVANJA PRAVA I DUŽNOSTI IZ
RADNOG ODNOSA I DISCIPLINSKA ODGOVORNOST
DRŽAVNIH SLUŽBENIKA I NAMJEŠTENIKA
Član 36.
U ovom poglavlju pravilnika uređuju se slijedeća pitanja:
XI – OSTVARIVANJE JAVNOSTI RADA
Član 37.
U ovom poglavlju pravilnika uređuje se način ostvarivanja javnosti rada federalnog organa uprave, koje obuhvata podnošenje izvještaja o radu Vladi Federacije, a prema potrebi i Parlamentu Federacije i drugim organima, kao i način davanja informacija i saopćenja javnosti o radu organa uprave i sredstvima javnog informiranja i državni službenici koji mogu davati te podatke i saopćenja.
XII – UNUTRAŠNJA ORGANIZACIJA FEDERALNE
UPRAVE I FEDERALNE UPRAVNE ORGANIZACIJE U
SASTAVU FEDERALNOG MINISTARSTVA
Član 38.
Ako je federalnim zakonom utvrđeno da se u sastavu federalnog ministarstva nalazi federalna uprava ili federalna upravna organizacija u tom slučaju, unutrašnja organizacija te uprave, odnosno upravne organizacije utvrđuje se, kao posebna cjelina, u okviru pravilnika o unutrašnjoj organizaciji federalnog ministarstva u čijem se sastavu nalaze i locira se iza odredaba pravilnika o javnosti rada federalnog ministarstva.
Za federalnu upravu i upravnu organizaciju iz stava 1. ovog člana utvrđuju se sljedeća pitanja: naziv federalne uprave odnosno upravne organizacije, unutrašnja organizacija, vrste i nadležnost organizacijskih jedinica, sistematizacija radnih mjesta i rukovođenje i odgovornost u rukovođenju federalnom upravom i federalnom upravnom organizacijom, s tim da se ta pitanja u pravilniku uređuju na način propisan u odredbama čl. 5. do 31. ove Uredbe.
Pitanja regulirana u odredbama čl. 32. do 37. ove Uredbe ne uređuju se u okviru pitanja iz stava 2. ovog člana, već se samo određuje da se ta pitanja uređena za federalno ministarstvo shodno primjenjuju i na federalnu upravu i upravnu organizaciju u sastavu ministarstva.
XIII – PRIMJENA OVE UREDBE NA STRUČNE
I DRUGE SLUŽBE
Član 39.
U skladu sa odredbama člana 74. Zakona o državnoj službi i odredbi člana 73. Zakona o namještenicima odredbe ove Uredbe shodno se primjenjuju i na izradi pravilnika o unutrašnjoj organizaciji stručne službe Vlade Federacije, Ureda za zakonodavstvo Vlade Federacije, agencije i druge službe, biroi i tijela koja osniva Vlada Federacije, kao i na stručne službe predsjednika i dopredsjednike Federacije, Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, Ombudsmana Federacije, Ustavnog suda Federacije Bosne i Hercegovine, Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine, Federalnog tužilaštva, Federalnog pravobranilaštva, Federalnog vijeća za prekršaje, federalne ustanove za izvršenje krivičnih sankcija i kantonalne i općinske sudove.
Član 40.
Prilikom izrade pravilnika o unutrašnjoj organizaciji stručnih i drugih službi organa iz člana 39. ove Uredbe, u obzir se uzimaju poslovi koji su zakonom i drugim propisima stavljeni u njihovu nadležnost, a ako su tim propisima utvrđeni nazivi radnih mjesta i uvjeti za vršenje poslova, kao i druga pitanja koja se uređuju pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji, u tom slučaju ta pitanja se u pravilniku uređuju na način predviđen tim propisima s tim što se mora odrediti kojoj poziciji radnog mjesta državnog službenika, odnosno namještenika odgovaraju takva radna mjesta, odnosno kojoj organizacijskoj jedinici odgovara jedinica predviđena tim propisima.
XIV – POSTUPAK IZRADE PRAVILNIKA
O UNUTRAŠNJOJ ORGANIZACIJI
Član 41.
Izradu pravilnika o unutrašnjoj organizaciji, u skladu sa ovom Uredbom, osigurava rukovodilac federalnog organa uprave.
Prijedlog pravilnika o unutrašnjoj organizaciji prije dostavljanja Vladi Federacije na davanje saglasnosti, dostavlja se na mišljenje Federalnom ministarstvu pravde i Uredu za zakonodavstvo Vlade Federacije.
Federalno ministarstvo pravde i Ured za zakonodavstvo Vlade Federacije, u okviru svoje nadležnosti daju mišljenje o prijedlogu pravilnika iz stava 1. ovog člana s gledišta njihove saglasnosti s propisima iz člana 2. ove Uredbe i odredbama ove Uredbe.
Rukovodilac federalnog organa uprave dužan je osigurati usklađenost prijedloga pravilnika o unutrašnjoj organizaciji s mišljenjem organa iz stava 3. ovog člana.
Rukovodilac federalnog organa uprave dužan je, prilikom podnošenja prijedloga pravilnika o unutrašnjoj organizaciji Vladi Federacije, radi davanja saglasnosti, uz pravilnik dostaviti i mišljenja organa iz stava 2. ovog člana, a u aktu kojim se traži saglasnost Vlade Federacije daje se izjašnjenje o primjedbama organa iz stava 2. ovog člana koja nisu prihvaćena, kao i obrazloženje za ukupan broj predviđenih izvršilaca.
U prilogu pravilnika daje se šema unutrašnje organizacije s radnim mjestima i brojem izvršilaca.
Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji federalnog organa uprave stupa na snagu danom dobijene saglasnosti Vlade Federacije.
XV – PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Član 42.
U federalnim organima uprave u kojima, u skladu sa posebnim federalniom zakonom ili drugim propisom postoji zamjenik rukovodioca federalnog organa uprave, njegova ovlaštenjai poslove koje vrši utvrđuju se u skladu sa zakonom u kojem je predviđen zamjenik rukovodioca federalnog organa uprave.
Radno mjesto zamjenika iz stava 1. ovog člana utvrđuje se u poglavlju pravilnika o unutrašnjoj organizaciji koje se odnosi na rukovođenje organom uprave, iza radnog mjesta rukovodioca federalnog organa uprave.
Član 43.
Federalni organi uprave i stručne i druge službe iz člana 39. ove Uredbe dužni su svoje pravilnike o unutrašnjoj organizaciji uskladiti sa odredbama ove Uredbe u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ove Uredbe.
Član 44.
Danom stupanja na snagu ove Uredbe prestaje da važi Uredba o načelima za utvrđivanje unutrašnje organizacije federalnih organa uprave i federalnih ustanova (''Službene novine Federacije BiH'', br. 20/98 i 12/00).
Član 45.
Ova Uredba stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u ''Službenim novinama Federacije BiH''.
V broj 359/06
22. juna 2006. godine
Sarajevo
Premijer
dr. Ahmet Hadžipašić, s.r.