Na temelju članka 69. stavak 5. Zakona o policijskim službenicima Federacije Bosne i Hercegovine (''Službene novine Federacije BH'', broj 27/05), Vlada Federacije Bosne i Hercegovine donosi


U R E D B U

O DODJELI I ODUZIMANJU ČINOVA POLICIJSKIM
SLUŽBENICIMA FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE


I. OPĆE ODREDBE


Članak 1.


Ovom se Uredbom propisuje se: način dodjele i oduzimanja činova policijskim službenicima zaposlenim u Federalnoj upravi policije i Policijskoj akademiji Federalnog ministarstva unutarnjih poslova, utvrđuju radna mjesta i poslovi te njima pripadajući činovi policijskih službenika, uređuje način dodjele činova osobama zatečenim na radu i druga pitanja od značenja za provedbu ove Uredbe.


Članak 2.


Činovi se dodjeljuju policijskim službenicima.
Čin dodijeljen policijskom službeniku zaštićen je i ne može biti oduzet, izuzev u slučaju prekida radnoga odnosa ili okončanja mandata voditelja i zamjenika voditelja policijskog tijela.


II. DODJELA POČETNIH ČINOVA


Članak 3.


Početni činovi za policijske službenike su:
1) policajac – za kandidate za policijsku službu s najmanje IV. Stupnjem školske spreme,
2) mlađi inspektor – za kandidate za policijsku službu s najmanje VI. stupnjem školske spreme.


Članak 4.


Zaposlenici policijskog tijela za vrijeme osnovne policijske obuke/kadeti nemaju činove.


Članak 5.


Kadetu iz članka 4. ove Uredbe, nakon uspješno završene policijske obuke, dodjeljuje se odgovarajući početni čin iz članka 3. ove Uredbe i raspoređuje na odgovarajuće radno mjesto radi obavljanja probnoga rada.
Policijskom službeniku koji zadovolji na probnom radu potvrđuje se dodijeljeni početni čin policajca ili mlađega inspektora.


Članak 6.


Iznimno od odredbe članka 5. ove Uredbe, policijskom službeniku koji je proveo najmanje tri godine na radu u policijskom tijelu i stekao višu školsku spremu može se dodijeliti čin mlađega inspektora i rasporediti na odgovarajuće slobodno radno mjesto, bez upućivanja na probni rad i sukladno propisanom
Postupku za promicanja i popunu slobodnih radnih mjesta.


Članak 7.


Voditelj policijskoga tijela će svake godine u razdoblju listopad-prosinac utvrditi koja radna mjesta i s koliko izvršitelja s činom policajca i činom mlađega inspektora treba popuniti u sljedećoj godini.
Popuna radnih mjesta iz stavka 1. ovoga članka policijskim službenicima s činom mlađega inspektora provodi se tako da se jedna trećina popunjava izravnim zapošljavanjem i dvije trećine putem promicanja.
U slučaju opravdanih razloga i na obrazloženi prijedlog voditelja policijskoga tijela, federalni ministar unutarnjih poslova može odobriti i drukčiji omjer od omjera utvrđenog u stavku 2. ovoga članka.


III. RADNA MJESTA I ČINOVI POLICIJSKIH
SLUŽBENIKA


Članak 8.


Pravilnikom o unutarnjem ustrojstvu Federalnog ministarstva unutarnjih poslova – Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova (u daljnjem tekstu: Pravilnik o unutarnjem ustrojstvu), u dijelu koji se odnosi na sistematizaciju radnih mjesta, utvrđuju se radna mjesta na koja se raspoređuju policijski službenici, osim ostalih uvjeta, određuju se i činovi policijskoga službenika kao bitan uvjet za raspoređivanje na radno mjesto/položaj.


Članak 9.


Radna mjesta, odnosno poslovi policijskih službenika u Federalnoj upravi policije usklađeni su s činom na sljedeći način:

1. policajac: osiguranje osoba i zgrada, specijalistički poslovi, poslovi kriminalističke tehnike i protudiverzantske zaštite, kao i drugi osnovni poslovi na operativnoj razini;
2. stariji policajac: policijska potpora i specijalistički policijski poslovi, kriminalističko-tehnički poslovi, nadzor nad osobama kojima je oduzeta sloboda, poslovi operativnog nadzora i uporaba (eksploatacija) operativne kriminalističke tehnike;
3. narednik: pratitelj osoba, operativno dežurstvo u policijskoj postrojbi, patrolna i nadzorna služba, protudiverzantski nadzor, vodič pasa, specijalisti snajperisti, specijalistički snajperski i antiteroristički poslovi, vođa grupe za zaštitu objekata, viši kriminalistički tehničar, vozač BOV-a, operator na sustavu veza u policijskoj postrojbi, operatori (voditelji) na kriminalističkim evidencijama i pokriveni izvršitelji;
4. stariji narednik: instruktor policijske obuke, zapovjednik specijalističkog tima, vođa grupe za potporu ophodnje ili nadzorne postaje, poslovi izravnog operativnog nadzora, izvješćivanje i dokumentacije, poslovi uporabe i posluživanja složenije operativne kriminalističke tehnike;
5. mlađi inspektor: Istražitelj kaznenih djela ratnih zločina, organiziranog kriminala, terorizma, trgovine ljudima, droge i međukantonalnog kriminala, tražna djelatnost, kriminalistički vještaci (forenzičari), pokriveni istražitelji, primjena složene operativne tehnike i tehničke zaštite, nadzor nad prometom eksplozivnih tvari, zapovjednici operativnih sastava u policijskim postrojbama;
6. inspektor: samostalni istražitelj (viši) kaznenih djela ratnih zločina, organiziranog kriminala, terorizma, trgovine ljudima, droge i međukantonalnog kriminala za obavještajno-kriminalističke i dokumentarističke poslove, za poligrafsko ispitivanje i međunarodnu tražnu djelatnost;
7. viši inspektor: zamjenik zapovjednika operativne postrojbe, instruktor letenja, šef unutarnje ustrojstvene jedinice, operativni dežurni u Upravi policije, pregovarač u antiterorističkom timu, poslovi nadziranja proizvodnje, prometa i prijevoza eksplozivnih tvari;
8. samostalni inspektor: pomoćnik zapovjednika policijske postrojbe, šef pregovaračkog tima, poslovi internih istraga, inspekcije i revizije, zapovjednik operativne postrojbe, načelnik odjela u Upravi policije;
9. glavni inspektor: zapovjednik policijske postrojbe i voditelj kriminalističke policije, središta za forenziku i potporu, postrojbe za profesionalne standarde i operativnog komunikacijskog središta;
10. generalni inspektor policije: Zamjenik ravnatelja Uprave policije;
11. glavni generalni inspektor policije: ravnatelj Uprave policije

Članak 10.

Radna mjesta i činovi policijskih službenika u Policijskoj akademiji Federalnog ministarstva unutarnjih poslova – Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova utvrđuju se prema sljedećem:

1. inspektor inspektor u nastavi i obuci na Policijskoj akademiji: instruktor predmeta Policijska obuka i kodeks ponašanja; instruktor predmeta Kriminalistika: instruktor predmeta Naoružanje i sredstva prisile; instruktor predmeta prometni propisi; instruktor predmeta Samoobrana i borilačke vještine; instruktor u Skupini za rukovanje oružjem i zapovjednik voda;
2. viši inspektor Šef Skupine za obuku u rukovanju oružjem, koordinator za stručno osposobljavanje, nastavnik predmeta: Policijska obuka i kodeks ponašanja; Kriminalistika; Naoružanje i sredstva prisile; Prometni propisi i Samoobrana i borilačke vještine;
3. samostalni inspektor Šef Odsjeka za osnovnu obuku i šef Odsjeka za stručno osposobljavanje i usavršavanje;
4. glavni inspektor Ravnatelj policijske akademije.

Članak 11.


Za pojedina radna mjesta, sukladno odredbi članka 8. ove Uredbe, u Pravilniku o unutarnjem ustrojstvu kao uvjeti za raspoređivanje policijskog službenika na određeno radno mjesto mogu se utvrditi najviše dva susjedna čina do razine samostalnog inspektora (točka 8. članka 9. ove Uredbe), s tim što viši čin mora biti određen sukladno odredbama čl. 9 ili 10. ove Uredbe.
Za radna mjesta voditelja policijskog tijela i zamjenik voditelja policijskog tijela ne može se propisivati drugi čin osim čina utvrđenog zakonom.


Članak 12.


Za sva druga radna mjesta, odnosno poslove policijskih službenika koji budu uspostavljeni nakon stupanja na snagu ove Uredbe, shodno se primjenjuju odredbe čl. 9. i 10. ove Uredbe i za njih se također u Pravilniku o unutarnjem ustrojstvu moraju odrediti odgovarajući činovi.


IV. DODJELA ČINOVA NA TEMELJU ČLANKA 128. ZAKONA


Članak 13.


Na temelju članka 128. Zakona o policijskim službenicima Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Zakon), činovi se dodjeljuju samo policijskim službenicima koji su bili zaposlenici policijskoga tijela u vrijeme kada je Zakon stupio na snagu.
Postupak dodjele činova iz stavka 1. ovoga članka obavit će se u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu Pravilnika o unutarnjem ustrojstvu i sistematizaciji radnih mjesta Federalnog ministarstva unutarnjih poslova.


Članak 14.


Voditelj policijskog tijela utemeljuje povjerenstvo za dodjelu činova policijskim službenicima iz stavka 1. članka 13. ove Uredbe (u daljnjem tekstu: povjerenstvo).
Povjerenstvo čini pet policijskih službenika zaposlenih u policijskome tijelu.
Predsjedatelj povjerenstva i najmanje dva njegova člana moraju imati najmanje 10 godina policijskoga iskustva. Najmanje jedan član povjerenstva treba biti diplomirani pravnik.
Voditelj policijskoga tijela donosi odluku o dodjeli činova na temelju prijedloga povjerenstva.


Članak 15.


Činovi se dodjeljuju na temelju kriterija navedenih u članku 128. Zakona, a u svezi s kriterijima i uvjetima za promicanje iz čl. 75. i 76. Zakona.
Radi stjecanja čina, policijski službenik mora imati minimalan broj godina radnoga policijskog iskustva i minimalnu razinu obrazovanja, koji su predviđeni Zakonom za svaki pojedini čin policijskoga službenika.
Prilikom izračunavanja ukupnoga broja godina radnoga iskustva za odjelu činova, u obzir se uzima samo efektivno radno policijsko iskustvo.
Broj godina radnoga policijskoga iskustva uzim se u obzir do dana stupanja na snagu Zakona.
Ukoliko policijski službenik ima više iskustva nego što je potrebno za dodjelu čina, ostatak će se radnoga iskustva uračunati prilikom promicanja u viši čin kao već provedeno vrijeme u dodijeljenom činu.


Članak 16.


Povjerenstvo dodjeljuje činove policijskim službenicima sukladno Pravilniku o unutarnjem ustrojstvu.
Ukupni broj činova koji se dodjeljuju utvrđuje se na temelju broja činova određenih u Pravilniku o unutarnjem ustrojstvu.
Prilikom dodjele činova, povjerenstvo uzima u obzir poslove koje policijski službenik obavlja na dan stupanja na snagu ove Uredbe kao osnovu za dodjelu činova, sukladno članku 128. Zakona.
Povjerenstvo će isključivo utvrditi ispunjava li policijski službenik uvjete potrebne za položaj na kojemu se nalazi, kako je utvrđeno ovom Uredbom i Pravilnikom o unutarnjem ustrojstvu.
Prilikom odlučivanja o činu policijskoga službenika, povjerenstvo prvenstveno uzima u obzir sljedeće kriterije:
1) ukupni broj godina efektivnog policijskog iskustva koje policijski službenik ima,
2) razinu obrazovanja koje policijski službenik ima.

Prije donošenja konačne odluke o dodjeli činova policijskom službeniku, povjerenstvo također uzima u obzir sljedeće kriterije:
1) broj godina koje je policijski službenik proveo na trenutačnom položaju,
2) stegovni dosje.

Ukoliko policijski službenik ispunjava kriterije spomenute u st. 5. i 6. ovoga članka za čin potreban za položaj na kojem se on/ona nalazi, spomenuti čin će mu/joj biti dodijeljen.
Ukoliko policijski službenik ne ispunjava kriterije za čin potreban za položaj na kojemu se on/ona nalazi, bit će mu/joj dodijeljen odgovarajući čin te će se premjestiti na slobodno mjesto koje odgovara tome činu.
U sklopu policijskoga tijela objavit će se interni oglas za mjesto koje postane slobodno kao posljedica dodjele činova, sukladno st. 7. i 8. ovoga članka.
Prethodni činovi dodijeljeni policijskim službenicima neće utjecati na dodjelu činova sukladno odredbama Zakona i ove Uredbe.


Članak 17.


Policijski službenik može uložiti žalbu Policijskome odboru na odluku o dodjeli čina, najkasnije osam dana nakon dana primitka ove odluke.


V. ODUZIMANJE ČINA


Članak 18.


Policijskom službeniku koji nije zadovoljio na probnome radu, uz rješenje o otpustu, donosi se i rješenje o oduzimanju čina.
Policijskom službeniku kojem prestaje radni odnos donosi se rješenje o oduzimanju čina.


Članak 19.


Odluku o dodjeli i oduzimanju čina donosi voditelj policijskoga tijela.
Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga člana, rješenje o dodjeli čina voditelju policijskoga tijela i zamjeniku voditelja policijskoga tijela te prestanku čina po isteku mandata donosi Vlada Federacije Bosne i Hercegovine.
Na rješenje o dodjeli ili oduzimanju čina može se uložiti žalba Policijskome odboru u roku od osam dana od dana primitka rješenja.
Iznimno od odredbe stavka 3. ovoga članka, nije dopuštena žalba na rješenje iz stavka 2. ovoga članka, a protiv toga rješenja može se pokrenuti upravni spor.


VI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE


Članak 20.


U roku od 30 dana stupanja na snagu ove Uredbe provest će se usklađivanje Pravilnika o unutarnjem ustrojstvu s odredbama ove Uredbe.


Članak 21.


Danom stupanja na snagu ove Uredbe prestaje vrijediti Uredba o činovima i oznakama činova u Federalnom ministarstvu unutarnjih poslova – Federalnom ministarstvu unutrašnjih poslova (''Službene novine Federacije BiH'', broj
67/02).


Članak 22.


Ova Uredba stupa na snagu osmoga dana od dana objave u ''Službenim novinama Federacije BiH''.


V broj 527/05
20. listopada 2005. godine
Sarajevo

Premijer
dr. Ahmet Hadžipašić, v.r.