Temeljem članka 19. stavak 1. Zakona o Vladi Federacije Bosne i Hercegovine («Službene novine Federacije BiH» broj: 1/93, 8/95, 58/02 i 19/03) i na temelju članka 4. Zakona o sigurnosti željezničkog prometa («Službenni list RBiH» broj 33/95), Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, donosi

 

UREDBU O RADU

ŽELJEZNICA FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE I ORGANA UPRAVE

PRI ISLJEĐENJU IZVANREDNIH DOGAĐAJA

 

Članak 1.

 

Ovom uredbom određuje se koordinacija rada između željezničkog isljedničkog povjerenstva (u daljem tekstu: povjerenstva) i organa uprave kod isljeđenja izvanrednih događaja na Željeznicama Federacije BiH (u daljem tekstu: ZFBiH) u pogledu utvrđivanja uzroka, posljedica i odgovornosti željezničkih uposlenika i trećih lica koji su učestvovali u nastanku izvanrednog događaja.

Članak 2.

 

Sukladno važećim željezničkim propisima i pravilnicima, izvanrednim događajem se smatraju događaji koji za posljedicu imaju:

 

a) smrt,

b) teža ozljeda,

c) ugrožavanje života lica,

d) materijalna šteta,

e) prekid prometa vlakova i

f) ugrožavanje ili otežavanje vršenja željezničkog prometa.

 

Članak 3.

 

Prema kriterijima iz članka 2. ove uredbe, izvanredni događaji su razvrstani u slijedeće grupe:

 

a) udesi (smrt, teža ozljeda, znatna materijalna šteta, veći prekid prometa ),

b) nezgode,

c) izvanredni događaji na putnim prijelazima i van njih na željezničkom području i

d) smetnje.

Članak 4.

 

U slučaju nastanka izvanrednog događaja iz članka 3. ove uredbe, grupe a) i c), ŽFBiH su dužne odmah po saznanju izvijestiti nadležne organe uprave (nadležno ministarstvo unutrašnjih poslova i tužilaštvo), zdravstvene organizacije i vojne organizacije ako je u pitanju vojni transport.

 

Članak 5.

 

U smislu odredaba ove uredbe podrazumjeva se:

 

•  Usmrćenim lice je ono lice koje je poginulo u izvanrednom događaju, umrlo na licu mjesta ili umrlo najkasnije 30 dana nakon nastankaiz vanrednog događaja.

 

•  Teže povrijeđeno lice je ono lice čije tjelesne ozljede zadobivene u izvanrednom događaju zahtijevaju ljekarsku njegu ili bolničko liječenje i onesposobljeno je za rad na duže vrijeme,

 

•  Duži prekid prometa je prekid prometa koji traje duže od 6 sati.

 

•  Znatno procijenjena materijalna šteta je ona veća od 10.000,00 KM, koja je pričinjenja na vlačnim sredstvima, pruzi, objektima, uređajima i postrojenjima.

 

Članak 6.

 

Nastankom izvanrednog događaja ŽFBiH su dužne pristupiti otklanjanju posljedica, uspostavljanju prometa i utvrđivanju uzroka nastanka izvanrednog događaja na osnovu odredaba Zakona o sigurnosti o željezničkom prometu, pravilnika, uputstava i normativnih akata.

 

Članak 7.

 

Nastankom izvanrednog događaja, organi uprave (nadležno ministarstvo unutrašnjih poslova i tužilaštvo) i zdravstvene organizacije obvezni su na poziv predstavnika ŽFBiH izaći na lice mjesta u što kraćem vremenskom roku, a ne dužem od jednog časa i pristupiti obavljanja uviđaja, tako da se ometanje željezničkog prometa svede na najmanju moguću mjeru, sukladno članu 89. Zakona o sigurnosti željezničkog prometa.

 

Članak 8.

 

Islijeđenje i okončanje izvanrednihj događaja vrši se po preuzetom Uputstvu JŽ broj 79 i Uputstvu ŽFBiH broj 426/03.

Isljeđenje i okončanje izvanrednih događaja vrše uposlenici ŽFBiH, putem povjerenstva koje formira nadležni organ, sukladno odredbama Zakona o sigurnosti željezničkog prometa.

 

Članak 9.

 

Isljeđenje uzroka nastalog izvanrednog događaja, otklanjanjem posljedica, te uspostavljanjem prometa rukovodi predsjednik povjerenstva. Predstavnici organa uprave (nadležno ministarstvo unutrašnjih poslova i tužilaštvo) i zdravstvenih organizacija surađuju sa predsjednikom povjerenstva.

 

Članak 10.

 

Predsjednik povjerenstva, u suradnji sa organima uprave, poduzeće sve potrebite radnje da se okončanje izvanrednog događaja na licu mjesta završi u što kraćem vremenskom roku, radi uspostavljanja željezničkog prometa.

 

Članak 11.

 

Predsjednik povjerenstva će predstavnicima organa uprave (nadležno ministarstvo unutrašnjih poslova i tužilaštvo) pružiti punu stručnu pomoć i udovoljiti zahtjevima koje će tražiti u svom domenu isljeđenja izvanrednog događaja (tehničke podatke transportnih, mobilnih i stabilnih postrojenja).

 

 

Članak 12.

 

Organi povjerenstva i organi uprave (nadležno ministarstvo unutrašnjih poslova i tužilaštvo), koji obavljaju uviđaje o izvanrednim događajima nastalim u željezničkom prometu, dužni su da vode računa da uviđajne radnje ne ometaju odvijanje željezničkog prometa, odnosno da uviđaj obave u što kraćem roku tako da se ometanje prometa svede na najmanju mjeru.

Članak 13.

 

Pri vršenju isljeđenja izvanrednog događaja članovi povjerenstva različitih specijalnosti kao i nadležnog ministarstva unutrašnjih poslova i tužilaštva, zdravstva i vojni organi su autonomni u svom radu.

Članak 14.

 

Ako se izvanredni događaj desio na graničnoj (spojnoj) pruzi u pograničnom (spojnom) prometa između stanice smjene prometa (stanice u kojoj se vrši primopredaja vozova) i susjedne stanice – susjedne željeznice države ili entiteta na otvorenoj pruzi, stanica koja ranije sazna za izvanredni događaj mora o tome telefonski i telegramom izavijestiti drugu pograničnu (spojnu) stanicu.

 

Članak 15.

 

Isljeđenje izvanrednog događaja u slučajevima navedenim u članku 14. vrši se na osnovu zakonskih odredaba pripadajuće države ili entiteta.

 

Članak 16.

 

ŽFBiH vrši okončanje izvanrednih događaja prema odredbama Zakona o sigurnosti željezničkog prometa.

Organi uprave (nadležno ministarstvo unutrašnjih poslova i tužilaštvo), zdravstveni i vojni organi dužni su ŽFBiH odmah po završetku isljednih radnji dostaviti relevantne podatke kako bi izvanredni događaj bio okončan u zakonom propisanom roku od 15 dana.

 

Članak 17.

 

Radnje pri otklanjanju, isljeđenju i okončanju izvanrednih događaja nastalih na ŽFBiH moraju u potpunosti biti u suglasnosti sa odredbama Zakona o sigurnosti željezničkog prometa, pravilnika, uputstava i normativnih akata ŽFBiH, kao i zakonskih odredaba i normativnih akata organa uprave.

 

Članak 18.

Ova uredba obavezuje ŽFBiH i organe uprave, zdravstvene i vojne organe.

 

Članak 19.

 

Ova uredba stupa na snagu osam (8) dana od dana objavljivanja u "Službenim novinama Federacije BiH".

 

V.broj: 528 /2004

11.11.studenog 2004.godine

Sarajevo     

 

PREMIJER dr. Ahmet Hadžipašić, v.r.