Na temelju članka 19. stavak 2. Zakona o Vladi Federacije Bosne i Hercegovine (''Službene novine Federacije BiH'', br. 1/94, 8/95, 58/02 i 19/03), a u svezi s člankom 35. Zakona o izvršavanju Proračuna Federacije Bosne i Hercegovine za 2004. godinu (''Službene novine Federacije BiH'', broj 17/04), Vlada Federacije Bosne i Hercegovine donosi
O USVAJANJU I REALIZACIJI PROGRAMA
FINANCIJSKE POMOĆI MODERNIZACIJI RUDNIKA
MRKOG UGLJA ''ZENICA'' ZENICA
Ovom odlukom usvaja se Program financijske pomoći modernizaciji Rudnika mrkog uglja ''Zenica'' d.o.o. Zenica u iznosu od 2.000.000 KM (u daljnjem tekstu: Program).
Program iz točke I ove odluke sastavni je dio ove odluke.
Sredstva iz točke I ove odluke isplatit će se na teret Proračuna Federacije Bosne i Hercegovine za 2004. godinu, razdjel 17. sa pozicije ''Poticaj modernizacije rudnicima Zenice'' (''Službene novine Federacije BiH'', broj 17/04).
Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) će Programom raspoređena sredstva doznačiti Rudniku mrkog uglja ''Zenica'', d.o.o. Zenica koji ih je dužan koristiti u skladu sa Zakonom o izvršavanju Proračuna Federacije Bosne i Hercegovine za 2004. godinu, a o utrošku sredstava izvješćivati Ministarstvo.
IV
Za realizaciju ove odluke zadužuju se Federalno ministarstvo financija-finansija i Ministarstvo, svatko u okviru svoje nadležnosti.
V
Ova odluka stupa na snagu narednog dana od dana objave u ''Službenim novinama Federacije BiH''.
V broj 190/04
13. svibnja 2004. godine
Sarajevo
Premijer dr. Ahmet Hadžipašić, v. r.
Rudnik mrkog uglja ''Zenica'' d.o.o. Zenica bavi se proizvodnjom uglja preko 120 godina.
Sadašnja proizvodnja se obavlja u tri jame: ''Stara jama'', ''Raspotočje'' i ''Stranjani''. U rudniku je zaposleno oko 1.610 radnika od čega je 368 invalida rada i rata ili 22,7% od ukupnog broja zaposlenih.
Od tri jame samo je mehanizirano dobivanje uglja u jami ''Raspotočje'' gdje se eksploatacija vrši primjenom samohodne hidraulične podgrade koja je proizvedena prije 20 godina.
U ostale dvije jame eksploatacija uglja vrši se putem miniranja i ručnog utovara uglja sa komornom otkopnom metodom. U 2003. godini i zaključno sa siječnjom 2004. godine u rudniku je bilo pet obustava rada i izgubljeno je 48 radnih dana.
U razdoblju V-XII 2003. godine smijenjena su dva upravna odbora i dva direktora rudnika. Od prosinca 2003. godine, izborom sadašnjeg direktora i nadzornog odbora, situacija u rudniku se počinje normalizirati a proizvodnja uglja postepeno povećava tako da je u prvom kvartalu ove godine ostvarena prosječna dnevna proizvodnja od 791 tona uglja.
Za dalje povećanje proizvodnje uglja neophodno je nabaviti određene vrste i količine reprodukcionog materijala i opreme.
Potreban reprodukcioni materijal i oprema čijom se nabavkom očekuje dalje povećanje dnevne proizvodnje sa sadašnjih 791 tona na 1.000 tona, poboljšanje zaštite ma radu i sigurnost radnika te smanjenje zastoja u proizvodnji, dati su u posebnom pregledu.