Na temelju članka 19. stavak 2. Zakona o Vladi Federacije Bosne i Hercegovine (''Službene novine Federacije BiH'', br. 1/94, 8/95, 58/02 i 19/03), a u svezi sa člankom 35. Zakona o izvršavanju Proračuna Federacije Bosne i Hercegovine za 2004. godinu (''Službene novine Federacije BiH'', broj 17/04), Vlada Federacije Bosne i Hercegovine donosi
O USVAJANJU I REALIZACIJI PROGRAMA
FINANCSIJSKE POMOĆI RUDNICIMA UGLJA U
FEDERACIJI BOSNE I HERCEGOVINE ZA NABAVU
SREDSTAVA OSOBNE I KOLEKTIVNE ZAŠTITE
RADNIKA
Ovom odlukom usvaja se Program financijske pomoći rudnicima uglja u Federaciji Bosne i Hercegovine za nabavu sredstava osobne i kolektivne zaštite radnika u iznosu od 1.230.000 KM (u daljnjem tekstu: program).
Program iz točke I ove odluke sastavni je dio ove odluke.
Sredstva iz točke I ove odluke isplatit će se na teret Proračuna Federacije Bosne i Hercegovine za 2004. godinu, razdjel 17. sa pozicije ''Poticaj industrijskoj proizvodnji i rudnicima'' (''Službene novine Federacije BiH', broj 17/04).
Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) će Programom raspoređena sredstva doznačiti njihovim korisnicima koji su ih dužni koristiti u skladu sa Zakonom o izvršavanju proračuna Federacije Bosne i Hercegovine za 2004. godinu, a o utrošku sredstava izvješćivatit Ministarstvo.
IV
Za realizaciju ove odluke zadužuju se Federalno ministarstvo financija-finansija i Ministarstvo, svatko u okviru svoje nadležnosti.
V
Ova odluka stupa na snagu narednog dana od dana objave u ''Službenim novinama Federacije BiH''.
V broj 187/04
13. svibnja 2004. godine
Sarajevo
Premijer dr. Ahmet Hadžipašić, v. r.
PROGRAM
FINANCIJSKE POMOĆI RUDNICIMA UGLJA U
FEDERACIJI BOSNE I HERCEGOVINE ZA NABAVU
SREDSTAVA OSOBNE I KOLEKTIVNE ZAŠTITE
RADNIKA
Proizvodnja uglja u Federaciji Bosne i Hercegovine obavlja se u jamama i površinskim kopovima. Sve jame su ugrožene metanom i opasnom ugljenom prašinom, a eksploatacija na površinskim kopovima odvija se se u sve većim dubinama i stalnim povećanjem količina otkrivke.
S obzirom da je ugalj samozapaljiv stalno je prisutna opasnost od nastanka jamskih požara. U sredstva osobne i kolektivne zaštite ubrajaju se instrumenti i uređaji za kontrolu sadržaja kisika, metana, ugljen monoksida, ugljen dioksida, eksplozivne ugljene prašine u jamskom zraku, pojava požara, količina i brzina zračne struje, ispravnost uređaja i instalacija za napajanje električnom energijom, instrumenti i izolacioni aparati u četama za spasavanje, samospasioci i rudarske lampe.
Stalna kontrola i sigurnost rada radnika preduvjet su za nesmetano odvijanje proizvodnje, uspješno poslovanje rudnika uglja i zadovoljenje svih potrošača ugljem.
Ovim programom se utvrđuje financijska pomoć rudnicima uglja u Federaciji Bosne i Hercegovine za nabavu sredstava osobne i kolektivne zaštite radnika u ukupnom iznosu od 1.230.000 KM na teret Proračuna Federacije Bosne i Hercegovine za 2004. godinu, razdjel 17. sa pozicije ''Poticaj industrijskoj proizvodnji i rudnicima'' (''Službene novine Federacije BiH'', broj 17/04).
Raspodjela financijskih sredstava iz razdjela 17. sa pozicije ''Poticaj industrijskoj proizvodnji i rudnicima'' za nabavu sredstava osobne i kolektivne zaštite utvrđuje se na temelju Kriterija za raspodjelu sredstava iz transfera za nabavu sredstava osobne i kolektivne zaštite koje je propisao federalni ministar energije, rudarstva i industrije aktom broj 07-18-2489/03 od 23. listopada 2003. godine.
U skladu sa navedenim Kriterijima, sredstva za nabavu sredstava osobne i kolektivne zaštite raspoređuju se kako slijedi:
Rudnici ''Kreka'' u Tuzli d.o.o. 300.000 KM
RMU ''Banovići'' u Bnovićima d.d. 150.000 KM
RMU ''Đurđevik'' u Đurđeviku d.o.o. 150.000 KM
RMU ''Kakanj'' d.o.o. Kakanj 150.000 KM
RMU ''Breza'' d.o.o. Breza 300.000 KM
RMU ''Adil Lolić'' d.o.o. Travnik-Bila 80.000 KM
RU ''Gračanica'' d.o.o. Gornji Vakuf-Uskoplje 50.000 KM
RU ''Tušnica'' d.o.o. Livno 50.000 KM