Na temelju članka 7. stavak 1. Zakona o utvrđivanju i ostvarivanju potraživanja nastalih za vrijeme ratnog stanja i neposredne ratne opasnosti ("Službene novine Federacije BiH", broj 43/01), Vlada Federacije Bosne i Hercegovine na prijedlog Federalnog ministarstva financija - Federalnog ministarstva finansija, donosi

UREDBU
O NAČINU UTVRĐIVANJA I REALIZIRANJA JAVNOG DUGA FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE NASTALOG ZA VRIJEME RATNOG STANJA I NEPOSREDNE RATNE OPASNOSTI

Članak 1.

Ovom uredbom propisuje se način utvrđivanja javnog duga Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Federacija) nastalog za vrijeme ratnog stanja i neposredne ratne opasnosti za potrebe obrane, evidentiranja obveza Federacije po tom osnovu, te postupak realiziranja potraživanja pravnih i fizičkih osoba kao i druge aktivnosti koje se odnose na postupak pretvaranja navedenih potraživanja u javni dug.

Članak 2.

Javni dug Federacije u smislu ove uredbe su potraživanja iz članka 3. Zakona o utvrđivanju i ostvarivanju potraživanja nastalih za vrijeme ratnog stanja i neposredne ratne opasnosti ("Službene novine Federacije BiH", broj 43/01) (u daljem tekstu: Zakon) nastala u periodu od 8.4.1992. do 23.12.1996. godine, i to:
- mobilizirana i ustupljena materijalno-tehnička sredstva i oprema;
- isporuka materijala, proizvoda i robe i izvršenih usluga za potrebe obrane;
- ustupljenih novčanih sredstava sukladno Zakonu, drugim propisom i općim aktom i
- drugim osnovima za potrebe obrane.


Članak 3.

Pravne i fizičke osobe koje imaju potraživanja prema Federaciji na temelju članka 2. Zakona svoja potraživanja mogu prijaviti Komisiji za utvrđivanje i realiziranje potraživanja nastalih za vrijeme ratnih stanja i neposredne ratne opasnosti (u daljem takstu: Komisija).

Članak 4.

Komisiju imenuje Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, uporedo sa usvajanjem Uredbe, a najkasnije u roku od sedam dana od dana usvajanja Uredbe, a sastavljena je od predstavnika Federalnog ministarstva financija- Federalnog ministarstva finansija, Federalnog ministarstva obrane - Federalnog ministarstva odbrane (u daljem tekstu: Ministarstvo obrane), Federalnog ministarstva unutarnjih poslova - Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: MUP), Federalnog pravobraniteljstva i Agencije za privatizaciju u Federaciji Bosne i Hercegovine. Po ukazanoj potrebi Vlada može imenovati i povremene članove Komisije od predstavnika drugih tijela i institucija.
Predsjednika i zamjenika Komisije imenuje Vlada Federacije na prijedlog federalnog ministra financija - federalnog ministra finansija.
Komisija je dužna početi sa radom u roku od sedam dana od dana stupanja na snagu Uredbe, odnosno Rješenja o imenovanju Komisije.

Članak 5.

Komisija zasjeda u punom sastavu, a odluke donosi natpolovičnom većinom glasova svih članova Komisije.
Komisija odlučuje o slijedećim pitanjima:
1. prihvatanju svih vrsta nadovjerenih potraživanja;
2. odbijanju potraživanja za koja ne postoji validna dokumentacija i
3. traženju stručne pomoći predstavnika drugih tijela i institucija iz članka 4. stavak 1. ove uredbe radi ocjene validnosti i eventualnog vršenja nadovjere spornih potraživanja.

Članak 6.

Komisija će koordinirati aktivnosti na provođenju ove uredbe, utvrditi ukupan iznos potraživanja i izvijestiti Vladu Federacije Bosne i Hercegovine radi utvrđivanja konačnog iznosa javnog duga.
Stručne i administrativne poslove za potrebe komisije obavljat će Federalno ministarstvo financija - Federalno ministarstvo finansija.
Komisija ima pravo provjere spornih potraživanja angažiranjem nadzornog organa, te po utvrđivanju činjenica da isključi potraživanja za koja utvrdi da nisu nastala sukladno Zakonu ili su ostvarena po dva osnova.

Članak 7.

Pravne i fizičke osobe svoja potraživanja, mogu prijaviti Komisiji u slijedećim rokovima:
- pravosnažne sudske presude i izvršne odluke sudova u roku utvrđenom sukladno članku 2. Zakona ;
- potraživanja po osnovu ugovora, faktura i drugih dokumenata u roku utvrđenom sukladno članku 2. Zakona;
- potraživanja po osnovu sporazuma zaključenih sa nadležnim organizacijskim jedinicama Federalnog ministarstva obrane (odjeli za obranu u općini), Federalnog ministarstva unutarnjih poslova i nadležnih organa u gospodarskim društvima i drugim pravnim osobama i konačnih rješenja navedenih organa u roku utvrđenom sukladno članku 2. Zakona.

Članak 8.

Ministarstvo obrane, MUP, nadležni organi uprave i drugi nadležni organi po čijem nalogu je potraživanje nastalo, izvršit će provjeru i nadovjeru potraživanja i o rezultatima provjere obavijestiti nositelje potraživanja.
Organi iz stavka 1. ovog članka vode registar verificiranih potraživanja, koji sadrži osobne podatke pravnih i fizičkih osobaa nositelja potraživanja, visinu potraživanja i naznaku da li se potraživanje u cijelosti ili djelomično prenosi u javni dug.

Članak 9.

Komisiji se podnose samo akti verificirani sukladno čl. 6. i 7. st. 1. i 2. ove uredbe od Ministarstva obrane, MUP-a, nadležne agencije za privatizaciju i drugog nadležnog organa uprave po čijem nalogu je potraživanje nastalo i pravnih osoba koje imaju potraživanja po osnovu ustupljenih proizvoda, usluga, roba i novčanih sredstava uz pismeni dokaz da potraživanje nije sporno, kao i da potraživanje po istom osnovu nije realizirano na način propisan člankom 7. ove uredbe do dana prijavljivanja potraživanja Komisiji.

Članak 10.

Nadležna agencija za privatizaciju će, na zahtjev Komisiji dostavit podatke za gospodarska društva koja su u odobrenom početnom bilansu iskazala potraživanja sukladno članku 8. točka 4. Zakona o početnom bilansu stanja poduzeća i banaka ("Službene novine Federacije BiH", br. 12/98 i 49/99) i izvršila odgovarajuće korekcije početne bilance, u roku od deset dana od dana stupanja na snagu ove uredbe.
Za gospodarska društva koja nisu privatizirana, a kod kojih postoji zakonska obveza korigiranja početnog bilanca, imaju obvezu izvršiti korigiranje početne bilance stanja na temelju verificiranih akata iz članka 5. ove uredbe i isti dostaviti nadležnoj agenciji za privatizaciju na odobrenje.
Korekcija početnih bilanci iz stavka 2. ovog članka izvršit će se u roku koji odredi Komisija.

Članak 11.

Federalno ministarstvo financija - Federalno ministarstvo finansija je dužno predložiti izvore novčanih sxedstava za utvrđeni iznos javnog duga.

Članak 12.

U slučaju pokretanja izvršnog postupka po pravosnažnim presudama nadležnog suda ili konačnim rješenjima Ministarstva obrane i MUP-a i nadležnih organa uprave, a koje se odnose na javni dug iz članka 3. Zakona, sud će izvršnu odluku uputiti Komisiji na nadležnost.
Pravna osoba kojoj se dostavi izvršna odluka za potraživanje iz osnova javnog duga sukladno s člankom 3. Zakona obvezno je odluku dostaviti odmah Komisiji koja postupa sukladno odredbama ove uredbe.
Mišljenje Komisije obvezujuće je za sudove i pravne osobe iz st. 1. i 2. ovog članka.

Članak 13.

Komisija će primiti zahtjeve zajedno sa verificiranim dokumentima o potraživanju iz članka 5. ove uredbe u roku od 60 dana od dana objave Uredbe u "Službenim novinama Federacije BiH", odnosno od dana početka rada Komisije.

Članak 14.

Ova uredba stupa na snagu narednog dana od dana objavljive u "Službenim novinama Federacije BiH".


V broj 165/02
8. travnja 2002. godine
Sarajevo

Premijer
dr. Alija Behmen, v.r.