Koristeći se ovlaštenjima koja su Visokom predstavniku data u članu V Aneksa 10. (Sporazum o implementaciji civilnog dijela Mirovnog ugovora) Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, prema kojem je Visoki predstavnik konačni autoritet u zemlji u pogledu tumačenja gorenavedenog Sporazuma o implementaciji civilnog dijela Mirovnog ugovora; i posebno uzevši u obzir član II 1. (d) istog Sporazuma prema kojem Visoki predstavnik “pomaže, kada ocijeni da je to neophodno, u rješavanju svih problema koji se pojave u vezi sa implementacijom civilnog dijela Mirovnog ugovora”;
Pozivajući se na stav XI.2 Zaključaka Konferencije za implementaciju mira održane u Bonu 9. i 10. decembra 1997. godine, u kojem je Vijeće za implementaciju mira pozdravilo namjeru Visokog predstavnika da iskoristi svoj konačni autoritet u zemlji u vezi sa tumačenjem Sporazuma o implementaciji civilnog dijela Mirovnog ugovora, kako bi pomogao u iznalaženju rješenja za probleme u skladu sa gore navedenim “donošenjem obavezujućih odluka, kada ocijeni da je to neophodno”, o određenim pitanjima, uključujući i (prema tački (c) stava XI.2) “mjere kojima se obezbjeđuje implementacija Mirovnog sporazuma na cijeloj teritoriji Bosne i Hercegovine i njenih entiteta”;
Pozivajući se dalje na Aneks Deklaracije Vijeća za implementaciju mira sa sjednice održane u Briselu 23. i 24. maja 2000. godine u kojem se traži od organa vlasti Bosne i Hercegovine da odmah djeluju kako bi, između ostalog, usvojili zakon o udruženjima i javnim pravnim licima;
Uzimajući u obzir odnos između reguliranja registracije takvih udruženja i javnih pravnih lica i pravnih lica spomenutih u Zakonu koji je aneks ove Odluke;
Imajući u vidu Deklaraciju Vijeća za implementaciju mira, kao što je gorenavedeno sa sjednice održane u Briselu, i koja se izjasnila za stvaranje jedinstvenog ekonomskog prostora kao ključne ekonomske reforme, i u kojoj se navodi da Bosna i Hercegovina sebi “ne može dopustiti da ima podijeljen ekonomski prostor”;
Imajući u vidu dalje da se u navedenoj Deklaraciji Visoki predstavnik poziva da osigura brzi razvoj regulatornih mehanizama na nivou države kako bi se osiguralo da nema dvostrukih ili konfliktnih regulatornih nadležnosti na bilo kom nivou vlasti;
Uzimajući u obzir “Program reformi dogovoren između organa vlasti Bosne i Hercegovine i međunarodne zajednice” objavljen 31. jula 2002. godine u kojem se naglašava potreba za stvaranje jasnog regulatornog okruženja te uklanjanje barijera za poslovanje i smanjenje nepotrebne birokratije, time čineći zemlju konkurentnijom i “povoljnijom za razvoj poslovanja”;
Uvjeren da je od suštinske važnosti da Bosna i Hercegovina osigura jačanje i poštivanje vladavine zakona kako bi se stvorile osnove za ekonomski razvoj;
Svjestan stoga i važnosti i potrebe za reformom ekonomije

Visoki predstavnik ovim donosi slijedeću

ODLUKU
KOJOM SE DONOSI ZAKON O REGISTRACIJI PRAVNIH LICA KOJA OSNIVAJU INSTITUCIJE
BOSNE I HERCEGOVINE


Gorenavedeni Zakon koji je sastavni dio ove Odluke stupa na snagu kao zakon Bosne i Hercegovine kao što je utvrđeno članom 20. Zakona, na privremenoj osnovi, sve dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji u istom obliku, bez izmjena i dopuna i postavljanja bilo kakvih uslova.

Ova Odluka stupa na snagu odmah i bit će odmah objavljena u “Službenom glasniku Bih” kao i službenim glasilima entiteta i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine.

Broj 50/02
21. oktobra 2002. godine
Sarajevo

Visoki predstavnik
Paddy Ashdown, s.r.

ZAKON O REGISTRACIJI PRAVNIH LICA KOJA OSNIVAJU INSTITUCIJE BOSNE I HERCEGOVINE


I POGLAVLJE - OPĆE ODREDBE


Član 1.

1. Ovim zakonom se uređuju uslovi i način registracije pravnih lica koja osnivaju institucije Bosne i Hercegovine, nadležnost za vođenje, čuvanje i rukovanje Registrom za upis pravnih lica Bosne i Hercegovine, prava i obaveze registrovanih pravnih lica, postupak registracije i izmjena i dopuna registracije, vrste rješenja koje nadležno ministarstvo donosi po zahtjevu za upis ili izmjene i dopune registracije i sadržaj i djelovanje tih rješenja, prestanak sa radom registrovanih pravnih lica, mjere koje se mogu izreći registrovanim pravnim licima i slučajevi u kojima se te mjere izriču, sastav i nadležnost Komisije za žalbe, primjena Zakona i nadležnost i rok za donošenje podzakonskih akata, stupanje na snagu i način objavljivanja ovog zakona.

II POGLAVLJE - REGISTRACIJA PRAVNIH LICA

ODJELJAK 1- NADLEŽNOST I POSTUPAK REGISTRACIJE

Član 2.

1. Pravna lica navedena u članu 1. dužna su upisati se u Registar pravnih lica Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Registar).
2. Pravna lica iz stava 1. koja su upisana u Registar u skladu sa odredbama ovog zakona, obavljaju djelatnost utvrđenu svojim statutom, u skladu sa Ustavom i zakonima Bosne i Hercegovine i imaju pravo djelovati na cijeloj teritoriji Bosne i Hercegovine.


Član 3.

1. Ministarstvo civilnih poslova i komunikacija (u daljem tekstu: Ministarstvo) nadležno je za registraciju pravnih lica iz člana 2.
2. Registracija se vrši upisom u Registar.


Član 4.

1. Registar je javan i uvid u Registar je omogućen pod uslovima i na način utvrđen podzakonskim aktom Ministarstva.
2. Podzakonskim aktom iz stava 1. propisuju se i bliže odredbe o čuvanju, vođenju i rukovanju Registrom.

Član 5.

1. Registracija se vrši na osnovu zahtjeva, uz koji se prilažu slijedeći dokumenti:
(a) osnivački akt i Statut pravnog lica ako ga ima;
(b) puni naziv, odnosno skraćeni naziv, ako ga ima, i sjedište pravnog lica;
(c) imena članova upravnog odbora pravnog lica;
(d) imena i adrese jednog ili više lica ovlaštenih za zastupanje pravnog lica;
(e) izjava o strukturi kapitala pravnog lica, u obliku utvrđenom podzakonskim aktom Ministarstva;
(f) znak pravnog lica, ako ga koristi;
(g) ostala dokumentacija ili podaci utvrđeni podzakonskim aktom Ministarstva.

Član 6.

1.Registrovano pravno lice obavezno je podnijeti zahtjev za izmjenu i/ili dopunu svoje registracije u roku od 15 (petnaest) dana od dana nastupanja promjene iz člana 5.

2.Nepostupanje registrovanog pravnog lica u skladu sa obavezama iz stava 1. predstavlja osnove za njegovo brisanje iz Registra.

Član 7.

1.Prilikom podnošenja zahtjeva za registraciju pravna lica iz člana 18. dužna su platiti administrativnu taksu utvrđenu podzakonskim aktom Ministarstva.

2.Pravna lica koja su već platila administrativnu taksu za započeti postupak registracije kod drugog organa oslobođena su od plaćanja administrativne takse za registraciju po odredbama ovog zakona.

ODJELJAK 2- RJEŠAVANJE PO ZAHTJEVU ZA REGISTRACIJU ILI IZMJENU I/ILI DOPUNU REGISTRACIJE


Član 8.


1.Po zahtjevu za registraciju ili izmjenu i/ili dopunu registracije, Ministarstvo donosi rješenje kojim se zahtjev odobrava ili odbija, ili traži dopuna zahtjeva od pravnog lica.
2.U slučaju nepostupanja pravnog lica po traženju da dopuni svoj zahtjev Ministarstvo donosi rješenje o njegovom brisanju iz Registra.

Član 9.

Rješenje Ministarstva kojim se od pravnog lica traži izmjena i/ili dopuna zahtjeva za registraciju smatraće se rješenjem kojim se registracija odbija ukoliko u roku od 15 (petnaest) dana ili u naknadno produženom roku pravno lice ne dostavi tražene dokumente.


Član 10.

Ministarstvo je dužno u roku od 30 (trideset) dana da donese rješenje po zahtjevu za registraciju odnosno izmjenu i/ili dopunu registracije ako je pravno lice postupilo u skladu sa odredbom člana 5.

Član 11.

Rješenje kojim se odobrava upis pravnih lica u Registar sadrži:
(a) datum upisa;
(b) registarski broj pod kojim je izvršen upis;
(c) puni naziv, odnosno skraćeni naziv, ako ga ima, i sjedište pravnog lica;
(d) znak pravnog lica, ako ga koristi;
(e) djelatnost pravnog lica;
(f) imena i adrese osoba ovlaštenih za zastupanje pravnog lica;
(g) ostalu dokumentaciju ili podatke utvrđene podzakonskim aktom Ministarstva.
2. Rješenje kojim se odobrava izmjena i/ili dopuna registracije sadrži sve podatke koji se odnose na tu izmjenu i/ili dopunu.
3. Rješenja kojim se registracija dozvoljava, odbija, mijenja, dopunjuje ili briše iz Registra objavljuje se u Službenom glasniku Bosne i Hercegovine, službenim glasilima entiteta i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine.

ODJELJAK 3 - PRESTANAK RADA PRAVNOG LICA

Član 12.


1. Registrirano pravno lice koje želi prestati sa radom podnosi Ministarstvu zahtjev za brisanje iz registra, u kojem navodi sve podatke u vezi sa registracijom, izmjenama ili/i dopunama registracije, razlog za prestanak sa radom i prijedlog raspodjele sredstava kojima raspolaže.
2. Zahtjev se podnosi u formi koja se utvrđuje podzakonskim aktom Ministarstva, na osnovu kojeg Ministarstvo donosi rješenje kojim se odobrava ili odbija brisanje iz registra.

Član 13.

1. Ako se utvrdi da su podaci koje je pravno lice dostavilo netačni ili navode na pogrešan zaključak, ili da reigistrirano pravno lice ne ispunjava obaveze propisane ovim zakonom, ili da je provodilo aktivnosti suprotno odredbama ovog zakona, Ministarstvo zahtjev odbacuje ili briše upis pravnog lica iz registra i primjenjuje druge mjere utvrđene ovim zakonom.
2. O mjerama iz stava 1. Ministarstvo je dužno prethodno obavijestiti podnosioca zahtjeva ili registrirano pravno lice i omogućiti mu da se o istim izjasni u roku od 15 (petnaest) dana od dana prijema obavještenja.
3. Postupci za provođenje mjera iz stava 1. utvrđuju se podzakonskim aktom Ministarstva.

Član 14.

1. Protiv rješenja Ministarstva donesenog u skladu s odredbama ovog zakona može se izjaviti žalba u roku od 15 (petnaest) dana od dana prijema rješenja.
2. Žalba se izjavljuje Komisiji za žalbe, koju imenuje i razrješava Vijeće ministara Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Komisija). Žalba odlaže izvršenje rješenja. Rješenje Komisije je konačno.
3. Komisija iz stava 2. obavlja poslove iz svoje nadležnosti do preuzimanja tih poslova od strane Suda Bosne i Hercegovine, osnovanim Zakonom o Sudu Bosne i Hercegovine (“Službeni glasnik BiH”, br. 29/00, 16/02, 24/02).
4. Komisija se sastoji od pet članova, od kojih su tri iz reda sva tri konstitutivna naroda, a dva predstavnici ostalih.
5. Članovi Komisije ne mogu biti službenici Ministarstva.
6. Bliže odredbe o uvjetima koje trebaju ispunjavati članovi Komisije, načinu rada i donošenju odluka Komisije propisuje Vijeće ministara Bosne i Hercegovine.

Član 15.

1. Odredbe ovog zakona shodno se primjenjuju i na javne korporacije Bosne i Hercegovine uspostavljenje u skladu sa Aneksom IX Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini.

III POGLAVLJE - KAZNENE ODREDBE

Član 16.

1. Novčanom kaznom u iznosu od 300 KM do 3000 KM Ministarstvo će kazniti za prekršaj pravno lice, ako:
a) se ne upiše u registar (član 3. stav 2);
b) u roku od 15 (petnaest) dana od dana izmjene osnivačkog akta ili statuta ne podnese zahtjev za izmjenu i/ili dopunu registracije (član 6. stav 1);
c) u pravnom prometu ne upotrebljava registrirani naziv u namjeri da obmane treća lica (član 13.);
d) obavlja aktivnosti suprotno odredbama statuta i ovog zakona (član 2. stav 2);
e) suprotno odredbama satuta upotrijebi ostvarenu dobit i sredstva (član 13.);
f) pruži netačne informacije u vezi sa podnošenjem zahtjeva za upis, izmjenu i dopunu registracije, odnosno prestanak rada (čl. 8. i 12).
2. Novčanom kaznom u iznosu od 100 KM do 1000 KM za prekršaj iz stava 1. kazniće se i odgovorno fizičko lice, predstavnik registrovanog pravnog lica.
3. Postupak za izricanje novčanih kazni iz st. 1. i 2. bliže će se urediti podzakonskim aktom Ministarstva.

Član 17.

1. Sredstva naplaćena po osnovu novčanih kazni za prekršaje iz člana 16. uplaćuju se u Budžet Bosne i Hercegovine.

IV POGLAVLJE - PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 18.


1. Pravna lica koja su osnovana od institucija Bosne i Hercegovine prije stupanja na snagu ovog zakona dužna su podnijeti zahtjev za registraciju u skladu sa odredbama ovog zakona, u roku od 30 (trideset) dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.
2. Pravna lica iz stava 1. dužna su usaglasiti svoje akte sa odredbama ovog zakona i ista, u roku od 3 (tri) mjeseca od dana stupanja na snagu ovog zakona, dostaviti Ministarstvu.

Član 19.

1. Vijeće ministara će u roku od 30 (trideset) dana od dana stupanja na snagu ovog zakona propisati bliže odredbe o uvjetima koje trebaju ispunjavati članovi Komisije, načinu rada i donošenju odluka Komisije (član 14. stav 6.).
2. Ministarstvo će u roku od 60 (šestdeset) dana donijeti sljedeće podzakonske akte:
a) o čuvanju, vođenju i rukovanju registrom (član 4. stav 2.);
b) o formi i sadržaju zahtjeva u vezi sa registracijom (čl. 5. i 12.);
c) o vrsti i sadržaju rješenja Ministarstva (član 11. stav 1.);
d) o postupku za provođenje mjera (član 13. stav 3.);
e) o postupku za izricanje novčanih kazni (član 16. stav 3.).
3. Podzakonski akti iz st. 1. i 2. objavljuju se u “Službenom glasniku BiH”, u službenim glasilima entiteta i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine.

Član 20.


1. Ovaj zakon stupa na snagu odmah i objavljuje se u “Službenom glasniku BiH”, “Službenim novinama Federacije BiH”, “Službenom glasniku Republike Srpske” i “Službenom glasniku Brčko Distrikta BiH”.